Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Е. Сетон-Томпсон. «Лобо». Звички і закони вовчої зграї
Природа і людина
I семестр
Мета: виразно читати та емоційно сприймати оповідання «Лобо» (друга частина); знаходити у творі описи тварин, розкривати роль авторських спостережень у відтворенні світу природи, їхнє емоційне забарвлення, роль у тексті; визначати ставлення автора до тваринного світу, коментувати відповідні цитати;
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати полікультурну компетенцію;
виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, портрет Е. Сетон-Томпсона, дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
У вовків немає правил поведінки. Вони їм не потрібні. Вовкам, щоб бути вовками, не потрібні ніякі правила.
Сіра Сова
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Літературний диктант.
1. Де відбуваються події оповідання? (Курумпо)
2. Як називали мексиканці старого Лобо? (Володар Лобо)
3. Скільки вовків було в зграї Лобо? (П’ять)
4. Як звали подругу Лобо? (Бланка)
5. Що було особливістю рудого вовка, помічника Лобо? (Нечувана спритність)
6. Яку данину збирала вовча зграя зі скотарів? (Одна корова щодня)
7. До якої тварини ніколи не торкалася ватага Лобо? (До падалі)
8. Як розважалися вовки? (Різали овець)
9.Чого боявся Лобо? (Вогнепальної зброї)
10. На кого вовки ніколи не нападали? (На людину)
11. Яка звичка вовків допомагала уникнути небезпеки? (Їсти тільки впольовану дичину)
12. Яку винагороду призначили за голову ватажка зграї? (Тисяча доларів)
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Евристична бесіда «Зграя Лобо та її закони».
1. Чому Лобо був ватажком зграї?
2. У чому причини нечисленності зграї Лобо?
3. Які індивідуальні риси мали вовки в зграї Лобо?
4. Як життя вовків перепліталося з життям скотарів?
5. Чому скотарі лютували і боялися Лобо?
6. Що було непорушним законом для вовків зграї?
2. Складання опорної схеми.
3. Коментоване читання другої частини оповідання «Лобо».
4. Евристична бесіда за змістом другої частини оповідання.
1. З яких міркувань оповідач пристав на пропозицію покласти край нападам вовків?
2. Який висновок про можливість вполювати вовка робить оповідач після вивчення місцевості?
3. Які отруйні приманки були заготовані для Лобо? Чому це не дало результату?
4. Які головоломки довелося розв’язати Лобо, щоб вижити?
5. Що розповіли сліди біля капканів про нічні походеньки Лобо?
6. Чому оповідач порівнює Лобо з перевертнем?
7. Якими людськими рисами наділяє автор Лобо у протистоянні з оповідачем?
8. Як оповідач ставиться до Лобо? Чим захоплюється у поведінці вовка?
9. Чи був оповідач гідним суперником Лобо? Як Лобо виявив свою зневагу до мисливця?
5. Хвилина творчого перевтілення «Йдемо вовчим слідом»:
переказати епізод «Лобо та капкани» від імені вожака зграї; від імені Бланки; від імені скотарів, які дізналися про випадок від мисливця (за вибором).
V. Підсумки.
Творча робота «Бути вовком»: закінчити речення, скориставшись читацьким досвідом оповідання «Лобо».
Вовче право - ... (вічно бути першим); вовча доля - ... (вічно битися); вовча сила - ... (сталеві нерви); вовча гордість - ... (нікого не боятися); вовчі закони - ... (зграя єдина); вовча доблесть - ... (битися до останнього); вовча зграя - ... (непереможна); якщо ти вовк - ... (ніколи не здавайся).
VI. Домашнє завдання.
1. Скласти план другої частини оповідання «Лобо».
2. Прочитати третю частину оповідання.