Дж. Р. Кіплінг. «Мауглі». Відповідність світу звірів і світу людей - ЛІТЕРАТУРА І СВІТ ПРИРОДИ - II семестр
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС
Мета: допомогти учням цілісно сприйняти історію вихованця джунглів Мауглі, навчити розрізняти реальне та фантастичне в ній, визначати закономірності життя природи та людини; розвивати навички виразного читання, переказу твору, образного та логічного мислення, характеристики героїв; виховувати гуманність, милосердя, почуття справедливості, любов до природи.
Обладнання: портрет письменника, різні видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія літератури: повість-казка, герої (образи, персонажі) твору, основна думка.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Людські закони не дозволяють ні вбивати, ні кривдити собі подібних. У джунглях полювання дозволяється, але лише заради харчування. Інші закони звірині й людські — схожі: до слабких — жалість; малечі — захист; матері — повага й допомога; батько — годувальник і захисник родини; сила громади — в одному, сила одного — в громаді. Тож і співається у вранішній пісні джунглів:
«Спочинку доброго усім,
Хто наш Закон шанує!»
Хоч повість Кіплінга «Мауглі» й казка, але її «звірині закони», «Закон Джунглів» нагадують нам про закони людські та обов’язки одне перед одним. І це робить твір ще цікавішим та повчальнішим. Тож цікаво, чим закінчиться історія Мауглі? Про це — на сьогоднішньому уроці.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
— Пригадайте й запишіть по пам’яті основні епізоди розділу повісті «Мауглі» «Руді собаки» у вигляді плану або сюжетного ланцюжка.
Наприклад:
IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Бесіда
— Як ви думаєте, чим закінчиться твір? (Гіпотези учнів.)
2. Виразне читання розділу повісті-казки Дж. Р. Кіплінга «Мауглі» «Весняний гін» (С. 180—187 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; працюючи з підручником Є. Волощук, прочитати увесь текст)
3. Словникова робота за запитаннями учнів
4. Обмін враженнями про прочитане
• Чи справдилися ваші сподівання?
• Які почуття виникли у вас, коли закінчили читати твір: радість, смуток, байдужість, цікавість, розчарування?.. Чому?
• Який настрій був у Мауглі навесні? (То радісний, то сумний; кожен з його друзів був заклопотаний своїми справами.)
• Як Мессуа впізнала в юнакові Мауглі свого сина? (Вона запитала, яким іменем називала його під час першої зустрічі, й він відповів: «Нату».)
• Що сказав Балу Мауглі, коли той прощався із Джунглями? (Щоб повертався до свого племені, створив сім’ю, а його друзі з Джунглів завжди будуть готові прийти на допомогу.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Впишіть у клітинки слова, якими віталися у Джунглях.
2. Впишіть у клітинки Закон Джунглів, Владичне Слово Джунглів, яке захищає від птахів, гадюк і всіх чотириногих мисливців.
VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, переказувати розділ «Веселий гін», повторити зміст усього твору, вміти характеризувати героїв, знаходити приклади.
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення.
• Мене схвилювало те...
• Мене зацікавило те...
• Мені хочеться...