Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Ганс Крістіан Андерсен. «Соловейко». Соловей як втілення сили природи і мистецтва
Казки народів світу
I семестр
Мета: ознайомити учнів з віхами життя та особливостями творчості Ганса Крістіана Андерсена, встановити його роль у розвитку жанру літературної казки, продемонструвати розмаїття казок Андерсена; простежити, як народжувалися літературні казки письменника, їхній зв'язок із реальною дійсністю;
ознайомитися зі змістом казки «Соловейко»; висловити враження і власне ставлення до подій казки, розкрити її гуманістичний зміст, втілені в ній моральні цінності;
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати полікультурну компетенцію;
виховувати повагу до літературної творчості, підтримувати стійкий інтерес до казки як до художнього твору повчального та розважального характеру; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, портрет Г.К. Андерсена, ілюстрації Г. Нарбута до казки «Соловейко», дидактичний матеріал.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Майстер снів і казок.
К. Паустовський
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Пригадайте назви казок Андерсена і з’єднайте лінією частини назв.
Гидке... |
щастя |
Калоші... |
каченя |
Маленький Клаус і... |
королева |
Штопальна... |
солдатик |
Принцеса на... |
Великий Клаус |
Нове вбрання... |
голка |
Дикі... |
горошині |
Снігова... |
короля |
Стійкий олов’яний... |
лебеді |
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Вступне слово вчителя.
«Далеко-далеко, в тій країні, куди відлітають від нас на зиму ластівки, жив король. Було в нього одинадцять синів і одна донька...» - так починається відома казка «Дикі лебеді». Її автор не був спадковим принцем, не мав численних братів і сестер, а країна, в якій він народився і виріс, - холодна північна країна. Проте він став королем - Королем Казки, у володінні якого опинився весь світ. Одного разу місцева віщунка сказала матері Ганса, що її син стане знаменитим і «в Оденсе запалять на його честь вогні». Андерсен поставився до цього сумнівного пророцтва з усією серйозністю: він вірив, що талісман щастя є в душі кожного, потрібно тільки вміти бачити серцем. У реальному світі Казкар був самотньою людиною, але світ його казок дихав розкуто, світло, в ньому мрії здійснювалися.
Згадують, що Ганс Крістіан Андерсен був високим, худорлявим, дещо незграбним. А в глибоких, блакитних, таких добрих і по- дитячому наївних очах світилося натхнення.
«Моє життя - це чудова казка, багата подіями, благословенна. Якби в дитинстві, коли я бідним хлопчиком сам пустився у білий світ, мене зустріла б всемогутня фея і сказала мені: «Обери собі дорогу й мету, і я, відповідно до твоїх обдарувань і розумових можливостей, оберігатиму й спрямовуватиму тебе!» - і тоді моя доля не склалася б щасливіше, мудріше й краще», - зазначав казкар. Своє життя Андерсен неодноразово називав казкою і майстерно описав його в автобіографічному творі «Казка мого життя».
2. Творча робота «Казка мого життя»: скласти за поданими цитатами з автобіографічного твору розповідь про долю казкаря, використати матеріали підручника (с. 78-81).
«У 1805 р. в місті Оденсе в маленькій комірчині мешкала молода пара - чоловік і дружина, які нескінченно любили одне одного, - молодий швець і його дружина. Тільки недавно ставши майстром, чоловік власноруч змайстрував усю обстановку шевської майстерні і ліжко також. На цю постіль 2 квітня 1805 лягла жива плачуча дитина - я, Ганс Крістіан Андерсен.
Недалеко від пивоварні була майстерня бабусь-прядильниць. Я часто заходив туди і скоро став улюбленцем бабусь за своє красномовство... Якось випадково я почув розмову лікарів про внутрішню будову людини і негайно прочитав з цього приводу моїм бабусям цілу лекцію. Я сміливо креслив крейдою на дверях якісь вавилони, які повинні були зображати нутрощі, і теревенив щось про серце і нирки. Все, що я говорив, справило на поважне зібрання найглибше враження. Я уславився надзвичайно розумною дитиною, а нагородою з боку бабусь за мою балаканину слугували їхні казки. Переді мною розгорнувся цілий казковий світ, що не поступався багатством того, що малюється нам у «Тисячі і одній ночі».
Мені йшов уже чотирнадцятий рік, і мати зважилася віддати мене у науку до кравця. Вона любила мене всім серцем, але не розуміла, чого я прагну, та я тоді й сам цього не розумів. Я взявся благати її дозволити мені краще спробувати щастя в Копенгагені, який у моїх очах тоді був столицею світу. Мати зв’язала всі мої пожитки в маленький вузлик, домовилася з листоношею, і той обіцяв провезти мене в Копенгаген без квитка.
Казка мого життя розгорнулася переді мною - багата, прекрасна, втішна. Навіть зло вело до блага, горе на радість, і в цілому вона є повною глибоких думок поемою, яку я ніколи не був би в силах створити сам... Так, справді, я народився під щасливою зіркою!
