Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Смішне та сумне в повісті - СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ - II семестр

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС

Мета: допомогти учням з’‎ясувати, що у творі письменника сумне, а що — смішне, давати оцінку зображуваному з позиції загальнолюдських моральних цінностей; розвивати навички виразного читання, переказу, виділення основних епізодів, їх аналізу, уміння висловлювати та відстоювати власні думки; виховувати почуття гумору, повагу до старших, кращі моральні якості.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: повість, герої твору, художні засоби.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Чи помічали ви, як часто в житті переплітаються смішне із сумним, а сумне — зі смішним? Так само буває і в літературному творі, побудованому на яскравому матеріалі, за власними спостереженнями та переживаннями автора. Нам смішно, коли ми читаємо про хлоп’‎ячі забобони, страшні клятви, наслідування дорослих, «багатства» у вигляді дохлих котів та пацюків. І сумно, коли діти своїм бешкетуванням, упертістю, лінощами, непослухом завдають клопоту своїм рідним, змушують їх переживати й навіть страждати; наражають своє життя і здоров’‎я на небезпеку.

Сьогодні ми розмірковуватимемо над тим, коли ж дійсно смішно, а коли сумно буває героям повісті Марка Твена, а також познайомимося з новими розділами твору «Пригоди Тома Сойєра».

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

• Розкажіть епізод із самостійно прочитаних минулого уроку та вдома розділів, який найбільше запам’‎ятався, поясніть свій вибір.

• Визначте, які це види опису і в якому випадку вони використовуються автором.

а) «Вони побачили зарослу бур’‎яном домівку, стіни, з яких давно обсипався тиньк, старезний камін, зяючі отвори вікон, розвалені сходи нагору і скрізь запилюжені, обвислі клапті павутиння».

(Це опис приміщення, інтер’‎єр «будинку з привидами», де друзі збиралися шукати скарб.)

б) «Другий був бридкий обідранець з дуже неприємним обличчям. Постать іспанця обгортало серапе; з-під сомбреро виднілись волохаті сиві бакенбарди й довгі пасма сивого волосся, а очі ховалися за зеленими окулярами». (Це опис зовнішності, портрет одного з негативних героїв — розбійника.)

в) «Внизу, посеред залитої місячним сяйвом долини, самітно стояв той самий «будинок з привидами», давно вже без огорожі, до самого ґанку зарослий бур’‎янами...» (Опис природи, пейзаж. Це місце, куди хлопці вирішили піти розшукувати скарб.)

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Виразне читання розділів повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» — XXVII, XXVIII, XXIX, XXX (С. 263-271 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, л. В. Ковбасенко; С. 216-221 — за підручником Є. Волощук)


2. Словникова робота за запитаннями учнів


3. Евристична бесіда, розв’‎язання проблемних питань

• Які риси характеру хлопців (Тома і Гека) виявилися під час вистежування таємничих незнайомців з «будинку привидів»? (Кмітливість, наполегливість, нерозсудливість, намагання прославитися)

• Що таке халепа? (Неприємна пригода; прикрий випадок)

• Що таке дати драла? (Швидко втікати)

• Чи правильно зробив Гек, що пішов за страшними злочинцями назирці, став за ними стежити? (Відповідь на це запитання можна знайти, виконавши інтерактивну вправу «Дерево рішень».)



Наприклад, рішення І: правильно зробив, за злочинцем необхідно було простежити. Позитивне — Гек дізнався, коли злодії планували помстися, повідомив дорослих; негативне — наражався на небезпеку, міг сам загинути, якби його викрили.

Рішення ІІ: неправильно зробив, слід було одразу сказати дорослим, заявити в поліцію. Позитивне — злочинців, можливо, швидше спіймали б, ніхто з дітей не ризикував би собою. Негативне — могли б і не дізнатися про злочинні наміри індіанця Джо, могла б постраждати гарна людина тощо.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Робота з таблицею


Смішне та сумне в повісті «Пригоди Тома Сойєра»


Смішне

Сумне

• Уміння Тома перетворити фарбування паркану на захопливе заняття та ще й збагатитися на цьому;

• перелік «трофеїв», «багатств» Тома;

• забобони хлопців та повір’‎я;

• намагання знайти скарб;

• заздрість «свободі» Гека Фінна, його одягу тощо

• Неслухняність хлопців, ризик життям і здоров’‎ям;

• злочини дорослих, їхнє боягузтво;

• неуважне ставлення до потреб дітей, до їхнього життя тощо


2. Коментар учителя

— «Можна смішити читача, та це пусте заняття, якщо у глибині книги не лежить любов до людей. Дехто не розуміє, що усе це потребує від гумориста такого ж уміння бачити, аналізувати, розуміти, яке необхідне авторам серйозних книг... Тільки той гумор буде жити, який виростає з правди життя»,— так пояснював свою любов до сміху, до гумору сам письменник Марк Твен.

VI. Домашнє завдання

Прочитати розділ XXXI, вміти переказувати, характеризувати епізоди та героїв, оцінювати прочитане (С. 271-276 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 221-225 — за підручником Є. Волощук); повідомлення учнів (див. додаток).

VII. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення.

• Цього року дорослі виявили(ся)...

• Мені здається, що...

• Найбільше мене вразило...

• Якби мене «забули» в печері...

Додаток


Сталагміт — мінеральне утворення (як правило, вапнякове), що росте з дна печер, підземних галерей у вигляді конусоподібних стовпчиків, бурульок і т. ін.

Сталактит — мінеральне утворення, що звисає зі стелі печер, підземних галерей у вигляді бурульок, трубочок і т. ін.

Коли сталактити і сталагміти зростаються, утворюються химерні колони — сталагнати (Зі словника іншомовних слів).

Сумах — дерево або кущ висотою 3-7 метрів. Є до 125 видів, росте в Америці та в Азії. Має багато дубильних речовин, тому є цінною технічною та лікарською сировиною. Сумах називають ще «уксусним деревом». Вирощується і як декоративна рослина (З енциклопедії).