Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Оскар Уайльд. «Хлопчик-зірка». Символічний зміст назви твору
Казки народів світу
I семестр
Мета: ознайомитися зі змістом літературної казки «Хлопчик-зірка»; висловити враження і власне ставлення до подій казки, розкрити гуманістичний зміст казки, моральні цінності, втілені в ній;
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати полікультурну компетенцію;
виховувати повагу до літературної творчості, підтримувати стійкий інтерес до казки як до художнього твору повчального та розважального характеру; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, ілюстрації, портрет Оскара Уайльда, дидактичний матеріал.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Кожна людина - з кореня добра і зла.
Григорій Сковорода
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
За опорною схемою розповісти про особливості літературної казки.
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Робота над біографією письменника, портретом Оскара Уайльда.
Слово вчителя.
Подивіться на портрет письменника. Привабливий, по моді одягнений молодий чоловік, справжній англійський денді. Народився Оскар Уайльд в 1854 р. у Дубліні, в родині відомого ірландського хірурга та англійки-поетеси. Він отримав блискучу освіту. Вчився в Дублінському коледжі, в 1879 р. закінчив Оксфордський університет, подорожував по Італії та Греції. Був визнаним законодавцем моди, але головна його риса - вміння вести бесіду. Він сяяв і дивував вищий світ вишуканим неповторним стилем, манерою, мисленням, мовою, гострим дотепним словом. Аристократичний Лондон намагався вторити йому.
З ним охоче спілкувалися різні люди і відзначали надзвичайну комунікабельність, а головне - уміння слухати і розповідати. Те, що про нього говорили і писали газетярі, викликало захоплення публіки: «Принц парадокса», «Майстер красномовства», «Апологет краси», «Король життя», «Підкорювач духовних вершин». Це зірковий Оскар Уайльд!
Проте дотепник і жартівник зазнав у своєму житті найвищого злету і найбільшого падіння. Відомий поет, блискучий драматург і багатий аристократ був засуджений за «непристойну поведінку» і провів два роки у в’язниці, а майно його без усяких сумлінь розтягли кредитори. Ім’я нещодавнього кумира було зганьблено, навіть згадка про Оскара Уайльда в манірному англійському суспільстві вважалася непристойною. За три роки після повернення з в’язниці витончений естет, зірковий Оскар помер у безпросвітних злиднях і цілковитій самотності. Однак стражі моральних устоїв не змогли викреслити з літератури ім’я автора казок «Щасливий принц», «Соловей і троянда», «Велетень-егоїст», «Молодий король», «Кентервільський привид», «Хлопчик-зірка».
2. Словникова робота.
Парадокс - думка, що істотно не збігається із загальноприйнятими теоріями, усталеними поглядами або суперечить здоровому глуздові, хоча насправді може не бути хибною.
Денді - модно, вишукано одягнений аристократ, франт.
3. Робота з підручником: прочитати матеріал про Оскара Уайльда (с. 92-93), скласти асоціативний кущ «Зірковий Оскар Уайльд».
4. Словникова робота.
Саван - поховальне покривало.
Аргументи - докази.
Святий Мартін - у католиків покровитель мандрівників.
Прокажений - хворий на жахливу невиліковну інфекційну хворобу проказу (лепру).
Бурштин - напівдорогоцінний тьмяний, прозорий або напівпрозорий камінь, викопна смола хвойних дерев.
Жаба-ропуха - вид великої жаби, по боках тулуба якої розміщуються дрібні бородавки червонуватих відтінків.
Баговиння - болотна рослинність та грязюка.
Алебарда - довгий спис із сокирою.
Яшма - напівдорогоцінний камінь, який може бути різних відтінків - від червоного до чорного.
Тюрбан - східний головний убір.
Місто Гяурів - місто невірних, тобто тих, хто не мусульманин.
Канчук - батіг.
Скіпетр - ознака монаршої влади, палиця, оздоблена коштовностями.
5. Коментоване читання казки «Хлопчик-зірка».
6. Евристична бесіда за змістом казки.
1. Коли та як було знайдено Хлопчика-зірку?
2. Чому дружина Лісоруба не хотіла усиновлювати дитину?
3. Як врода обернулася проти хлопчика в його стосунках з однолітками, прийомними батьками, природою?
4. Які найгірші риси проявив хлопчик при зустрічі із жебрачкою?
5. Чому Хлопчик-зірка не зрадів, що його знайшла матір, а відштовхнув та образив її?
6. Як змінилася зовнішність Хлопчика-зірки після ницої поведінки з матір’ю?
7. Як шукає герой скривджену матір? Чому йому не можуть допомогти сили природи?
8. Які поневіряння випали на долю хлопця, коли він розшукував матір?
9. Як Хлопчик-зірка опинився у рабстві у страшного чаклуна?
10. Які три завдання мав виконати герой, аби отримати свободу і життя? Хто допоміг йому і чому?
11. Чому Хлопчик-зірка відмовляється від знайдених монет на користь жебрака? Чи був цей вибір правильним?
12. Коли до героя повернулася врода? Чим вона відрізнялася від колишньої?
13. Як і за що Хлопчик-зірка просив пробачення у матері?
14. Яка винагорода чекала на героя за його чесноти?
7. Робота над символікою назви казки.
Кожен літературний твір - це «загадка». Іноді відгадка криється у назві твору - «Хлопчик-зірка». Що таке зірка? Це щось гарне, таємниче, але холодне, далеке і недоступне. Що може означати поєднання слів «зірка» і «хлопчик»?
8. Складання синонімічно-асоціативного куща «Хлопчик-зірка» за поданими фразеологізмами зі словом зірка.
Під щасливою зіркою народитися - мати щасливу долю; вірити у свою (щасливу) зірку - покладатися на долю; зірку з неба дістати - виконати бажання; зірка, що падає, - здійснення бажань, мрій; крізь терни до зірок - долати перешкоди задля мрії; як зірок на небі - багато; запалити зірку - відкрити талант; досвітня зірка (зоря) - символ надії; зірка першої величини - найкращий, досконалий; дороговказна зірка - символ правильного шляху.
V. Підсумки.
Знайдіть у казці влучні вислови, поясніть ці афоризми.
1. А хіба не вічний холод у тій хаті, де люди з кам'яними серцями? 2. Чи ж то найбільше горе - втратити свою вроду? 3. Сам я всього-на-всього раб, але тобі я подарую волю. 4. Як ти вчинив зі мною, так я вчинив з тобою. 5. Ти перший зглянувся на мене. 6. Твоя біда гірша, ніж моя.
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріали підручника (с. 92-94).
2. Завдання 1, 2 (с. 105).
3. Підготувати переказ ключових моментів казки.