Скільки кращих благородних людей мого часу леліяли мене і відкривали мені свою душу! Моя віра в людей рідко була ошукана.
Немає у світі такої людини, якій би хоч раз у житті не усміхнулося щастя. Тільки до якогось часу це щастя приховується там, де його найменше сподіваються знайти».
3. Цитатна доріжка: за поданими висловлюваннями Г.К. Андерсена визначте особливості його казок.
Будь-які явища природи, будь-які речі, предмети, дерева, квіти, взяті з навколишньої дійсності, можуть стати рівноправними компонентами казки.
Часто мені здається, ніби кожна квітка каже: «Ти тільки поглянь на мене, і тоді моя історія перейде до тебе».
Світ навколо нас повний краси, вона проявляється в найменших перелітних образах, які часто не помічають люди. У краплині води, взятої з калюжі, вирує цілий світ живих істот. Доба - крапля, схоплена з буденного життя, теж містить у собі цілий світ у картинах, повних поезії і краси. Розплющ тільки очі й дивись. Поет і має вказувати на них іншим людям... Потім і вони звикнуть вдивлятися, і життя усіх збагатиться красою...
4. Літературна вікторина «Навколишній світ як диво».
1. Одну дивовижну, повну захопливих пригод історію Андерсен почув від ластівки. Яка це казка? («Дюймовочка»)
2. Іншу цікаву історію йому розповіло... пляшкове горлечко. Згадайте назву історії. («Пляшкове горлечко»)
3. Сюжет якої історії, за запевненням автора, «запозичений прямо з газет»? («Дурень Ганс»)
4. Скульптор Торвальдсен колись пожартував: «Андерсен, ви ж можете написати про що завгодно, навіть про штопальну голку». І що ви думаєте? Наступного дня Андерсен уже читав скульптору казку. Яку? («Штопальна голка»)
5. Одна андерсенівська героїня пише листа - на чому б ви думали? - на сухій рибі-трісці. Що це за казка? («Снігова королева»)
6. В якій казці герой як транспортний засіб використовує предмет меблів? («Скриня-літак»)
7. Всім відомий олов’яний солдатик за його приголомшливу стійкість. А чи знаєте ви, хто його батьки і скільки у нього було братів? (Його матінка - стара олов’яна ложка, а братів у нього - 24, оскільки загалом олов’яних солдатиків було 25)
8. Бабуся розповідала дітям вечорами різні цікаві історії. Якось вона повідала про те, що таке сніг і звідкіля беруться крижані візерунки на вікнах. Чи пам’ятаєте ви цю історію? («Снігова королева»)
9. В одній з казок сірники, розповідаючи про своє дитинство, розчулено згадують, як пили по ранках «діамантовий чай». Ви здогадалися, який це чай? («Скриня-літак», сірники «в дитинстві» були деревом і пили росу)
10. Яка легенда побутує серед жителів Крайньої Півночі про виникнення північного сяйва? В якій казці йдеться про це? («Снігова королева»: у Фінляндії Снігова королева живе на дачі і щовечора запалює блакитні бенгальські вогні)
11. Назвіть казки Андерсена, героями яких є рослини. («Ялинка», «Ромашка», «Гречка», «Квіти маленької Іди»)
5. Словникова робота.
Клейноди - знаки влади.
Камергер - придворний чин.
Капельмейстер - керівник і диригент оркестру або хору.
Покоївки - кімнатні прислужниці.
Рубін - коштовний камінь темно-червоного кольору.
Сапфір - дорогоцінний камінь густого синього кольору.
Шарманка - старовинний механічний музичний інструмент.
6. Коментоване читання казки «Соловейко» (с. 82-91).
7. Евристична бесіда за змістом казки.
1. Назвіть головних героїв казки Андерсена «Соловейко».
2. Чим пишався китайський імператор? А що найбільше вражало мандрівників у китайській столиці?
3. За що люди цінували солов’я? Що дарувала пташка людям?
4. Як імператор дізнався про солов’я? Чому вирішив зробити пташку придворною забавлянкою?
5. Як придворні шукали солов’я? Чому їм було це важко зробити?
6. Чому придворні розчарувалися, побачивши непоказного солов’я?
7. Яким було життя солов’я в імператорському палаці? Чому воно його не тішило?
8. Який музичний подарунок отримав імператор? Чому солов’ї не могли співати разом?
9. Чому штучну пташку при дворі цінували більше? Що сталося зі справжнім солов’єм?
10. Як соловей допоміг імператору?
V. Підсумки.
Мистецьке відлуння.
Казка «Соловейко» Г.К. Андерсена в ілюстраціях Г. Нарбута (с. 111-112).
Розгляньте ілюстрації до казки «Соловейко», що в підручнику. Які епізоди казки передані художником?
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріали підручника (с. 82-91).
2. Завдання 1-2 (с. 91).
3. Намалювати імператорський палац, сад, ліс, де жив соловейко (на вибір).