ОСКАР УАЙЛЬД (1854-1990). ХЛОПЧИК-ЗІРКА. ОСНОВНИЙ КОНФЛІКТ. СИМВОЛІЧНИЙ ЗМІСТ НАЗВИ ТВОРУ
Зарубіжна література 5 клас розробки уроків
Мета: познайомити дітей з відомостями про Оскара Уайльда, допомогти краще засвоїти ідейно-художній зміст казки, познайомити з героями, їх характеристикою; розвивати усне мовлення, уяву та образне мислення; прищеплювати учням поняття про справжню красу, її ознаки та місце в житті людини.
Обладнання: політична карта світу, портрет О. Уайльда.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Хід уроку
І. Повідомлення теми, мети уроку
II. Сприймання і усвідомлення учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя про Оскара Уайльда.
Оскар Уайльд - видатний англійський письменник ХІХ століття, автор багатьох творів (оповідань, віршів, п'єс, роману). Знайомство із творчістю цього митця починається з його казок («Щасливий Принц», «Зоряний хлопчик», «Соловей і троянда» та ін.). У «чарівних оповіданнях» Оскара Уайльда (саме так називав свої твори письменник) відкривається дивовижний світ, сповнений краси, любові і милосердя. Письменник був закоханий у все вишукане і прекрасне. Краса стала основою не тільки його творчості, а й життя. О. Уайльд вважав, що художник - створіння надзвичайне, і тому справжній митець повинен вирізняти з натовпу невігласів. Відповідно до власного афоризму - «Необхідно або самому бути твором мистецтва, або носити на собі твір мистецтва» - письменник одягався в оксамитові костюми, короткі штани, шовкові панчохи. Він прогулювався Піккаділі з квіткою соняшника або лілеї в руках, і весь його вигляд ображав загальноприйняті уявлення про пристойність, викликав глузування і роздратування. Карикатури на Уайльда не сходили зі сторінок сатиричного журналу «Панч». Навіть з'явилась комічна опера, головний герой якої - товстий поет - був дуже схожий на Уайльда. Попри це Уайльд мав багато друзів і прихильників, які цінували його талант, чарівність, доброзичливість, дотепність. Жарти й афоризми письменника були дуже популярні:
«Художник творить життя»;
«Життя коротке, мистецтво вічне»;
«Коли Добро безсиле, воно - Зло»;
«Любов мусить прощати всі гріхи, тільки не гріх проти любові».
Протягом життя Уайльд переконався, що справжня краса впливає на людину, вона здатна облагородити душу, зробити її прекрасною і людяною.
2. Читання казки «Хлопчик - зірка».
III. Осмислення знань, одержаних на уроці
1. Бесіда.
- Чому, на вашу думку, казка починається з опису зими?
- З якими героями ми познайомилися?
- Про що розмовляли лісові мешканці? Як ставився до зимової негоди кожен із них?
- Що знайшли у лісі лісоруби? Як вони вчинили із знахідкою?
- Де виховувався Хлопчик-зірка? (Хлопчик-зірка ріс, виховувався разом з дітьми лісоруба).
- Яким автор змальовує хлопчика? Зачитайте його портретну характеристику.
- З чим автор порівнює хлопчика? (З квіткою).
2. Запис схеми на допиті та в зошитах.
Хлопчик «немов квітка в полі» |
«золоті кучері – як пелюстки нарциса» «губи - як пелюстки червоної троянди» «очі - як фіалки» |
- Чому саме з квіткою порівнюється хлопчик? (Квітка - символ краси.)
- З якими ж саме квітками порівнюється хлопчик і чому?
Квітка - символ краси
троянда – любов
фіалка - ніжність, доброта
нарцис - гордість, себелюбство
- Що ви можете сказати про інших героїв казки?
- Хто із лісових мешканців лаяв холодну погоду? (Вовк, Коноплянки)
- Кому до вподоби була морозна погода? (Совам).
- До кого в рабство потрапив Хлопчик-зірка?
- Чому Зайченя тричі рятувало хлопчика? (Хлопчик тричі врятував його від пастки мисливця.)
- Знайдіть опис матері хлопчика. Що вас вражає в описі жебрачки? («Зранені босі ноги, з яких сочилася кров».)
- А як же Хлопчик-зірка відносився до інших героїв, до своїх рідних?
IV. Підсумок уроку
- Хто ж головний герой казки?
- Назвіть позитивних і негативних героїв.
V. Домашнє завдання.
Скласти план казки. Намалювати ілюстрацію до казки.