Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013

Урок позакласного читання. Казки Ш. Перро. Подорож у казковий дивосвіт
Казки народів світу
I семестр

Мета: ознайомити учнів із фактами життя й особливостями творчості Ш. Перро як основоположника європейської літературної казки; продемонструвати розмаїття казок Ш. Перро;

проаналізувати зміст казки «Попелюшка»; розкрити гуманістичний зміст казки, моральні цінності, втілені в ній; з'ясувати враження і ставлення учнів до подій казки;

розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати полікультурну компетенцію;

виховувати повагу до літературної творчості, підтримувати стійкий інтерес до казки як до художнього твору повчального та розважального характеру;

формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.

Обладнання: підручники, портрет Ш. Перро, ілюстрації Г. Доре до казок Ш. Перро, малюнок замку Бретей, дидактичний матеріал, відеофрагмент з кіноверсії «Попелюшки» режисерів Н. Кошеверової, М. Шапіро (1947 р.).

Тип уроку: урок позакласного читання.

Спит Золушка сладко. Уснула надолго принцесса.

И Синюю Бороду все еще молит жена.

А сын дровосека вернулся из темного леса,

И тень людоеда уже малышу не страшна.

П. Верлен

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Гра «Пароль».

Назвіть, не повторюючись (ланцюжком - один за одним), слово або словосполучення - своєрідний пароль, пов’язаний з вивченими або самостійно прочитаними казками.

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

Давним-давно у Франції жили собі п’ятеро братів. Вони були так схожі один на одного, що навіть писали подібним почерком. Усі стали поважними громадянами суспільства. Молодший - Шарль Перро - членом Французької академії наук, фізиком, анатомом, мовознавцем. Але нащадкам запам’яталося зовсім інше - казки, які він зібрав і творчо обробив. І запам’яталися вони настільки, що навіть через кілька століть люди люблять, цінують і з задоволенням перечитують ці казки. Шарль Перро розповів незвичайні історії про неймовірні пригоди, добрих фей і злих відьом, прекрасних принцес і простих щирих дівчат. І от уже багато-багато років ці героїні відомі людям усього світу. І дорослі, і діти шанують та люблять казки Перро - доброго й натхненного казкаря. Та як не любити, як не цінувати їх, якщо в простих і зрозумілих сюжетах просвічує душа великого майстра слова. Казки Шарля Перро вчать берегти справжню красу життя, поважати працю і добро, виявляти мужність і справедливість.

2. Історія створення казок.

У ті часи - а Шарль Перро жив понад три століття тому - казка не вважалася літературою, її взагалі не сприймали всерйоз. Народні казки існували самі по собі, їх збирали і вивчали фахівці, а публіка, що читає, ними не цікавилася. Шарль Перро не тільки захопився народною казкою, яка вразила його уяву, він, вивчаючи фольклорні сюжети, став складати власні казки. Учений упевнився: кожна казка чогось навчала, переконливо доводила, що набагато краще бути чесним і добрим, ніж хитрим і злим. Той, хто, як стверджував Перро, «ухиляється від цих чеснот», - не просто погана людина: його за це обов’язково переймуть різні біди!

У 1697 р. публікується збірка казок «Казки матінки моєї Гуски, або ж Історії та оповідки минулих часів з повчальними висновками». Збірка містила дев’ять казок, що являли собою літературну обробку народних казок (як вважають, почутих від годувальниці сина Перро), крім однієї («Ріке-чубчик»), складеної самим Ш. Перро. Ця книжка і прославила автора.

Однак Перро не зважився публікувати казки під своїм ім’ям, тож на виданій ним книжці стояло ім’я його вісімнадцятирічного сина - П. Дарманкура. Творець збірки усвідомлював, що при всій повазі до «казкових» розваг написання казок літературним світом буде сприйнято як заняття несерйозне.

Проте він мав усі підстави зарахувати цю книжку до реєстру перемог. Видання мало небачений успіх у парижан, щодня у крамниці Клода Барбі продавалося по 20-30, а подеколи до 50 книжок на день! Таке в масштабі одного магазину - не насниться і сьогодні, навіть бестселеру про Гаррі Поттера. Протягом року видавець тричі повторював тираж. Це було нечувано! Спочатку Франція, а потім уся Європа закохалася в чарівні історії про Попелюшку, її злих сестер і соболевий черевичок, перечитувала страшну казку про лицаря на ім’я Синя Борода, вболівала за чемну Червону Шапочку, яку проковтнув злий вовк. Так казки матінки Гуски стали першими у світі казками, написаними автором. Із шедевра Перро народився сам феномен дитячої літератури!

3. Творча робота «Відвідини замку Бретей»: віртуальна екскурсія замком за допомогою ілюстрацій Г. Доре до казок Ш. Перро.

