ХЛОПЧИК-ЗІРКА. КАЗКОВІ ПЕРСОНАЖІ КАЗКИ, ЇХНЯ ХАРАКТЕРИСТИКА

ХЛОПЧИК-ЗІРКА. КАЗКОВІ ПЕРСОНАЖІ КАЗКИ, ЇХНЯ ХАРАКТЕРИСТИКА

Зарубіжна література 5 клас розробки уроків

Мета уроку: вчити дітей аналізувати прочитаний твір, розкрити поняття внутрішньої і зовнішньої краси, показати в чому полягає справжня краса людини, розвивати асоціативне мислення, навички переказу тексту; виховувати доброту, милосердя, прищеплювати учням поняття про справжню красу.

Обладнання: портрети О. Вайльда, його твори; намальовані сніжинка, жаба,

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Гляди не забудь: людиною будь.

Прислів'я

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

План до казки "Хлопчик-зірка"

1. Шлях лісорубів до дому:

а) суперечка в лісі

б) несправедливість панує в світі винаходження дитини

2. Життя хлопчика-зірки в сім'ї лісоруба:

а) божественна краса хлопчика-Зірки

б) бездушність і жорстокість до інших нещасних дітей

в) завороженість казковою вродою

3. Зустріч з жебрачкою:

а) кам'яне серце

б) безжалісність хлопчика до рідної матері жебрачки

4. Перетворення хлопчика-Зірка на потвору.

5. Пошуки рідної матері.

6. Зустріч з дідуганом Чаклуном:

7. Розвіяння чарів:

а) зустріч з матір'ю

б) король і королева

в) добре царювання хлопчика-Зірки

г) рання смерть хлопчика-Зірки

II. Мотивація навчальної діяльності

1. Асоціативна робота

Вчитель. Перед вами (закріплені на дошці) сніжинка і жаба. Що краще: сніжинка чи жаба? Давайте простягнемо руку і уявимо, що сніжинка впала нам на руку. Яка она? Схарактеризуйте сніжинку. (Красива, біла, холодна)

- А що ви відчуваєте, коли промовляєте слово "сніжинка?" З якими словами вона асоціюється? (Зима, холод, сніг, хурделиця, мороз, віхола, завірюха.)

- Що ви можете сказати, дивлячись на жабу? Чи можемо ми ось так простягнути руку, щоб вона стрибнула нам на руку, роздивитися її і схарактеризувати (Неприємна, неприваблива, холодна і навіть бридка.)

- А що корисніше: сніжинка чи жаба? Чому? (Жаби поїдають протягом літа тисячі комах, які нас кусають, слимаків, які поїдають листя на рослинах, а ще жаби є своєрідним індикатором водойм. Якщо жаби відсутні у водоймі, то це означає, що вода у водоймі забруднена.)

Висновок.

Отже, гарна зовні сніжинка ніякої користі не приносить, до того ж вона холодна. А від бридкої і непривабливої зовні жаби ми маємо користь. Таким чином, однієї зовнішньої краси замало.

- А чим визначається краса людини: її зовнішністю чи вчинками?

Те, що ми бачимо очима, дивлячись на людину (гарне обличчя, ясні очі, чарівну посмішку), називаємо зовнішньою красою. Але цього недостатньо, щоб сказати, що людина добра і гарна. Краса визначається вчинками людини, такими рисами її характеру, як милосердя, доброта, людяність. Саме це ми називаємо внутрішньою красою. З поняттями внутрішньої і зовнішньої краси ми зустрічалися на попередніх уроках.

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

Бліц-опитування.

- Де відбувається дія казки? (У зимовому лісі, у селищі, знову у лісі, але в іншу пору року (можливо, це осінь, адже герой спить на купі листя), потім чергуються селища, місто, ліс, знову місто.)

- Який художній час охоплюють події твору? (Майже 16 років. Це твердження доводиться текстом: Хлопчика-зірку знайшли немовлям, потім ми з ним зустрічаємось, коли йому вже було 10—11 років, З роки він блукає по світу у пошуках матері, З роки править містом до своєї смерті. Отже, це приблизно 16—17 років.)

- Коли, де і за яких обставин було знайдено Хлопчика-зірку? (Взимку, "був такий холод, що навіть пташки і звірі не знали, як його перебути", дитя знайшли на місці, яке вказала зірка, що впала з неба.)

- Як кожен із Лісорубів поставився до цієї знахідки?

- Як відреагувала дружина Лісоруба на те, що він приніс додому дитя? Якого подарунка вона чекала від чоловіка?

- Як можна назвати вчинок Лісоруба? (Милосердним.)

- Як ви гадаєте, є якийсь смисл у тому, що саме зірка вказала місце, де знаходилося немовля? Звідки зірка, з якого світу? Коли саме вона впала і де? (З небес. Впала взимку в лютий мороз у лісі. Зазвичай зорепад спостерігається влітку.)

- Що ви можете сказати про зірку? (Яскрава, блискуча, ніби золота, прекрасна, холодна.)

- Чи випадково хлопчик носить ім'я "зірка"? (Не випадково, він дуже гарний зовні, гарний блискучою красою, але холодний в душі.)

