ХЛОПЧИК-ЗІРКА. ЕВОЛЮЦІЯ ОБРАЗУ ГОЛОВНОГО ГЕРОЯ
Зарубіжна література 5 клас розробки уроків
Мета уроку: виділити найголовніші епізоди, де йдеться про шлях героя від жорстокості до набуття справжньої краси і добра; розвивати вміння виділяти головне в характеристиці героя; виховувати любов до матері, добро.
Обладнання: портрет О. Уайльда, ілюстрації до казки.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
Літературний диктант.
1. Додому поверталося ... Лісорубів. (Двоє)
2. Холодну погоду лаяли ... . (Вовк, Коноплянка)
3. Морозна погода була до вподоби ... . (Совам)
4. Вибравшись з лісу, лісоруби побачили ... . (Зірку, що впала)
5. Другий Лісоруб узяв дитину, хоч сам був дуже бідний тому, що ... . (Вважав неприпустимим покинути дитя напризволяще)
6. Дружина Лісоруба сприйняла появу в домі чужої дитини ... . (Спочатку розсердилась на чоловіка, потім пожаліла хлопчика)
7. Хлопчик-зірка виріс ... . (Дуже вродливим, але жорстоким)
8. Хлопчик-зірка зверхньо і жорстоко поводився з тваринами, з іншими людьми, тому що ... . (Вважав, що він походить від Зірки)
9. Хлопчик перетворився із вродливця на потвору, коли ... . (Вигнав рідну матір)
10. Хлопчик-зірка потрапив у рабство до ... . (Злого чаклуна)
11. Зайченя рятувало хлопчика тричі, тому що ... . (Хлопчик врятував його від пастки мисливця)
12. Батько і мати простили хлопчикові образу, тому що ... . (Він покаявся, допоміг жебракові, поцілував матір і омив її сльозами)
II. Повідомлення теми, мети уроку
III. Осмислення змісту і послідовності застосування знань
- Як ви думаєте, чому казка починається з опису зими? Яка роль пейзажу тут? (Є першою сходинкою до розуміння деяких рис характеру Хлопчика-зірки - дитини: холодність, байдужість.)
- Яким був Хлопчик-зірка? («Виростав він гордий, себелюбний, жорстокий»)
Читання уривка від слів «Проте ця врода...» до слів «просити милостиню».
Складання схеми.
«Гордий, себелюбний, жорстокий». Гордував і попихав сільськими дітьми, називав їх своїми слугами». «Не мав співчуття до нужденних, сліпих, калік, всіх скривджених долею». «Кидав на них камінці, проганяв на шлях, покрикував». «Не слухав, посміхався зневажливо». |
гордість жорстокість себелюбство зверхність немилосердя зневага байдужість взяли верх над вродою, красою, добротою, любов'ю, ніжністю, співчуттям. |
- Розкажіть про поведінку Хлопчика-зірки. Як ви можете охарактеризувати його вчинки? Який з них був найстрашніший? Чому?
- Поясніть слова Василя Симоненка:
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
- Як ви вважаєте, чому хлопчик втратив вроду і з гарної квітки перетворився на бридку жабу?
Складання схеми
Учитель. За народними повір'ями з жабою пов'язували все лихе, бридке. Багато прислів'їв було складено про жабу. Особливо поганою ознакою було, коли жаба наближалася до дверей житла. Про це свідчить прислів'я: «Жаба біля порога - нещастя не за рогом». Огиду у дорослих і острах у дітей викликали малі жабенята. Вважалося, що то недобрі діти, які, покинуті матерями, силами природи були перетворені на жабенят.
- Розкажіть, як герой шукав матір? Чому він «ніде ніколи не зустрів ні любові, ні доброзичливості, ані милосердя»? («Світ повівся з ним так само, як він чинив у дні своєї гордині»)
- Хто допомагає Хлопчику-зірці виконувати завдання злого чаклуна? Чому?
- Чому хлопчик віддав золоті монети прокаженому? Яких нових рис характеру набуває герой? («Твоя біда гірша ніж моя» - говорить хлопчик. Настало остаточне усвідомлення становища іншої людини, з'явилося співчуття.)
- Коли і чому краса повернулася до Хлопчика-зірки?
IV. Осмислення знань, одержаних на уроці
- Як ви розумієте слова Миколи Луківа:
Зло нічого не дає, крім зла. Вмій прощати, як прощає мати.
- Використовуючи власні малюнки, дайте відповідь: як і чому змінювався головний герой.
V. Узагальнення вивченого
Розв'яжіть і прочитайте головоломку.
- Чи згодні ви з тим, що у цьому прислів'ї міститься головна думка твору?
- У чому полягає справжня краса людини?
VI. Підсумок уроку
- Як бачимо, хлопчик подолав шлях від жорстокості до набуття справжньої краси. За все те зло, яке скоїв, він покараний самою природою. Коли хлопчик починає робити добро і іншим, йому також починають допомагати. Зрештою він отримує прощення і до нього повертається його зовнішня краса. То що ж важливіше: краса чи добро? Звичайно, добро. Тож творіть добро!
VII. Домашнє завдання