Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра» - СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ - II семестр

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС

2. Зачитування складеного самостійно «Кодексу честі» (за Р. Бернсом).

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Ім’я американського письменника Марка Твена знають в усьому світі. Його твори «Пригоди Тома Сойєра», «Пригоди Гекльберрі Фінна», «Принц та злидар» читають із великим задоволенням і діти й дорослі. Діти захоплені пригодами своїх однолітків, а дорослі згадують власне дитинство, дивлячись на себе очима дітей.

Сьогодні ми розпочинаємо знайомство з Марком Твеном, який свою повість «Пригоди Тома Сойєра» назвав «Гімном дитинства, перекладеним прозою». Багато пригод, характерів Марк Твен «списав» із себе та своїх товаришів, тому його герой — бешкетник, фантазер, але водночас чесна і благородна людина — завоював симпатії мільйонів читачів різних поколінь.

III. Оголошення теми й мети уроку

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

1. Самостійне опрацювання статті підручника про Марка Твена (С. 205—206 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 182—184 — за підручником Є. Волощук)


image47

Марк Твен


2. Евристична бесіда

• Які факти з життя Марка Твена вас вразили найбільше? Чому?

• Чому в письменника такий псевдонім — Марк Твен?

• Які професії змінив у житті Марк Твен?

• Які риси характеру митця ви б визначили як основні?


3. Виразне читання уривків з розділів повісті I, II, III (С. 207—215 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 184—189 — за підручником Є. Волощук)

Примітка. Тут і далі сторінки підручника автора Є. Волощук учитель може розподілити за власним бажанням, оскільки підручник Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко має 74 сторінки тексту повісті, а підручник Є. Волощук — 50. Як варіант можна використати розділи з повного тексту для читання в класі.


4. Словникова робота за запитаннями учнів, обмін враженнями про прочитане


5. Складання «сюжетного ланцюжка»6. Розгляд проблемних запитань та розв’язання проблемних завдань

• Які риси головного героя ви відзначили? Чи можна його вважати позитивним героєм?

• Якими у цих розділах змальовано дорослих? Що б ви їм порадили? (Довірливі, поблажливі або надмірно суворі)

• Які ознаки часу та національного характеру ви помітили? (Це ХІХ століття: недільні школи, обов’язкове відвідування церкви, шкільна освіта не відділена від церковної; хлопчики й дівчатка сидять в окремих частинах класу; застосовується фізичне покарання — б’ють лінійкою; сірники — рідкість; спосіб лікування зубів; риси американського національного характеру — авантюризм, розкутість, підприємливість, уміння перетворювати роботу на розвагу і, навпаки, почуття гумору, власної гідності)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Жартівливі запитання

• Що спільного у яблука, паперового змія та дохлого пацюка? (Це речі, які хлопці віддали Томові за отримання дозволу пофарбувати паркан.)

• Яку роль у житті Тома і Сіда відіграла чорна нитка? (Тома викрили, що він не був у школі, а Сід став ябедою і дістав від Тома стусанів.)

• Перед ким щойно увінчаний славою звитяжець (Том) здався без жодного пострілу? (Перед Беккі Тетчер)

VI. Домашнє завдання

— Прочитати розділ VI (С. 212-215 — за підручником Ю. І. Ков- басенка, Л. В. Ковбасенко; С. 184-198 — за підручником Є. Волощук), вміти переказувати, аналізувати; зробити ілюстрації.

VII. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення.

• Мені найбільше запам’яталося...

• Найсмішнішим мені здалося те,...

• Я отримав (отримала) задоволення від...