ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. ОПОВІДАННЯ СЕТОНА-ТОМПСОНА ЛОБО

ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. ОПОВІДАННЯ СЕТОНА-ТОМПСОНА ЛОБО

Зарубіжна література 5 клас розробки уроків

Мета: показати особливості зображення світу природи письменником, його ставлення до тварин; розвивати навички виразного читання та стислого переказу; виховувати повагу та бережливе ставлення до природи та її мешканців.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя

- Сьогодні незвичайний урок. До нас завітали гості. Вони хочуть познайомитися з п'ятикласниками нашої школи, дізнатися про те, чи багато ви знаєте про тваринний світ. Я бажаю всім гарного настрою, а вам, діти, успіхів.

- До мене надійшов лист. Я хочу вас з ним познайомити. «Дорогі діти! Чи вмієте ви слухати мудрий голос природи? Я-знавець природи, її захисник і дослідник. Я дав собі обітницю: ніколи не піднімати рушниці проти прекрасного й рідкісного звіра , що є в природі американських лісів». А замість підпису зображено слід вовка. Що це могло значити? Це писав вовк? - Ні. Хіба вовки вміють писати ? Хто автор цих слів? (Чорний Вовк, Вовк - Томпсон). На сьогоднішньому уроці ми будемо більше дізнаватися про Томпсона-письменника, натураліста, анімаліста (додаток 1), познайомимося з одним із його творів (тема уроку)

II. Актуалізація опорних знань

1. Діалог-інтрига

- Дмитрику, ти любиш спостерігати за природою?

- Тож скажи мені: « Чи цікавить тебе життя тих, на кого полюють люди?»

- Діти , про щоб ви хотіли дізнатися на уроці? (формулювання мети уроку)

2. До нас завітав і сам письменник (інсценізація «Інтерв'ю з Томпсоном»)

Учень:

- Шановний! Я багато читав казок, байок про тварин. Там вони розмовляють, діють, сваряться та дружать між собою. Їх поведінка дуже схожа на людську. Скажіть, як ви описуєте тварин у своїх творах?

Письменник:

- Я повідав людям про справжнє життя звірів на природі, у своєму «домі».

Учень:

- А яким ви зображуєте тваринний світ: реальним чи фантастичним?

Письменник:

- На відміну від казкарів і байкарів я нічого не вигадав, не писав про звірів в алегоричній формі. Однак описував тваринний світ у такій захоплюючий формі, щоб читачам було цікаво читати мої твори і більше дізнаватися про цей дивовижний навколишній світ.

Учень:

- Чому канадські індіанці називали вас Вовком?

Письменник:

- Вовк - нічний цар природи. Його погляд завжди викликав жах , захоплення і цікавість у людей. І тому моєю улюбленою темою творів, малюнків були вовки.

Учитель: Ставлення до вовків у літературі було різним.

3. Повідомлення учнів за індивідуальними завданнями про вовків.

Дослідники: вовк у казках утілював ворожі сили природи, був жадібним та кровожерливим. У слов'янському фольклорі - дурень, який має безглузду силу. У казках ми можемо бачити поважне ставлення до цього хижака. Він буває іноді товаришем та помічником для героя (перегляд картин В.М. Васнєцова).

- А може він і справді такий?

«Зоологи» Вовк- хижий ссавець. Під час переслідування здобичі ці мисливці збираються у зграї («Вовка ноги кормлять»). Самець і самка створюють сім'ю раз і назавжди, тільки загибель одного з них примушує іншого шукати собі пару. Вовки - розумні хижаки: вони швидко здогадуються, що на них полюють, і залишають звичні місця проживання. Часом навіть досвідчені слідопити не можуть відшукати лігво вовчиці з вовченятами. Вовки легко обходять небезпечні місця та пастки. Вони нападають на свійських тварин, чим завдають людям великої шкоди («Накинулись як вовча зграя»). Вовків називають санітарами лісу: полюючи на хворих та слабких травоїдних, вони позбавляють інших звірів загрози епідемій та перенаселення.

Що спільного між описом вовків в літературі та науці ? (Скласти вислів із слів: діти - ми - однієї - природи - матері).

ІІІ. Сприйняття і засвоєння нових знань

1. Слово вчителя

- Сетон-Томпсон визнавав, що його завданням було викликати співчуття до вовка, хижака, сама згадка про якого протягом століть викликала в людині одне бажання - схопити рушницю і винищувати, поки навкруги не залишиться жодного представника цього біологічного виду. Як зображує цю тварину автор?

2. Учні переказують стисло зміст оповідання

3. Робота з твором, перегляд фільму («Лобо. Вовк, який змінив Америку»)

4. Читання вірша

Он такой был один крупный волк

Долго стаю водил по болоту

И ловили его был бы толк,

Ну а он только выл на болотах.

Сколько было облав и погонь,

Сколько он уходил от капканов,

Он, матерый вожак, ты не тронь,

Ему вольных степей не хватало.

У нее просто был малый рост,

Но она была белой волчицей,

Он ее полюбил? Вот вопрос,

У волков это может случиться.

Он гонялся за ней по степи,

Они в белом снегу кувыркались,

И, когда было нужно идти,

То друг другу они прижимались.

Снова за снег зацепилось холодное солнце,

Снова степь ярко окрасил рассвет

И, вдалеке, где горят бледно-желтые кольца,

Волчий немного размытый застыл силуэт.

Вот однажды зимой на заре

Она прямо в капкан угодила,

Он прилег рядом с ней на земле.

Стая быстро вперед уходила.

После долгие дни на снегу,

Он смотрел, как она умирала,

Что ж, вот так он достался врагу.

А любовь его жизнь забирала

Когда люди к капкану пришли,

Два недышащих тела лежали,

У него и у ней на груди,

Словно слезы, слезинки дрожали («Вожак» В. Клименков)

IV. Підсумки уроку

Учитель: Посміхнулося вовку життя хоча б один раз?

Е. Сетон-Томпсон:

«Мене закидали гіркими докорами за те, що я, на превеликий жаль м‘якосердних читачів, докладно розповів про це».

Хто ж переміг: людина чи тварина?

Формально перемагає людина, бо в неї розвиненіший розум, є зброя, але сам автор визнає, що справжнім переможцем є природа, бо вона - утілення сили, життя, мудрості й шляхетності. Канадський натураліст утверджує думку, що з природою не варто змагатися. З нею треба жити в злагоді, учитися в неї, зберігати її для наступних поколінь.

Висновок: 1 група - (художники готують листівку «Бережи природу»),

2 група - пишуть листа до письменника «Шановний Томпсоне ! Мені (не) сподобалося Ваше оповідання, тому що ...»

V. Домашнє завдання

Дати стислу письмову відповідь на запитання: «Якою постає природа в оповіданні «Лобо»?






Віртуальна читальня Зарубіжної літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.