Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Урок позакласного читання. Редьярд Кіплінг «Рікі-Тікі-Таві». Велика війна сміливого мангуста
Казки народів світу
I семестр
Мета: ознайомити учнів із фактами життя та особливостями творчості Редьярда Кіплінга; продемонструвати розмаїття «Книги джунглів»; визначити особливості анімалістичної літературної казки, її відмінності від народної казки про тварин;
проаналізувати зміст літературної казки «Рікі-Тікі-Таві»; висловити враження і власне ставлення до подій казки, розкрити її гуманістичний зміст та втілені в ній моральні цінності;
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати полікультурну компетенцію;
виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: тексти казки, портрет Редьярда Кіплінга, фотографії тварин - персонажів казки, ілюстрації до казки, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок позакласного читання.
Природа так про все потурбувалася, що всюди знаходиш, чого вчитися.
Леонардо да Вінчі
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Знайдіть відповідність.
Автор (упорядник) казок |
Країна |
Г.К. Андерсен |
Німеччина |
Оскар Уайльд |
Данія |
Шарль Перро |
Росія |
Олександр Пушкін |
Англія |
Брати Грімм |
Франція |
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Слово вчителя про факти біографії та творчості Р. Кіплінга.
Джозеф Редьярд Кіплінг народився в 1865 р. в місті Бомбей (з 1995 р. Мумбай) в Індії, яка на той час була англійською колонією. Його майбутні батьки, молоді освічені люди, які через скруту залишили Англію в пошуках постійного заробітку, познайомилися саме на берегах озера Редьярд.
За освітою батько Редьярда був скульптором та декоратором, працював у місцевій школі мистецтв, музеї індійського мистецтва, в газетах та журналах.
Дитинство Редьярда було безхмарним. Будинок Кіплінгів нагадував палац, а слуги-індійці щиро любили дітей та піклувалися про них. Виховувала Редьярда няня. Ймовірно, саме вона навчила хлопчика мови індусів - хінді та розповідала йому індійські казки про тварин. Ці розповіді допомогли майбутньому письменнику створити збірку оповідань «Книга джунглів». До речі, першою мовою хлопчика була не англійська, а хінді. Коли дитині виповнилося шість років, батьки за усталеною традицією англійців, які працювали в Індії, вирішили, що освіту Редьярд має здобувати в Англії. Але в приватному пансіоні від перевтоми та знущань виховательки хлопчик швидко почав втрачати зір. Він повернувся до Індії, де Редьярд поступово одужав. У 12 років Редьярда знову відвезли до Англії, де він мав вступити до військової школи. Армійський дух та дисципліна сподобалися юнакові, і він зміг завоювати повагу однокласників та викладачів.
У 16 років Редьярд знову повернувся до Індії, почав працювати помічником редактора газети. Кіплінгу довелося багато їздити країною. Це давало можливість ознайомитися зі звичаями, побутом, культурою індійців, які охоче розповідали юнаку місцеві казки, перекази, легенди. Ці враження знайшли відображення не тільки в статтях, нарисах журналіста-початківця, але й у віршах, оповіданнях, казках. Поступово Редьярд стає популярним письменником, і його казками, серед яких і «Книга джунглів», зачитуються всі. Власне, після цього сім’я Кіплінга переїжджає до Англії. У 42 роки Джозеф Редьярд Кіплінг здобуває Нобелівську премію з літератури, яка є символом найвищих досягнень у галузі науки і мистецтва слова. Він виявився першим із письменників Великої Британії, який був удостоєний цієї високої нагороди.
За своє довге творче життя Кіплінг створив безліч чудових творів. Ось деякі з найвідоміших його робіт: «Прості оповідання з гір» (1888), «Книга джунглів» (1894), «Друга книга джунглів» (1895), «Сім морів» (1896,), «Кім» (1901, роман), «Казки просто так» (1902), «П’ять націй» (1903, вірші), казки «Звідки у кита така горлянка», «Чому у верблюда горб», «Звідки у носорога шкура», «Слоненя», «Сказання про старого кенгуру», «Звідки взялися броненосці», «Як було написано перший лист», «Як був придуманий алфавіт», «Кішка, яка сама собі пані», «Метелик, який тупнув ногою» та інші.
2. Історія створення та особливості казки «Рікі-Тікі-Таві».
Один з найвідоміших творів Редьярда Кіплінга - казка «Рікі-Тікі-Таві», яка входить до «Книги джунглів». Книга створена за мозаїчним принципом: вона складається з п’ятнадцяти фрагментів, а з історією Мауглі пов’язані лише вісім. Поряд з розповідями про Мауглі - історії Білого Котика і маленького мангуста Рікі-Тікі-Таві, розповідь про диво Пуран Бхагата, який є героєм багатьох пенджабських легенд. Фрагменти - самостійні історії, але вони зібрані в єдине художнє ціле. Перед читачами відкривається далекий і таємничий світ джунглів і його мешканців. Кіплінг поєднав у «Книзі джунглів» поезію і прозу: кожен фрагмент має поетичне обрамлення. Головна думка заявлена у вірші-епіграфі. Прозаїчний текст її розвиває, конкретизує. У завершальному вірші думка узагальнюється.
