Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013

Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Факти життя і творчості Марка Твена
Світ дитинства
II семестр

Мета: ознайомити учнів із життям та особливостями творчості Марка Твена; виразно читати (зокрема «в ролях», коментоване читання) та емоційно сприймати розділ 2 «Чудовий маляр» повісті «Пригоди Тома Сойєра»; дати оцінку моральним якостям, вчинкам персонажів повісті; дати початкові уявлення про поняття «повість», «роман»; визначити окремі художні засоби створення образу Тома та його товаришів (портрет, вчинки, мова, ставлення до інших тощо);

розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;

виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.

Обладнання: підручники, портрет Марка Твена, дидактичний матеріал, фотографія пам'ятника Тому Сойєру та Геку Фінну в Ганнібалі.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Усі ми родом з дитинства. Антуан де Сент-Екзюпері

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів: які асоціації у вас викликає слово «дитинство»?

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

Кожна людина колись була дитиною. І великі письменники також були дітьми. І теж, напевно, бешкетували, ганяли голубів і боялися темряви. Але, подорослішавши, люди часто забувають свої дитячі роки, стають нудними і буркітливими. І тоді чудовий світ дитинства назавжди відходить у минуле, а шкода. Добре, що деякі мудрі дорослі (найчастіше письменники) беруться писати книжки. Ну, а ми, читаючи ці твори, можемо дізнатися, якою ж була їхня країна далекого дитинства.

Жив на світі один цікавий чоловік. У нього була незвичайна біографія, дивне ім’я і химерний будинок. На одну третину це був пароплав, на іншу третину - собор, а ще одна - годинник із зозулею. Вечорами він любив сидіти на «палубі». Це був... Марк Твен. І сьогодні ми вирушимо в країну його далекого дитинства. Адже це велика майстерність - дорослій людині написати про дітей так, аби діти впізнали самих себе і уявили цілком реальних однолітків, таких, як вони самі. Створити такий твір здатна тільки людина, яка зберегла дитинство в собі, зберегла дитячу щирість, чистоту, відвертість. Це вкрай важливо - зуміти протягом складного дорослого життя зберегти дитячу безпосередність. Саме такою людиною був американський письменник Марк Твен.

2. Робота з портретом Марка Твена (с. 154).

Молодша дочка Марка Твена С’юзен згадувала: «У нього вельми гарне сиве волосся, не надто густе й не надто довге, - якраз таке, як слід; римський ніс, завдяки якому його обличчя видається ще красивішим, добрі сині очі й маленькі вусики».

Знаменитий американський письменник-гуморист мав зовнішність, очевидно, досить типову для своїх співгромадян. У всякому разі він неодноразово отримував листи і фотографії від своїх двійників. Одному з них він відповів: «Дорогий сер. Дякую вам за лист і фотографію. Ви справді дуже схожі на мене. Впевнений, що якби ви стояли навпроти мене замість дзеркала, то я зміг би голитися, дивлячись на вас».

3. Словникова робота.

Псевдонім - ім’я, яке використовується людиною у тій чи іншій діяльності замість справжнього, даного при народженні, зафіксованого в офіційних документах. Псевдонімами найчастіше користуються діячі літератури і мистецтва. З поширенням Інтернету використання псевдонімів стало як ніколи актуальне: практично кожен користувач Інтернету має псевдонім, який прийнято називати ніком.

4. Картка-інформатор «Походження псевдоніма Марк Твен».

Справжнє ім’я письменника Семюель Ленгхорн Клеменс, а Марк Твен - його псевдонім. Замолоду він був лоцманом, водив великі пароплави по підступних водах мінливої бурхливої річки. Маяків там на той час не було, лише разові буйки, які ставив сам лоцман, палицею дістаючи дна та скидаючи загнуту дошку з важким каменем на одному кінці та свічкою у паперовому ліхтарику — на іншому. Глибина русла, аби корабель проплив, становила два сажні (приблизно 4 м). «Марк Твен!» - кричав лоцман, вимірюючи глибину фарватеру, щоб судно не сіло на мілину. Ці слова в перекладі з англійської означають «Позначка два». Згодом цей вислів і став псевдонімом письменника.

5. Робота над біографією письменника: слово вчителя про дитячі роки письменника.

«Я з’явився на світ в 1835 році разом із кометою Галлея... Бог, напевно, вирішив: ось два химерних непояснених явища...» Так про себе, про комету і про Бога міг сказати тільки Марк Твен, самовпевнений насмішник, який ще за життя став легендою. Дитина була зовсім малою, коли його батьки переїхали до селища, розташованого на річці Міссісіпі. Там, у Ганнібалі, і минуло його дитинство. У житті майбутнього письменника були і безтурботні дні на острівці, і пустотлива радість купання в Міссісіпі, і невдоволення школою, де вчитель був вкрай беручкий до різок, і захопливі пригоди, і щастя близькості до природи. Біля Ганнібала були таємничі печери, де можна заблукати. Був там і свій індіанець Джо, який справді заблукав і помер би з голоду, якби не кажани, котрими харчувався.

