С. Маршак. «Дванадцять місяців». Казкові мотиви у п’єсі - ЛІТЕРАТУРНА КАЗКА - I семестр
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС
Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст казки, особливості драматичного твору; розвивати навички виразного читання, переказу, виділення головних епізодів, характеристики героїв; вміння висловлювати свою думку з приводу прочитаного; виховувати гуманістичні ідеали — совісті, справедливості, добра та милосердя.
Обладнання: портрет письменника, різні видання п’єси-казки «Дванадцять місяців», ілюстрації до них.
Теорія літератури: драматичний твір, п’єса-казка, дії, картини, діалоги, монологи, репліки, ремарки.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Читаючи п’єсу-казку С. Маршака «Дванадцять місяців», ви, напевно, помітили, що деякі її персонажі дуже схожі на героїв народних казок. Наприклад, добра, працьовита пасербиця, зла мачуха, жорстока та вередлива її донька (або доньки).
Дійсно, в основу свого твору С. Маршак поклав мотиви слов’янських казок (словацької та чеської) про братів-місяців. Але багато письменник додав і від себе, тому ця казкова історія засяяла новими барвами, цікавими подробицями й деталями, змусила читачів і глядачів замислитися над серйозними проблемами, які й тепер звучать дуже по-сучасному. Отже, наше знайомство із драматичним твором продовжується.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
Виконання тестових завдань
(кожна правильна відповідь — 1 бал)
Завдання виконуються письмово; перевіряється в парах методом взаємоперевірки під керівництвом вчителя.
Тест
1. Яку роботу виконувала Баба, обговорюючи з Дочкою наказ Принцеси про проліски?
а) Прала білизну;
б) викачувала тісто;
в) варила обід.
2. Що робила в цей час Дочка?
а) Перебирала кошики;
б) приміряла новий одяг;
в) милувалася собою у дзеркальці.
3. Що Принцеса пообіцяла тому, хто принесе кошик підсніжників у грудні?
а) Пів королівства;
б) кошик золота;
в) одружити з принцем.
4. Хто говорив про Пасербицю: «Ах, сирітка нещасна!», «Робітниця — золоті руки!», «Красуня — очей не відведеш!»?
а) Принцеса;
б) бабина дочка;
в) сусіди.
5. У зв’язку з чим Дочка говорить: «Та хоч і шкода вас, та й золота шкода, а ще більше себе шкода!»?
а) У зв’язку з тим, що вона посилає матір у ліс по проліски;
б) у зв’язку з тим, що вона бідна й нещасна, ніхто не бере її заміж;
в) у зв’язку з тим, що її не запросили на бал до Принцеси.
6. Як Баба вдягала свою нерідну дочку?
а) Як і свою рідну дочку;
б) у старий, подертий одяг;
в) якнайкраще, щоб люди не засудили.
7. Як характеризують Бабу й Дочку слова дівчини: «Невже ж вам мене зовсім-зовсім не шкода?»?
а) Вони не розуміють, що роблять;
б) у них не було іншого вибору;
в) вони жорстокі, безсердечні люди.
8. Хто розбудив Пасербицю?
а) Білка;
б) горобці;
в) сова.
9. Як характеризує Пасербицю початок її розмови з братами-місяцями?
а) Як сміливу й рішучу дівчину;
б) як освічену й кмітливу дівчину;
в) як дуже ввічливу, чемну дівчину.
10. Звідки брати-місяці добре знали Пасербицю?
а) Їм про неї розповів Солдат;
б) бо бачили, як вона працювала кожної пори року;
в) їм розповіло про неї чарівне дзеркальце.
11. Для чого Квітень подарував дівчині каблучку?
а) Щоб вона могла покликати братів на допомогу;
б) щоб вона стала найкрасивішою та найбагатшою нареченою в селі;
в) щоб їй позаздрила бабина дочка.
12. Про що попросив Січень Пасербицю?
а) Щоб вона розповіла про них Принцесі;
б) щоб вона нікому не показувала короткої дороги до них;
в) щоб вона в жодному випадку не озиралася, коли йшла від них.
IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Виразне читання (за особами) третьої дії п’єси-казки С. Маршака «Дванадцять місяців»
Самуїл Маршак
2. Словникова робота за запитаннями учнів
3. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда
• Що викликає сум, а що — сміх у розмові Принцеси та її підданих, Принцеси й Баби з Дочкою? (Смішні й одночасно сумні вимоги Принцеси, її вередування; підлабузництво придворних; брехня, викручування та дурість Баби)
• Які казкові мотиви наявні в п’єсі? («Мандрівний» сюжет — протиставлення рідної дочки й пасербиці; чарівний предмет (каблучка — перстень); чарівні помічники (дванадцять місяців) і чарівні події (фантастично швидка зміна пір року).)
• На яку думку щодо джерел п’єси наштовхують ці відповіді? (Одним із джерел літературної п’єси-казки є казка народна.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
— Відгадайте, кого з героїв казки стосуються ці написи та малюнок:
(Це відповіді Принцеси на завдання Професора та її наказ про запровадження 32, 33, 34, 35, 36, 37 грудня)
VI. Домашнє завдання
Прочитати 1 картину 4 дії, навчитися переказувати, характеризувати героїв. Підготувати матеріали до уроку за методом проекту.
Коментар для учителя
Через два заняття буде проводитися урок за методом проекту, вірніше, його заключний етап. Для реалізації проекту клас поділяється на 4 групи відповідно до пір року (за днями народження, за допомогою простої лічилки: зима, весна, літо, осінь чи якось по-іншому, наприклад за допомогою кольорових папірців — хто який дістане). Кожна група знаходить про свою пору року вірші, прислів’я, загадки, народні прикмети; підбирає ілюстрації, аудіо-записи; готує інсценівку за п’єсою «Дванадцять місяців» за участю місяців своєї пори року, творчо допрацьовуючи її. Можна виготовити папки, альбоми, стіннівки, відео-презентації; запропонувати власні вірші, казки, оповідання. До наступного уроку підготувати план роботи у групах і розподілити обов’язки.
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення.
• Мене зацікавило...
• Я здивувався (здивувалася), що...
• Мені здається, що королева ніколи...