Кіплінг добре знався на індійському фольклорі і міг черпати сюжети своїх казок з незамулених джерел казок і легенд дивовижної країни. У Кіплінга дуже своєрідні, незвичайні казки, і незвичайні вони насамперед тим, що їхні головні герої - люди і тварини - співіснують як рівноправні жителі планети Земля. Саме такою є казка «Рікі-Тікі-Таві», присвячена винищувачу змій - сміливому мангусту.
3. Засвоєння елементів теорії літератури.
Анімалістична література - художні твори, які зображують світ тварин і рослин.
Анімалістична літературна казка - казка, в якій тварини зображуються такими, якими вони є в природі, змальовуються їхній характер, звички, поведінка, і в жодному разі під ними не маються на увазі люди - в цьому головна відмінність таких казок від фольклорних про тварин.
4. Картка-інформатор: демонстрація малюнків або фотографій тварин.
Мангуст - хижа тварина. Довжина тіла приблизно 65 см, хвіст - завдовжки 50 см. Шерсть сіро-коричнева. Хвіст вкритий довгим волоссям. Інша назва мангуста - фараоновий щур. Мешкає в чагарниках поблизу житла людини. Полює вночі. Харчується зміями, мишами, птахами, комахами.
Королівська кобра - найбільша у світі (до 5-6 м) отруйна змія. Живе понад 30 років і росте впродовж усього свого життя. Живе переважно на землі, утім вона відмінно плаває і повзає по деревах, тож сховатися від неї вельми складно. Укус королівської кобри може вбити навіть слона.
Смертність від укусів отруйних змій в Індії - найвища в світі. Щорічно від зміїної отрути там гине майже 80 тисяч осіб. Змій в Індії величезна кількість - тільки видів 216, з яких 52 - отруйні. На плазунів можна натрапити де завгодно, а не лише в джунглях чи біля водойм. Особливо часто змії заповзають у людські оселі в період дощів, бо вода заливає їхні нори.
Саме тому мангуст - дуже шанована тварина в Індії, адже тримати його у себе в саду означає убезпечити всю сім’ю від нападу плазунів, а також позбутися гризунів. Окрім того, мангусти, зовсім як кішки, прив’язуються до господарів, дозволяють брати себе на руки, гладити і пестити.
5. Евристична бесіда за змістом казки.
1. Хто такий Рікі-Тікі-Таві? Чому мангуст отримав таке ім’я? Прочитайте опис тваринки.
2. Як мангуст опинився в будинку Великої Людини?
3. Як хлопчик Тедді поставився до Рікі-Тікі-Таві? Чому вони подружилися?
4. Що сподобалося мангусту в родині Тедді?
5. Що робив Рікі-Тікі-Таві першого дня?
6. Про що мангуст дізнався від пташки Дарзі? Яка трагедія сталася у птаха?
7. Пригадайте першу зустріч Рікі-Тікі-Таві з королівськими кобрами. Чим закінчилася перша сутичка мангуста з Нагом та Нагайною? Чому Рікі-Тікі-Таві не переслідував ворога?
8. У чому були переваги Рікі-Тікі-Таві, а в чому - кобр?
9. Хто така Карайт? Чим небезпечна маленька змійка? Як мангусту вдалося здолати її?
10. Про що розмовляли щур Чучундра та Рікі-Тікі-Таві? Яку долю мангустові передвістив щур?
11. Яку розмову підслухав уночі у ванній кімнаті Рікі-Тікі-Таві?
12. Чому мангуст надумав напасти на Нага? Чим закінчився цей двобій?
13. Хто допоміг Рікі-Тікі-Таві знайти кубло зі зміїними яйцями та відволікти Нагайну?
14. Чому Нагайна вирішила атакувати Тедді та членів його родини?
15. Чи було страшно Рікі-Тікі-Таві? Куди довелося податися Ріккі в гонитві за Нагайною? Чим завершилося протистояння кобри та мангуста?
16. Які почуття переповнюють мангуста після перемоги?
17. Про що співає Дарзі в останній пісні казки?
6. Робота в парах «Основні персонажі казки». Розподіліть персонажів казки на ворогів та друзів мангуста.
Друзі: Тедді, його родина, щур Чучундра, Дарзі, дружина Дарзі.
Вороги: Карайт, Наг, Нагайна.
7. Переказ ключових моментів казки «Рікі-Тікі-Таві».
1. Перша зустріч з Нагом та Нагайною.
2. Несподіваний поєдинок з Карайт.
3. Нічний бій з Нагом.
4. Знищення зміїного кубла.