До десяти років Сем був учасником усіх хлоп’ячих ігор, шибеником, якому до снаги було переплисти Міссісіпі, втекти зі школи. Він не був зразковим хлопчиком, хоча і мав багато чеснот. У недільній школі Сем та його приятель грали на проповіді в карти, аж раптом до них підійшов священик, хлопці поспіхом сховали колоду в його просторий одяг. Коли священик, благословляючи вірян, здійняв руку, на людей посипалися королі та дами.

Коли у Ганнібалі зупинявся пароплав, селище оживало - діти і дорослі бігли до пристані. І звичайно, кожен хлопчисько думав, що немає нічого кращого, ніж пароплави, немає нічого почеснішого за роботу лоцмана.

З 12 років Сем розпочав свою трудову діяльність.

6. Дослідницька робота «Багатий життєвий досвід Марка Твена».

1. Прочитайте матеріал підручника (с. 154-156).

2. Складіть опорну схему «Багатий життєвий досвід Марка Твена».

7. Засвоєння елементів теорії літератури.

Повість — середній за обсягом прозовий твір, який змальовує низку подій з життя головного героя, з великою кількістю дійових осіб, а за широтою охоплення життєвих явищ та глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням.

8. Слово вчителя про історію створення повісті «Пригоди Тома Сойєра».

1875 р. Марк Твен розпочав писати «Пригоди Тома Сойєра» - твір, якому судилося ввійти до скарбниці світової літератури. Спочатку він думав, що ця книжка не для дітей і читатимуть її тільки дорослі. На час виходу у світ «Пригод Тома Сойєра» поширеним жанром дитячої літератури були так звані книжки для недільної школи. Писалися вони у набожній манері, і розповідали про добрих дітей, які підуть до раю, і про поганих, які, звичайно, закінчать життя на шибениці. Традиційним героєм цих опусів був доброчесний, побожний та кволий від хвороби хлопчик, що встигає перед смертю навернути на праведний шлях маленького негідника, який не воліє відвідувати недільної школи.

Книжка Твена була спрямована проти такої літератури, стверджуючи любов до свободи, самостійності, до всього чистого, здорового, світлого в людині. У «Пригодах Тома Сойєра» Марк Твен спробував воскресити проведені в Ганнібалі дитячі роки, які, попри всі незгоди, що судилося пережити, збереглися в пам’яті.

Твен називав свою книгу гімном дитинству, перекладеним прозою: «Я розповів у «Томі Сойєрі» про власні витівки. Я був бешкетником і завдавав матері чимало клопоту». «Більшість пригод, описаних у цій книзі, відбувалося насправді: дві-три пригоди зі мною, інші зі шкільними моїми товаришами. Гек Фінн існував насправді. Том Сойєр теж. Але не як окрема особа: в ньому поєдналися риси трьох моїх знайомих хлопчиків», - зауважував письменник.

(Демонстрація фотографії пам’ятника Тому Сойєру та Геку Фінну в Ганнібалі).

9. Коментоване читання другого розділу «Чудовий маляр».

10. Евристична бесіда за прочитаним розділом.

1. Яким настроєм сповнена картина літнього суботнього ранку?

2. Як і чому змінюється настрій Тома?

3. Чому життя здавалося важким тягарем, а світ - нікчемним та безглуздим?

4. Які думки не давали спокою Томові під час фарбування паркану?

5. Якими скарбами володів Том? Чи можна їх вважати скарбом з точки зору дорослої людини?

6. Яка рятівна думка прийшла в Томову голову?

7. Хто такий Бен Роджерс? Ким він себе уявляв цим суботнім ранком?

8. Як Том переламав хід суперечки з Беном на свою користь? Якими психологічними прийомами скористався Том?

9. Як змінився настрій Тома до середини суботи?

10. Яке відкриття він зробив?

V. Підсумки.

Дидактична гра «Скарбничка мудрості»: прочитайте дібраний зі скарбнички афоризм Марка Твена, проілюструйте його прикладом з прочитаного розділу повісті.

1. Хто не знає, куди йде, може сильно здивуватися, потрапивши не туди. 2. Коли сумніваєшся, говори правду. 3. Справжній друг з тобою, коли ти не правий. Коли ти правий, кожен буде з тобою. 4. Часто найдієвіший спосіб ввести людину в оману - сказати їй чисту правду. 5. Мабуть, немає нічого більш дратівливого, ніж чийсь хороший приклад. 6. Доброта - це те, що може почути глухий і побачити сліпий.

Висновок. Особистість Марка Твена надзвичайна. Його любов до життя та гумор вражають, як і влучні висловлювання, що є справжньою скарбницею людської мудрості.

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацювати матеріали підручника (с. 154-157).

2. Виразно читати другий розділ.

3. Порівняти факти дитинства Марка Твена з вчинками та поведінкою Тома.