Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Цінності дитинства та їхній вплив на доросле життя. Вплив світу дорослих на дитячі взаємини
Світ дитинства
II семестр
Мета: виразно читати і емоційно сприймати розділ 23 повісті «Пригоди Тома Сойєра»; дати оцінку моральним якостям, вчинкам персонажів повісті; визначити окремі художні засоби створення образів персонажів (портрет, вчинки, мова, ставлення до інших тощо); визначити риси характеру Тома;
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;
виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Дорослі завжди повинні пам’ятати про те, щоб не показати дітям поганого прикладу.
Ювенал
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Дидактична гра «Впізнай героя».
1. Кров тече в мені недарма. Тепер ви у мене в руках, і ми з вами поквитаємось, так і знайте! (Індіанець Джо)
2. Що це означає? Ви правили гроші наперед, і я заплатив вам сповна. (Лікар Робінзон)
3. Не слід мені було пити ввечері. В мене й досі гуде в голові, - ще дужче, ніж тоді, коли ми йшли сюди. Я наче в тумані, нічого не пригадую. (Меф Поттер)
4. Вільний птах. Він блукав, де йому заманеться, в погожу годину ночував десь на чужому ґанку, а в негоду - в порожніх діжках. (Гек Фінн)
5. Надто вже дбає про цей паркан: адже він виходить на вулицю. (Тітка Поллі)
6. Він гриз яблуко, а в проміжках голосно гудів і дзвінко кричав: «Дінь-дон-дон, дінь-дон-дон», бо вдавав із себе пароплава. (Бен Роджерс)
7. У цю важку й безнадійну хвилину його раптом окрилило натхнення - не що інше, як натхнення, геніальна, блискуча думка. (Том Сойєр)
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Коментоване читання розділу 23.
2. Словникова робота.
Суд Лінча — вбивство людини, підозрюваної у злочині або порушенні громадських звичаїв, без суду і без слідства, зазвичай вуличним натовпом, найчастіше повішенням, існував у США в ХІХ ст.
3. Евристична бесіда за прочитаним розділом.
1. Розкажіть про душевні муки Тома перед судом над безвинним Мефом Поттером.
2. Якої думки Том і Гек про заарештованого Мефа?
3. Чому розмова про подальшу долю старого п’янички не заспокоїла хлопців?
4. Як почувалися друзі після розмови з арештантом?
5. Чому Том зголосився виступити свідком на захист Мефа?
6. Як проходило судове засідання?
7. Про що розповів Том суду? Якою була реакція індіанця Джо на слова хлопчика?
8. Як змінилося ставлення в містечку до Тома після його вчинку?
9. Які риси характеру Тома розкрилися в цьому розділі?
4. Творча робота «Чи важко подолати свій страх?»: дослідіть, як Том Сойєр долає страх.
Етапи подолання страху героя |
Висновки |
Том - свідок вбивства лікаря на цвинтарі. |
Природний дитячий страх перед трагічними подіями, свідком яких йому довелося випадково бути. Страх перед жахливими подіями, яким неможливо запобігти. Усвідомлення необхідності боротися зі злом як спосіб подолання страху. Людяність, витримка і врівноваженість як перемога над страхом. |
Том і Гек дають один одному клятву на крові про мовчання. |
|
Муки совісті, що невинна людина відповість за чужий злочин. |
|
Спогади про добрі і щирі вчинки Мефа. |
|
Відвідини Мефа у в'язниці. |
|
Намагання дізнатися більше про можливий перебіг суду. |
|
Виступ у суді за свідка. |
5. Висновки.
З розвитком сюжету повісті ми бачимо, що життя ставить Тома перед серйозними моральними випробуваннями, як, наприклад, в епізоді вбивства Робінзона. Злочин вчинив індіанець Джо, проте він уникнув заслуженої кари і звинуватив у всьому безвинного Поттера. Ставши випадковим свідком убивства на цвинтарі, Том перемагає страх перед Джо і викриває перед судом справжнього злочинця, тим самим рятуючи Поттера від шибениці.
6. Дослідницька робота «Світ дітей і дорослих».
Щирість світу дітей |
Сувора реальність світу дорослих |
Гра і уява як основа буття. |
Реальне вбивство лікаря Робінзона. |
Вірна дружба Тома і Гека. |
Підступність індіанця Джо. |
Хлопчачі забобони і вигадування смішних рецептів від бородавок. |
Пияцтво Мефа, яке довело його до в'язниці. |
Щирий розіграш товаришів чудового маляра. |
Обман індіанцем лікаря щодо оплати, Мефа - щодо його вини у смерті Робінзона. |
Гумор, щирий сміх. |
Образи, погрози індіанця. |
Скарби з усякого мотлоху. |
Жага грошей. |
Пошук пригод. |
Прагнення помсти. |
Докори сумління, що невинна людина постраждає. |
Наклеп на співучасника нічної пригоди Мефа. |
Здатність на дорослі вчинки: сміливий виступ свідком у суді. |
Боягузтво Джо і втеча від правосуддя. |
Висновки |
|
Найкраще в людині закладене з дитинства. |
Доросле життя часто руйнує наївність та щирість світу, який бачить дитина. |
Проблемні запитання: Чому людина, коли дорослішає, так змінюється? Як зберегти в собі світло дитинства в дорослому житті? |
7. Висновки.
Марк Твен наполегливо підводить читача до думки, що життя може бути прекрасним і захопливим, що «чари» приховані в найбуденніших речах і що Том мав рацію, коли шукав у житті «чудес» і не мирився із сірим обивательським існуванням.
V. Підсумки.
Дискусія за проблемними запитаннями.
1. Чому людина, коли дорослішає, так змінюється?
2. Як у дорослому житті зберегти в собі світло дитинства?
Пам’ятка «Основні правила дискусії»
1. Усі відкрито висловлюють свої думки.
2. Усі точки зору мають поважатися.
3. Слухайте інших не перериваючи.
4. Не говоріть надто довго і надто часто.
5. Говорить лише одна особа - інші уважно слухають.
6. Дотримуйтесь позитивних ідей та стосунків.
7. Не критикуйте себе та інших.
8. Незгоди та конфлікти щодо ідей не повинні бути спрямовані на конкретну особу.
VI. Домашнє завдання.
1. Читати розділ 31.
2. Порівняти кіноверсію повісті з літературним твором. Чи такими ви уявляли героїв та їхні пригоди?