Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Автобіографічні мотиви та багатоплановість повісті - СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ - II семестр

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС

Мета: допомогти учням розібратися в будові великого епічного твору; з’ясувати роль власних спостережень та переживань автора у створенні художньої книги; розвивати навички виразного читання, переказу повісті, уміння виділяти сюжетні лінії та епізоди, характеризувати героїв і художні засоби, висловлювати власні міркування; виховувати повагу до старших, уміння орієнтуватися в складних ситуаціях, почуття оптимізму.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: повість, автобіографічний твір, мотиви, багатоплановість, художні образи та художні засоби.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Письменники — люди особливі. У них багата фантазія, творча уява. Але найкраще пише той, кому близькі думки й почуття своїх героїв, добре знайомі складні ситуації, радощі й печалі життя.

Як ми знаємо з біографії, Марк Твен був саме такою людиною. У дитинстві — бешкетник, винахідник, кмітливець. У юності й дорослому житті — людина, яка багато знала й бачила, змінила чимало професій, відчула радість перемоги і гіркоту поразок, невдач, злиднів. Втім, письменник не забув, як йому жилося в дитинстві, що тоді хвилювало, з чим він, стикаючись із дорослим життям, погоджувався, а що категорично не сприймав.

Отже, завершуючи знайомство з повістю Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра», ми відчуваємо, що це пригоди не лише хлопців, а й самого автора, навіть тітонька Поллі сприймається як його близька людина. Звичайно, історії, що траплялися з хлопцями, мабуть-таки, добре перебільшені, але цілком ймовірні, і це — характерна ознака художнього твору.

Отже, вперед до «Заключного слова»!

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

• Перекажіть епізод про те, як, чому Том і Беккі заблукали в печері. Зверніть увагу на те, чи робили вони що-небудь для своєї безпеки. (Захопилися, прокинувся дух дослідників, ставили знаки на стіні свічкою, втекли від кажанів)

• Повідомлення (стислі) учнів про сталактити й сталагміти, кажанів (див. додаток до уроку № 55).

• Згадайте ситуації, у яких Том виявив себе: як лицар; як кмітлива людина; як сміливець.

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Прогнозування учнів

— Як ви думаєте, чим закінчиться пригода Тома і Беккі в печері й узагалі твір? (Відповіді учнів.)


2. Виразне читання розділів повісті Марка Твена XXXII, XXXIII, XXXIV (С. 277-280 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 221-227 — за підручником Є. Волощук або за повним текстом)


3. Словникова робота за запитаннями учнів


4. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда

• Чи справдилися ваші передбачення та якою мірою?

• Що найбільше вразило вас у прочитаному?

• Чи варто було, на ваш погляд, Томові під час розповіді про своє з Беккі визволення з печери додавати «чимало власних вигадок, щоб було цікавіше»?

• Що негативного було в поведінці та діях хлопців? («Пахкали люльками», наражалися на небезпеку)

• Що здалося вам смішним у прочитаних розділах, наприклад у XXXIV? (Як дорослі, знаючи вже таємницю Гека, хвалили його; яких мук завдавав Гекові новий костюм.)

• У чому виявляється американський національний характер твору? (Удова Дуглас вирішила взяти Гека на виховання, дати освіту й допомогти відкрити свою справу; зберігання середнім класом грошей у банку; деякий авантюризм, потяг до мандрів і пригод, винахідливість.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Прочитайте вислів американського письменника-критика про повість Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра».



(Зліва направо: «Це найкраща повість, написана для хлопчиків».)

VI. Домашнє завдання

Дочитати повість до кінця, «Заключне слово» (С. 281-184 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; Є. Волощук — за повним текстом); повторити основні епізоди твору, вміти переказувати від імені героїв, характеризувати образи.

VII. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

• Якби я потрапив (потрапила) у печеру...

• Якби я знайшов (знайшла) скарб...

• На мою думку, письменник...

• Кінець твору мені здався...