У Франції, під Парижем, є відомий замок Бретей. Колись Шарль Перро був службовцем у міністра Людовіка XIV маркіза де Бретея. Зали першого поверху надзвичайно красиві та пишні. Туди приїжджали королі, кардинали, королівські вельможі. Сьогодні мешканці замку - герої казок Шарля Перро. Тут живе Кіт у чоботях. Є покої, в яких спочиває Спляча красуня. Тут живуть Хлопчик-мізинчик - власник дивної тарілі з яблуками; феї - чарівні хранительки особливих талантів, що за власним бажанням роздаровують їх людям; принци та принцеси. Замок розташований у розкішному парку. Шумлять фонтани, дикі тварини блукають серед тінистих дерев. І повсюдно чути голос казкаря, що лунає до нас крізь століття: «Не зневіряйтеся ніколи!»

4. Переказ прочитаних казок Перро. Складіть назви казок Шарля Перро, з’єднавши їхні частини.

Подарунки

...Борода

Кіт

...мізинчик

Червона

...чубчик

Хлопчик-

...будиночок

Осляча

...красуня

Пряниковий

...феї

Синя

...шкура

Спляча

...у чоботях

Ріке -

...Шапочка

5. Літературна вікторина «Сторінками казок Шарля Перро».

1. На скільки років мала заснути принцеса після того, як уколола палець веретеном у казці «Спляча красуня»? (100 років)

2. На що перетворилися коні, коли годинник пробив 12 годину ночі у казці «Попелюшка»? (На мишей)

3. Що збирався зробити зі своєю спадщиною молодший син мірошника в казці «Кіт у чоботях»? (З’їсти кота)

4. Яким даром повинен був нагородити Ріке-чубчик свою майбутню дружину? (Розумом)

5. Що кидав Хлопчик-мізинчик на землю, аби повернутися додому? (Крихти хліба)

6. Який подарунок отримала від феї молодша дочка вдови за свою доброту? (Коли вона говорила, у неї з рота падали квіти та дорогоцінні камені)

7. За яку ваду покарана дружина Синьої Бороди? (Надмірна цікавість)

8. Що несла Червона Шапочка своїй бабусі? (Пиріжки та горня олії)

9. У казці «Осляча шкура» у короля був улюблений осел, шкуру якого він без роздумів віддав своїй дочці. А чим був незвичайний і дивний осел за життя? (Замість гною він давав золоті монети)

10. У якій казці живуть герої Зоря і День, дівчинка і хлопчик? («Спляча красуня»).

6. Дидактична гра «Впізнай казку».

Глиняний та срібний келихи, перли, троянди, криниця, ввічливість, грубість, жаби

«Подарунки феї»

Нерозумна красуня, розумний принц, фея, портрет

«Ріке-чубчик»

Каблучка, скриня, шкура, король, пиріг, осел

«Осляча шкура»

Брати, ліс, людожер, білі камінчики, золоті віночки

«Хлопчик-мізинчик»

Млин, чоботи, кіт, маркіз Карабас, принцеса, лев

«Кіт у чоботях»

Лісоруби, пиріжки, онука, вовк, бабуся

«Червона Шапочка»

Веретено, фея, принцеса, чарівна паличка

«Спляча красуня»

Гарбуз, миші, щур, чарівна паличка, фея, соболеві черевички

«Попелюшка»

Сукня місячного кольору, чарівник-бузок, діаманти з корони, скриня з платтями, осел

«Осляча шкура»

Фонтан з лимонадом, дах з шоколадних пряників, стіни з рожевого марципану, дерев'яна лопата, брат та сестра

«Пряниковий будиночок»

Ключик від заборонених дверей, заздрісні сестри, лютий чоловік

«Синя Борода»

7. Мистецьке відлуння.

1. Розгляньте ілюстрації Г. Доре до казок Ш. Перро (с. 59-60).

2. Які епізоди з яких казок обрав художник для ілюстрації?

3. Що надає ілюстраціям казковості?

4. Перегляньте уривок з кіноверсії «Попелюшки» режисерів Н. Кошеверової, М. Шапіро (1947 р.) «Попелюшка збирається на бал». Чим відрізняється фільм від казки Ш. Перро? Які черевички отримує героїня кінофільму?

5. За матеріалами підручника (с. 58-59) дослідіть, чому соболевий черевичок Попелюшки перетворився на кришталевий.

V. Підсумки.

Творча робота «Стань казкарем»: складіть свою казку, взявши за казкових персонажів героїв казок Ш. Перро.

VI. Домашнє завдання.

1. Намалювати обкладинку до збірки казок Ш. Перро.

2. За технологією «Кожен учить кожного» ознайомити щонайбільше однокласників із казками Ш. Перро.