Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Протиставлення «справжнього» і «штучного» в казці «Соловейко»
Казки народів світу
I семестр
Мета: висловити враження і власне ставлення до подій казки Андерсена «Соловейко», розкрити гуманістичний зміст казки, моральні цінності, втілені в ній;
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку й обґрунтовувати її; формувати полікультурну компетенцію;
виховувати повагу до літературної творчості, підтримувати стійкий інтерес до казки як до художнього твору повчального та розважального характеру; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал, аудіозапис співу солов'я, звуків тварин, малюнки учнів із зображенням палацу, саду, лісу.
Тип уроку: комбінований.
Не все те золото, що блищить.
Прислів’я
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Експрес-опитування.
Учитель зачитує правильні та помилкові твердження по тексту, учні відповідають, проставляючи плюс поряд з номером запитання, якщо відповідь «так», і мінус, якщо відповідь «ні».
1. Імператор уперше дізнався про солов’я з книжки про свою країну. +
2. Придворні знали, де шукати солов’я, бо самі тішилися його співом. -
3. Коли імператору доставили пакет з написом «Соловейко», він вирішив, що це ще одна книга про солов’я. +
4. Штучний соловей знав усі мелодії справжнього солов’я. -
5. Імператор захотів, щоб солов’ї заспівали дуетом. +
6. Солов’ї чудово співали разом. -
7. «Кращий птах у нас залишився», - сказали придворні, коли соловей полетів у ліс. +
8. Спів штучного солов’я не сподобався бідним рибалкам. +
9. Тільки раз на місяць було дозволено заводити штучного солов’я. +
10. Імператор замінив пошкодженого механічного солов’я на нового. -
11. На грудях імператора, що вмирав, сиділа кішка. -
12. Імператора врятував від смерті спів живого солов’я. +
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Віртуальна екскурсія імператорським палацом та лісом.
На дошці малюнки учнів із зображенням палацу, саду, лісу. Учень, уявивши себе мандрівником, розповідає про свої враження від відвідин імператорського палацу та лісу, спираючись на ключові слова з тексту.
Палац зроблений з найтоншого фарфору; найчудовіші квіти; срібні дзвіночки; тягнувся так далеко, що сам садівник не знав, де йому край; чудовий ліс з високими деревами і глибокими озерами; море, синє і глибоке; великі кораблі могли пропливати під вітами.
2. Порівняльна характеристика «Два світи казки «Соловейко»».
Як так сталося, що весь світ знав про солов’я, про нього навіть писали в книгах, а імператор не знав? Чи не здається вам, що соловей і мешканці палацу живуть у якихось різних світах?
Світ солов’я |
Світ імператора та придворних |
|
Де живуть? |
густий ліс |
прекрасний палац |
Що бачать? |
глибокі озера, берег синього моря, кораблі бідних рибалок |
крихкий палац, до якого страшно доторкнутися, стіни і підлога з дорогоцінного фарфору |
Що чують? |
шум моря, плескіт хвиль, шелест листя |
дзвін срібних дзвіночків, прив’язаних до квітів |
Що цінується? |
природна краса живої природи |
штучна краса палацу |
3. Інсценування уривка «Пошуки соловейка».
Учні грають ролі кухарочки, придворних, солов’я. Під час інсценування звучить запис мукання корови, квакання жаб, співу солов’я.
4. Порівняльна характеристика двох солов’їв як символів двох світів: природного і штучного.
Справжній соловейко |
Штучний соловей |
Жив у гілках дерев, що нависли над водою. |
Жив у крихкому палаці. |
Який у нього простий вигляд! Може, він втратив свої фарби... |
Весь обсипаний діамантами, рубінами і сапфірами. Хвостик його відливав золотом і сріблом. Весь так і блищав коштовностями. |
Ним заслуховувалися рибалки, забуваючи про свої турботи. |
Непогано, однак щось не те, чогось не вистачає в його співі. |
Соловейко співав так чудово, що на очі імператора нагорнулися сльози і покотилися по обличчю. Тоді соловей заспівав ще чарівніше, аж серце стискалось від його пісні. |
Імператор, весь двір і навіть весь народ знали напам’ять кожну ноту з пісні штучної пташки. |
Маленька сіренька пташка. |
Можна розібрати його і показати його внутрішній устрій. |
Співав по-своєму. |
Співав тільки мелодії, закладені у механізм. |
Наказав дати соловейкові носити на шиї свій золотий черевик, але соловей тільки подякував... |
На шиї висіла маленька стьожка... |
Ніхто не помітив, як він випурхнув у відчинене вікно до своїх зелених лісів. |
33 рази проспівав одне й те саме і не втомився. |
Мандрівники, які вміли писати вірші, складали найчудовіші вірші про солов’я... |
Капельмейстер написав твір на двадцять п’ять томів про штучну пташку. |
Справжнього солов’я оголосили вигнаним за межі держави. |
Штучній пташці відвели місце на шовковій подушці біля самого ліжка імператора. Всі подарунки... золото і дорогоцінні камені лежали навколо, і пташка дістала титул «співця імператорського нічного столика» |
Прогнав співом Смерть. |
Мовчав у важку хвилину. |
Висновки |
|
Зовні звичайний, але красивий внутрішньо. Живий соловейко - це витвір природи, а живий голос - це справжнє мистецтво. |
Штучний соловей красивий лише зовні, всередині у нього механізм, він - творіння людських рук, наслідування природи, істинного мистецтва. |
5. Евристична бесіда.
1. Якими були «переваги» штучного солов’я над справжнім?
2. Чому солов’ї не могли співати разом?
3. Чого, на думку рибалок, не вистачало співу штучного солов’я?
4. Яким було ставлення імператорського двору до справжнього солов’я, як воно змінилося після появи штучного?
5. Чому справжній соловей-митець виявився ціннішим за коштовну іграшку?
6. Чому коштовний соловей не міг допомогти імператору і заспівати для нього?
7. Які риси притаманні справжньому солов’ю?
8. Доведіть, що соловейко вибачив імператорові образу.
9. Як ви розумієте слова соловейка, мовлені імператору: «Я люблю твоє серце більше, ніж твою корону»?
V. Підсумки.
Гра «Віночок роздумів».
Учні стають у коло. Кожен висловлює своє розуміння слів з казки Андерсена: Сльози - ось найдорогоцінніша нагорода, від якої радіє серце співця, - подаючи після відповіді руку товаришу зліва.
VI. Різнорівневе домашнє завдання.
1. Знайдіть приклади антитези в казці «Соловейко».
2. Творча робота. Учені та мандрівники писали про дива китайського імператора. Що б написали ви, якби були мандрівниками і повернулися з чарівної подорожі?
3. Прочитати казку О. Уайльда «Хлопчик-зірка».