Дж. Р. Кіплінг. «Мауглі». Історія Мауглі, вихованця джунглів - ЛІТЕРАТУРА І СВІТ ПРИРОДИ - I семестр
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС
Мета: допомогти учням глибше ознайомитися з ідейно-художнім змістом розділів твору; розвивати навички виразного читання, переказу, виділення основних епізодів та визначення їхньої ролі в повісті-казці; характеристики героїв; виховувати гуманність, любов до художньої літератури, допитливість.
Обладнання: портрет письменника, різні видання повісті-казки «Мауглі», ілюстрації до неї.
Теорія літератури: повість-казка, герої (образи, персонажі, дійові особи твору).
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Коли читаєш цікаву, захоплюючу книгу про далекі краї, незвичайних героїв, часто радієш, сумуєш, хвилюєшся разом з ними, забуваючи, що це лише літературний твір, а не справжня життєва історія. До таких книг належить й повість-казка «Мауглі». Чи згодні ви зі мною? Сьогодні ті діти, хто погодився зі мною, будуть доводити цю думку тим, хто, можливо, залишився байдужим до життя хлопчика Мауглі в джунглях.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
1. Міні-вікторина
1) Хто кому сказав і з якого приводу: «Вовки — Вільне Плем’я!»? (2 бали)
(Батько Вовк тигрові Шер-Хану, коли той вимагав повернути йому його здобич — дитинча)
2) Чиї це слова і що означають: «На своєму подвір’ї і собака пан!»? (2 бали)
(Шер-Хан не зміг влізти до печери Вовків і забрати дитинча, тому відступив, визнаючи своє безсилля в даному випадку, але обіцяв помститися.)
3) Що означає ім’я Мауглі? (1 бал)
(Жабеня)
4) Хто навчав вовченят Закону Джунглів? (1 бал)
(Ведмідь Балу)
5) Кому ніхто в джунглях не наважувався ставати на дорозі? (1 бал)
(Пантері Багірі)
6) Як викупили життя Мауглі і хто це зробив? (2 бали)
(Слово Балу і бик, якого вполювала Багіра)
7) Що таке Червона Квітка? (1 бал)
(Вогонь)
8) Чому багато звірів ненавиділи Мауглі? (2 бали)
(Бо не витримували його погляду; бо він розумний і він — Людина)
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання розділів повісті-казки «Мауглі» (С. 148—157 до «Вранішньої пісні джунглів» за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко та С. 139—143 за підручником Є. Волощук)
2. Словникова робота за запитаннями учнів
3. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда
• З якими новими героями ми познайомилися? (Удавом Каа, мавпами Бандер-Логами, шулікою Чілем, вовком Сірим Братом, буйволом Рамою)
• Чому в джунглях не поважали Бандер-Логів? (Не дотримувалися жодних законів, були нерозумні й хвастливі)
• Хто і як довів свою дружбу Мауглі? (Багіра, Балу, Каа визволили Мауглі від мавп)
• Якими побачив людей Мауглі як вихованець джунглів? (Добрими й злими, жадібними й щедрими)
• Як Мауглі переміг тигра? Про що це свідчить? (За допомогою буйволів; це свідчить про його кмітливість, силу)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Заповніть прогалини в історії Мауглі (з частини, що прочитали).
VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, переказувати, аналізувати розділи повісті «Мауглі» (С. 147-157 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 139-143 — за підручником Є. Волошук).
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «мікрофон»
Продовжте речення.
• Найбільше мене вразив епізод...
• Мені запам’яталося...
• Дивно, але...