Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Урок розвитку зв'язного мовлення. Стислий переказ за фрагментом повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» («У Мак-Дугаловій печері»)
Світ дитинства
II семестр
Мета: розвивати зв'язне мовлення, образне мислення учнів, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; удосконалювати навички та вміння відтворення тексту зі збереженням послідовності подій та встановлення залежності між подіями і вчинками героїв на основі ключових художніх деталей; вміння замінювати діалог персонажів непрямою мовою;
розвивати навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;
виховувати уважного читача, що вміє переказувати прочитане та відстоювати власну думку щодо зображуваних подій; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
Коли суть справи обдумана заздалегідь, слова приходять самі собою.
Горацій
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
За сигнальною карткою пригадати основні різновиди переказу та їхні особливості. IV.
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Інформаційна довідка.
Найзахоплюючіший епізод повісті «Пригоди Тома Сойєра», безумовно, той, де Том і його подружка Беккі заблукали в похмурому і таємничому печерному лабіринті. Марк Твен описав не що інше, як знамениту Мамонтову печеру - одне з сучасних семи чудес природи - найбільшу печеру у світі. Вчені стверджують, що вік Мамонтової печери приблизно 240 млн років. Відкрита вона була випадково: в 1798 р. мисливець, що переслідував пораненого ведмедя, виявив вхід до печери. Екскурсантам, що потрапляють туди, відкривається невимовне видовище: величезні бурульки-сталактити звисають зі стелі, а бурульки-сталагміти ростуть навпаки, з підлоги. На стінах печери природа виліпила дивовижні фігури, що нагадують квіти, дерева і тварин. Вони мають різне забарвлення через присутність у них солей різних металів. Для героїв Марка Твена небезпечна прогулянка по печерному лабіринту закінчилася благополучно - їм вдалося знайти вихід. Однак діти неабияк змерзли, адже були легко одягнені, а температура в Мамонтовій печері незмінна і становить лише 12 °С!
2. Словникова робота.
Сталактит - кам’яна бурулька на стелі печери, росте вниз. Сталагміт - кам’яна бурулька на підлозі печери, що росте вгору.
Ніагара - мається на увазі Ніагарський водоспад, один з найвищих і найкрасивіших водоспадів у світі.
3. Робота над змістом переказу.
4. Евристична бесіда за розділом «Заблукали у печері».
1. У чому була підступність прогулянки печерою?
2. Як честолюбне бажання дітей відкрити нові місця печери завело їх до лабіринту?
3. Які дива відкрилися Тому і Беккі під час блукання печерними галереями?
4. Коли діти занепокоїлися? Чому вони не могли повернутися тією самою дорогою?
5. Які почуття охопили дітей? Хто з них більше плакав, а хто намагався триматися до останнього? Як Том підбадьорював дівчинку?
6. Що намагався Том зробити задля порятунку?
7. Які випробування очікували на бранців печери? Які риси характеру проявив Том?
8. Чи правильним було рішення Тома залишитися біля струмка?
9. Які ідеї про порятунок приходять в голову Тому?
10. Які нові страхи і перешкоди стали Томові на заваді після дослідження бокових галерей?
11. Як врятувалися діти?
5. Робота над переказом.
Складання плану переказу
1. Дива Мак-Дугалової печери:
а) кривуляста галерея;
б) струмок з водоспадом;
в) сталактитова печера;
г) підземне озеро.
2. Атака кажанів.
3. У пошуках іншої дороги.
4. Випробування Мак-Дугалової печери:
а) страх і відчай;
б) фізична втома;
в) голод і темрява;
г) зустріч зі злочинцем.
5. Щасливий порятунок.
Робота над добором цитат Дива Мак-Дугалової печери
Кривуляста галерея |
Плутанина імен, дат, адрес. |
Струмок з водоспадом |
Протягом століть утворив мереживну Ніагару з блискучого міцного каміння. |
Сталактитова печера |
Безліч блискучих сталактитів. Дивуючись і захоплюючись її красою. Джерело, дно якого було вистелене сяючими кристалами. |
Підземне озеро |
Туманні обриси. |
Випробування Мак-Дугалової печери
Страх і відчай |
З кожною новою невдачею він дедалі більше занепадав духом... ...Було навіть ще жахливіше, ніж той моторошний сміх. Відкрила жахливу істину... Їм здавалося, що вони тут уже дні і тижні. |
Фізична втома |
Втомлені ноги відмовилися нести далі... Обоє були страшенно потомлені... |
Голод і темрява |
Діти не спускали очей з останнього недогарка свічки і спостерігали, як він безжалісно тане. Запанував жах цілковитої темряви. ...Голод знову почав мучити в'язнів. Жалюгідний шматочок тільки збільшив голод. Прокинулися голодні, пригнічені. |
Зустріч зі злочинцем |
Від страху кожен м'яз у Томовому тілі послабнув. |
Боротьба за життя бранців печери
Активність у пошуках виходу |
Рухаючись у якомусь напрямі, хоч навмання, вони принаймні йшли вперед, може, до виходу, але сісти - це означало засудити себе на смерть... |
Шляхетність вчинків, підтримка одне одного |
Беккі їла з апетитом, але Том лише торкнувся своєї їжі. Він удавав, що не втрачає надії знайти шукачів або вихід з печери. Том просив її підбадьоритися, не втрачати надії... |
6. Усні перекази учнів, редагування побудованих текстів.
V. Підсумки.
Робота над письмовим переказом.
Пам’ятка
Основні вимоги до змісту письмової творчої роботи:
Добре знання матеріалу.
Чітко продумана логіка розкриття питання (теми). Використання найпереконливіших цитат.
Образність викладу.
Стилістична, орфографічна і пунктуаційна грамотність.
Для переказу необхідно:
- зрозуміти завдання;
- дібрати необхідний фактичний матеріал;
- розподілити (згрупувати) його за пунктами плану;
- порівняти подібності чи відмінності подій, образів;
- зробити висновки, узагальнення.
VI. Домашнє завдання.
1. Закінчити роботу над письмовим переказом.
2. Підготуватися до характеристики Тома і Гека.