Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
О. Пушкін «Казка про мертву царівну та сімох богатирів». Система образів казки
Казки народів світу
I семестр
Мета: розкрити гуманістичний зміст «Казки про мертву царівну та сімох богатирів» О. Пушкіна, моральні цінності, втілені в ній; визначити основні ознаки літературної казки, розкрити систему образів;
розвивати навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку й обґрунтовувати її;
виховувати повагу до літературної творчості, підтримувати стійкий інтерес до казки як до художнього твору повчального та розважального характеру; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати любов до краси поетичного слова, інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, ілюстрації, дидактичний матеріал, відеофрагменти з мультфільму «Казка про мертву царівну та сімох богатирів» (1951 р., «Союзмультфільм»).
Тип уроку: комбінований.
Добро лише одне безсмертне.
Зло довго не живе.
Ш. Руставелі
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Впізнай за описом.
1. І висока, і струнка,
І розумна, і метка,
Тільки дуже вередлива,
Гордовита та злослива.
(Цариця)
2. Білолиця, чорнобрива,
І сумирна, й непримхлива.
(Царівна)
3. Браття дружною юрбою
Виїжджають погулять,
Сірих крижнів пострілять,
Руку правую потішить,
Сарачина в полі спішить...
(Сім богатирів)
4. Ти встаєш у тьмі глибокій,
Білолиций, ясноокий.
(Місяць)
5. Ти ходиш
Цілий рік у небі. Зводиш
Зиму з літом щоразу,
Всіх нас бачиш унизу.
(Сонце)
6. ...Гордий володар!
Ти ганяєш зграї хмар,
Ти хвилюєш синє море,
Всюди вієш на просторі,
Ти боїшся, вільний птах,
Тільки Бога в небесах.
(Вітер)
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Евристична бесіда «Система образів казки».
1. Чому твір називається «Казка про мертву царівну та сімох богатирів»? Адже царівна не померла і не сім братів врятували її від вічного сну?
2. Хто в казці Пушкіна є позитивним героєм, а хто - негативним?
3. Хто з персонажів є головними, а хто - другорядними героями?
4. Якою постає перед нами рідна мати царівни? Знайдіть слова, що підкреслюють вірність цариці, її любов до чоловіка.
5. Яким ви уявляєте батька царівни? Чому він одружився вдруге?
6. Що в описі цариці-мачухи викликає захоплення? Чому її краса не радує оточуючих? Як вона ставиться до дзеркальця? У чому проявилася жорстокість мачухи?
7. Хто з персонажів казки не впливає на розвиток сюжету? Чому автор вводить пса Соколика в систему образів казки?
8. Яке враження справили на вас сім богатирів? Як поставилися вони до несподіваної гості? Що ми дізнаємося про уклад життя богатирів? Чому, маючи таких захисників, царівна засинає дивним сном, наче вмирає?
9. Яку роль відіграла Чернавка в долі царівни? Чим суперечливий цей образ?
10. Яку роль виконує королевич Єлисей? Яка основна риса його характеру? Які випробовування довелося пройти герою, аби повернути наречену?
11. Якими індивідуальними рисами наділені чарівні помічники - Сонце, Місяць, Вітер?
12. Як автор ставиться до головної героїні казки? Чи відповідає зовнішність царівни її чеснотам? Які вчинки найкраще розкривають характер героїні?
2. Висновки.
Казка Пушкіна - про найголовніші цінності для поета, вона прославляє людську вірність і любов. Цьому слугує і система образів казки. Темі любові та вірності присвячений образ рідної матері. Мотив пошуків своєї коханої королевичем Єлисеєм - принципово новий погляд Пушкіна на народний сюжет. З цією ж темою пов’язані взаємини царівни і богатирів та їхнє сватання. Темою відданості та любові продиктовано включення в казку образу вірного пса Соколика, що гине заради своєї господині.
3. Інсценізації ключових епізодів, які розкривають характер царівни.
1. «У теремі богатирів». 2. «Сватання семи богатирів». 3. «Зустріч з жебрачкою».
4. Складання плану-характеристики головної героїні.
1. Опис зовнішності царівни.
2. Внутрішні якості головної героїні.
3. Ставлення до царівни інших персонажів казки: а) Чернавки;
б) пса Соколика; в) семи богатирів; г) королевича Єлисея; д) мачухи.
4. Поведінка царівни: а) у теремі богатирів; б) під час сватання богатирів; в) при зустрічі з жебрачкою.
5. Ставлення автора до героїні.
5. Складання цитатної характеристики царівни.
1. Потихеньку підросла
І, мов квітка, розцвіла.
Білолиця, чорнобрива,
І сумирна, й непримхлива.
(Врода)
2. Вона сміливо
По приступках піднялась
І за клямку узялась...