5. Останнє протистояння з Нагайною.
8. Цитатна характеристика образу Рікі-Тікі-Таві.
Зовнішній вигляд |
І хвіст, і хутро були у нього, як у маленької кішки, а голова і всі звички - як у ласочки. Очі в нього були рожеві, і кінчик його неспокійного носа теж був рожевий. Рікі міг почухатися, де заманеться, все одно якою лапкою: чи передньою, чи задньою. І так умів він розпушити свій хвіст, що хвіст той робився схожим на круглу довгу щітку. І його бойовий клич, коли він мчав у високих травах, був рікі-тікі-тікки-тікки-чк! |
Цікавість |
...Від носа до хвоста весь горить цікавістю. «Біжи дізнайся й рознюхай», - написано на родинному гербі у мангустів. |
Непосидючість |
Весь цей день він тільки й робив, що бігав по всьому будинку. Він швидко оббіг усю околицю, нюхнув тут, нюхнув там... |
Розуміння свого призначення |
...Хоча Рікі-Тікі ніколи не бачив живої кобри, бо мати годувала його мертвими, він добре розумів, що мангусти для того й існують на світі, щоб битися зі зміями, перемагати їх. |
Вірність і відданість друзям |
У цю ніч... він врятував від смерті нас - і тебе, і мене. |
Спритність |
Ріккі відскочив убік і хотів було її вкусити, але проклята порошно-сіра голівка опинилася біля самої його потилиці, і, щоб скинути її зі спини, йому довелося перевернутися в повітрі. |
Стійкість |
...І хоча він думав, що прийшла його смерть, але вирішив зустріти її, не розтискаючи зубів. |
Надзвичайна сміливість, відвага |
Таким чином він вигравав тільки секунду, але цією секундою він відмінно скористався. Наг розмахував мною на всі боки, але не міг струсити мене геть! Він уже був неживий... Виходь же, Нагайно! Виходь і воюй зі мною. Тобі недовго залишатися вдовою! |
Винахідливість, кмітливість |
Дарзі, якщо у тебе залишилася хоч крапля розуму, лети зараз до стайні і зроби вигляд, що у тебе перебите крило, і нехай Нагайна женеться за тобою до цього куща, розумієш? |
Розважливість |
Битися ж у відкритому місці мені дуже невигідно: Наг може мене здолати. |
9. Висновки.
Мангуст Рікі-Тікі-Таві для Р. Кіплінга - ідеал героя, який здійснює героїчні вчинки аж ніяк не для нагороди, а волею свого серця, як відданий та сміливий друг.
10. Усна характеристика Рікі-Тікі-Таві.
V. Підсумки.
Тестування
1. Хто такий Рікі-Тікі?
а) ласка; б) кішка; в) мангуст; г) щур.
2. Чому мангуст мав таку кличку?
а) кличка схожа на бойовий клич мангуста; б) автору сподобалося таке поєднання звуків; в) так завжди називають мангустів; г) тому що події відбувалися в Індії.
3. Як сталося, що мангуст потрапив у сім’ю Великої Людини? а) була повінь; б) був землетрус; в) прийшов сам; г) обрав собі друга Тедді поміж інших хлопчиків.
4. Які риси характеризують Рікі-Тікі?
а) хитрий, ледаркуватий, добрий; б) розумний, неповороткий, сміливий; в) цікавий, сміливий, наполегливий; г) жорстокий, спритний, підступний.
5. Хто такий Дарзі?
а) птах; б) птах-кравець; в) кобра; г) хатня миша.
6. Чому плакав Дарзі, коли з ним знайомився Рікі?
а) Наг з’їв його пташеня; б) пташеня випало із гнізда; в) плакав від щастя; г) від болю, бо зламав крило.
7. Якого кольору був Наг?
а) сірого; б) коричневого; в) зеленого; г) чорного.
8. Де кобри вмостили своє кубло?
а) в саду; б) на смітнику; в) на динній грядці; г) у закутку ванної кімнати.
9. Ріккі впився зубами Нагу в ...
а) хвіст; б) капюшон; в) голову; г) щелепу.
10. Як допоміг тваринці батько Тедді?
а) убив кобру сокирою; б) убив кобру з рушниці; в) убив кобру палицею; г) засипав кобру землею в норі.
11. Як вчинив Рікі з родиною кобр?
а) пожалів кобру-царівну; б) залишилася одна Нагайна;
в) знищив усіх; г) залишилися діти.
12. Яка головна думка цього твору?
а) треба дбайливо ставитися до тварин; б) треба любити і бути відданим друзям; в) хвала сміливості та стійкості маленької тварини-охоронця; г) необхідно тримати отруйних змій окремо від інших живих істот.
VI. Домашнє завдання.
1. Намалювати ілюстрації до казки Р. Кіплінга.
2. Знайти відмінності анімалістичної казки Кіплінга від фольклорних казок про тварин.