- Та чи виправдовує головний герой звання людини? Чого в ньому більше — від людини, чи від зірки?

Заповнення таблиці «Характеристика казкових персонажів»

- Яка риса об'єднує обох Лісорубів? (Бідність)

Визначити риси характеру того, кого стосуються такі деталі тексту:

«обережно взяв дитинча», «вкутав»

«...побажавши йому доброго здоров'я, підійшов до своєї хатини..»

«Покиньмо...ходімо своєю дорогою». «...дивувався з його дурості та м'якосердості»

«...було б лихе діло-залишити дитину...»

Що автор протиставляє в образах Лісорубів?

Висновок: протиставляється егоїзм, безсердечність, кам'яне серце людяності, м'якосердості

Учитель. Давайте прослідкуємо за змістом, як змінюється зовнішність хлопчика і якого значення цьому надає автор. Знайдіть у тексті портрет Хлопчика-зірки. Зачитайте.

- Чи викликає у вас захоплення, замилування ця блискуча краса героя? (Ні, вона яскрава, але якась штучна, фальшива. Вона ніби насторожує, що щось тут негаразд. Його краса нежива. Автор не випадково у його портреті поєднує ознаки слонової кістки, пелюсток нарциса і троянди та фіалки. Такий букет при всій яскравості і вишуканості його компонентів ніколи не буде довершеним гармонійним цілим. Пахощі нарциса (легенда про Нарциса — надмірного самолюбця) та фіалки (своїм ароматом здатна викликати задуху або майже наркотичний сон) здатні згубити красу троянди. Автор поєднує те, що в природі ніколи не буває поряд, а за законами естетики взагалі є грубим порушенням поняття краси і гармонії.)

- Якими були вчинки Хлопчика-зірки і чому? (Не мав співчуття до всіх, скривджених долею. Себе любив надзвичайно (милувався своїм відображенням). Повиколював очі кротові, підрізав крильця коноплянці, вбив білку. "Реготав" - отримував насолоду від знущань над слабкими і беззахисними.)

- Яка головна риса його характеру? (Немилосердний!!!)

- Чи любив Хлопчик-зірка когось, крім себе? (Ні! І це страшно!)

- А його хоч хтось любив? Діти? Лісоруб? Селяни? (Діти боялися і корилися йому, вважали його най-кращим. Про Лісоруба і його дружину сказано, що вони йому весь час дорікали, але чи любили? Про їхні почуття до врятованої дитини нічого не сказано. Селяни дивувались його красі. І все! Єдина людина, яка його любила, — це його мама!)

- Що довелося витерпіти матері Хлопчика-зірки, поки вона його шукала? (За 10 років обійшла весь світ, перетворилась на старчиху, збила у кров ноги, серце її краялося від болю та жалю за втраченим синочком.)

- І от вони зустрілись! Зачитайте цей уривок. Чому Хлопчик-зірка так себе повів? Оцініть його вчинок. (Це страшний гріх - відмовитися від матері, принизити, зганьбити її.)

- Як ви гадаєте, чому Хлопчика-зірку було перетворено на бридку жабу-ропуху? (Холодне серце. Жаби та гадюки теж холоднокровні, тож і ночує він у лісі в їхній компанії.)

- Чи зміг би він задуматись над своїми вчинками, якби з ним самим не сталося біди? (Ніколи, адже він вважав себе досконалістю. А тепер він потрапив у такі умови, в які своїми вчинками ставив нещасних та слабких.)

Отже, Хлопчик-зірка отримав заслужене чи незаслужене покарання? Обґрунтуйте свою точку зору.

- Проте це ще тільки половина казки. Як ви думаєте, чому Оскар Уайльд не залишив героя казки потворою назавжди? (По-перше, за законами жанру казки герой має виправитися, змінитися на краще. По-друге, кожен читач має пройти разом з героєм твору нелегкий шлях випробувань і спокутування провини, щоб усвідомити цінності людського життя, навчитися розмежовувати добро і зло, істинну і штучну красу, прагнути щирості взаємин та долати в собі негативні риси.)

- Який шлях пройшов Хлопчик-зірка до свого виправлення?

IV. Підбиття підсумків уроку

- Тож на основі всього сказаного на даному уроці спробуємо визначити сутність головного конфлікту казки.

Основний конфлікт твору полягає у невідповідності яскравої, досконалої (на перший погляд) зовнішньої краси Хлопчика-зірки та його потворної жорстокої душі, його самозакоханості та немилосердності. Герой казки перетворюється на потвору: тепер його зовнішність та внутрішня сутність відповідають одне одному.

Гра «Терези»

На шальки терезів віртуально розмістити яскраві зірки-символи та камінці. Яскраві - позитивні якості, камінці - негативні. Що переважить: краса зовнішня чи внутрішня?

- Хлопчик - зірка - ваш ровесник. Уявіть, що він прибув до нас у клас. Хто з ним сяде з вас?

- Яку рису власного характеру виявили ви?

V. Домашнє завдання

Написати листа-пораду Хлопчику-зірці або проілюструвати епізод казки.


На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.