(Сміливість)
3. Обійшла царівна дім,
До ладу прибрала в нім,
Засвітила Богу свічку,
Розпалила жарко пічку,
Застелила гарно стіл...
(Охайність,
релігійність)
4. Тут вона до них зійшла,
Їм пошану віддала,
Низько в пояс уклонилась,
Лагідно перепросилась...
(Ввічливість, чемність)
5. Вмить вони з тих слів пізнали,
Що царівну привітали.
(Шляхетність)
6. Від зеленого вина
Відмовлялася вона,
Пиріжок лиш розломила
Та шматочок відкусила.
(Скромність)
7. А хазяєчка - вона,
В терему сама-одна,
Прибере, і наготує,
І нічим не вередує.
(Хазяйновитість)
8. ...Кожен кожному з вас рівний,
Та є суджений в царівни!
Наречений любий цей -
Королевич Єлисей.
(Вірність коханню)
9. «Я не гнівлюся, -
Тихо мовила вона. -
А відмова - не вина».
(Вміння володіти собою)
10. «Підожди, бабусю рідна! -
Їй з вікна кричить царівна, -
Пригрожу сама я псу
І чогось тобі знесу!»
(Доброта)
6. Висновки.
Пушкін продовжує фольклорні традиції зображення казкової героїні, доповнюючи і поглиблюючи їх. Його героїня добра та приваблива, має лагідну вдачу, люб’язна, ніжна, дотримується правил народного етикету, працелюбна і своєю поведінкою мало нагадує царську особу, вона релігійна і вірна своєму коханому нареченому. У пушкінській казці відчувається відкрите авторське ставлення до героїні, чого немає в народній казці. Автор ніжно любить свою героїню і захоплюється нею («красуня-душа», «мила дівчина», «моя душа» тощо).
Загалом поет створює неповторний індивідуальний характер царівни за допомогою детального опису її зовнішності, мови, докладного зображення поведінки героїні, включає в текст численні авторські оцінки.
7. Усний твір — опис царівни.
8. Складання цитатної характеристики мачухи.
1. ...Що й казать, була цариця:
І висока, і струнка,
І розумна, і метка,
Тільки дуже вередлива,
Гордовита та злослива.
(Врода, пихатість, вередливість)
2. ...З ним одним була вона
І ласкава й не смутна,
З ним привітно розмовляла
І, милуючись, казала...
(Егоїзм)
3. Як цариця відплигне,
Та як ручкою махне,
Та по дзеркальцю як грюкне,
Закаблучком як пристукне:
«Ах ти ж, капоснеє скло!
Брешеш ти мені на зло!
(Нестриманість)
4. ...Чи можна ж їй
Дорівнять красі моїй?
На землі за мене кращу
Не знайде ніхто нізащо,
Це й не чувано ніде!
(Гордість, зарозумілість)
5. ...Завести царівну в хащі
І, живу, напризволяще
Під сосною кинуть там
На поживу злим вовкам.
(Жорстокість)
6. Хто вгамує бабу гнівну?
(Гнів, грубість)
7. А тим часом зла цариця
На царівну все гнівиться,
Все добріша не стає...
(Злість)
8. ...А на дзеркальце своє
Довго сердилась і дулась...
(Норовливість)
9. ...Давнім звичаєм своїм
Красуватись знову стала...
(Самозакоханість)
10. А розгнівана цариця
Їй рогаткою грозиться
І кладе: або не жить,
Або падчерку згубить.
(Мстивість)
11. Вдома в ті часи без діла
Люта мачуха сиділа...
(Лють, лінощі)
12. ...І від люті в той же час
Лиходійка вмерла враз.
(Заздрість)
9. Мистецьке відлуння.
1. Перегляньте відеофрагменти з мультфільму «Казка про мертву царівну та сімох богатирів» (1951 р., «Союзмультфільм») - цариця отруює яблуко та в образі черниці приходить до терему богатирів.
2. Як авторам фільму за допомогою засобів виразності мультиплікації вдалося протиставити образи царівни та її мачухи?
V. Підсумки.
Порівняльна характеристика царівни і мачухи.
Царівна |
Мачуха |
Царського роду, вродливі, розумні |
|
Працелюбність Ввічливість, вихованість Благородство Скромність Вірність коханню Вміння володіти собою Доброта Доброчесність Сміливість Релігійність Хазяйновитість |
Лінощі Злість, грубість Чванливість Зарозумілість Егоїстичність Нестриманість Жорстокість, злість, лють Заздрість Мстивість Примхливість Норовливість |
Висновки |
|
Внутрішня краса відповідає зовнішній. |
Зовнішньо красива людина, але несе оточуючим нещастя і смерть. |
VI. Домашнє завдання.
1. Скласти усний твір - порівняльну характеристику царівни та мачухи.
2. Перечитати улюблену казку Г.К. Андерсена.