Дж. Р. Кіплінг. Повість-казка «Мауглі» - ЛІТЕРАТУРА І СВІТ ПРИРОДИ - I семестр

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю письменника; розвивати навички виразного читання, переказу ключових епізодів, їх аналізу; виховувати інтерес до читання, художньої літератури, допитливість, прагнення до пізнання світу.

Обладнання: портрет письменника, збірки його книжок, карта світу, індійські пейзажі; ілюстрації до творів, аудіо- та відеоматеріали.

Теорія літератури: повість-казка, реальне та фантастичне.

ХІД УРОКУ

I. Аналіз контрольної роботи

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Напевно, у багатьох із вас є домашні улюбленці — тварини, за якими ви доглядаєте, з якими товаришуєте. А якщо не маєте, то, принаймні, мрієте, щоб вони з’явились у вас. І, ще, мабуть, любите дивитися мультфільми, кінофільми про різних тварин, про далекі, дивовижні краї, в яких теж, сподіваюся, хотіли б побувати. Допомогти нам у цьому може відома й улюблена багатьма поколіннями дітей книга англійського письменника Джозефа Редьярда Кіплінга «Мауглі».


Джозеф Редьярд Кіплінг


IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Самостійна робота з підручником (або читання вголос) читання статті про Дж. р. Кіплінга (С. 135-136 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 128-130 — за підручником Є. Волощук).


2. Евристична бесіда, обмін враженнями про прочитане

• Що найбільше вразило, зацікавило в біографії письменника? Чому?

• Простежте за картою світу маршрути подорожей Кіплінга. Який висновок можна зробити? (Письменник багато бачив, детально знає, про що пише.)

• Які ще книги Кіплінга відомі вам? («Кішка, що гуляє сама по собі», «Ріккі-Тіккі-Таві», «Пан з чарівних пагорбів» та ін.)

• Яку найвищу нагороду отримав письменник? (Нобелівську премію)


3. Перегляд ілюстративного матеріалу


4. Слово вчителя

— Історія зафіксувала випадки, коли діти губилися, втрачали якимось чином батьків, і їх виховували звірі — вовки, ведмеді, мавпи. Ці діти, на жаль, практично назавжди втрачали здатність спілкуватися з людьми, жити життям людей. Кіплінг описує казкову історію, як маленький хлопчик потрапив до вовків і не лише не загинув, а став згодом вожаком зграї, пізнав і засвоїв закони джунглів, але при цьому не втратив і людських рис.


5. Виразне читання розділу «Брати Мауглі» (С. 137—144 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 132—139 — за підручником Є. Волощук)


6. Словникова робота за запитаннями учнів


7. Обмін враженнями про прочитане, бесіда, виконання завдань

• Як ви думаєте, історія Мауглі буде цікавою? Чому?

• Що найбільше вразило з прочитаного? Чому?

• Запишіть до таблиці героїв твору та підберіть означення-епітети до їхньої характеристики.


Герої

Означення-епітети

Батько Вовк

Законослухняний, розважливий

Мати Вовчиця (Ракша)

Смілива, милосердна

Шакал Табакі

Капосний, підлесливий

Шер-Хан

Жорстокий, зажерливий

Мауглі-Жабеня

Слабеньке, ніжне, веселе

Акела

Мудрий

Ведмідь Балу

Добрий, розумний, трохи лінькуватий

Пантера Багіра

Добра, сильна, незалежна, смілива

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Випишіть потрібні узагальнюючі слова.



VI. Домашнє завдання

Навчитися читати, переказувати повість до С. 147 (включно) — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 132-139 — за підручником Є. Волощук.

VII. Підсумок

Інтерактивна вправа «Прошу слова...»

Учні висловлюють свої міркування про ефективність уроку, твір і порушені у ньому проблеми.