Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013

Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Образи Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна
Світ дитинства
II семестр

Мета: дати оцінку моральним якостям, вчинкам Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна; визначити окремі художні засоби створення образів персонажів (портрет, вчинки, мова, ставлення до інших тощо); визначити та систематизувати риси характеру Тома та Гека;

розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;

виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства. Обладнання: підручники, дидактичний матеріал.

Тип уроку: узагальнення знань.

Життя - це пригода, в якій є місце подвигу.

Ж. Верн

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Дидактична гра «Азбука».

Задається буква П. Учням по одному, парами або по 4 особи (2 парти об’єднуються) пропонується скласти список зі слів або словосполучень, що починаються з цієї букви і тісно пов’язані з пригодами, які довелося пережити Тому. Завдання виконується 5 хвилин. Потім результати порівнюються. Перемагає команда з найдовшим списком, слова в якому строго відповідають завданню. Інші групи доповнюють свої записи тими словами, яких нема в їхніх списках.

Приклад.

Печера, Поттер, пароплав, пірат, порятунок, покарання, пошук скарбів, пікнік, подорож тощо.

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Робота з опорною схемою «Прийоми зображення героя».

2. Евристична бесіда за характеристикою образу Тома.

1. Назвіть риси характеру Тома, які вам подобаються, і ті, які - ні. Обґрунтуйте відповідь прикладами.

2. Хто виховує Тома? Охарактеризуйте його родину.

3. Яким постає перед нами дитинство головного героя? В які ігри полюбляє грати хлопчик? Які фантазії намагається втілити в життя?

4. Як характеризують Тома його скарби?

5. Що стало запорукою дружби між Томом і Геком?

6. Які пригоди довелося пережити друзям? Які найкращі риси характеру вони виявили?

7. Розкажіть про ставлення Тома до навчання. Що є джерелом його життєвого досвіду?

8. Чому дорослі не розуміють вчинків Тома? Наведіть приклади, коли Том порушує заборони.

9. Доведіть, що Том цінує свободу.

10.Які епізоди свідчать, що Том - благородна і великодушна людина, що вміє пробачати?

11.Чи впевнені ви, що Том заради справедливості готовий пожертвувати власним спокоєм і благополуччям? Обґрунтуйте свою думку.

12.Доведіть, що сміливість - провідна риса героя.

13.Що свідчить про кмітливість хлопчика?

14.Які душевні переживання викликають повагу до героя?

15.Як характеризує Тома його перша закоханість?

16.Яким бачать Тома в сім’ї (брат, тітка), у школі, друзі та однолітки (Гек, Бен), Беккі, у місті (Тетчер, проповідник, місіс Гарпер, вдова Дуглас)?

17.Як автор ставиться до свого героя?

3. Зоровий диктант «Блискавка». Вчитель з інтервалом демонструє картки зі словами, а учні мають записати лише ті, які відповідали б характеру Тома.

Відданість, жорстокість, хоробрість, працьовитість, жадібність, кар’єризм, готовність прийти на допомогу, доброта, ненависть до чесних людей, щирість, чесність, байдужість, підступність, зрадливість, вдячність, скромність, героїзм, витривалість, кмітливість, рішучість, безкорисливість, сила духу, жага пригод, винахідливість, волелюбність, вірність дружбі.

4. Усна характеристика образу Тома Сойєра.

Приклад.

Дванадцятирічний Том - мешканець маленького провінційного американського містечка Санкт-Петербург. Його життя минає в іграх і забавах, які раз у раз народжує його невгамовна фантазія. Хлопчина - сирота. Його виховує сестра покійної матері, благочестива тітонька Поллі. Йому не цікаве те життя, що тече навколо, але він змушений дотримуватися загальноприйнятих правил: ходити до школи, відвідувати у неділю церковну службу, охайно одягатися, чемно поводитися за столом, рано лягати спати. Але Том щоразу порушує ці правила, чим викликає обурення тітки.

Заповзятості і спритності Тому не бракує: паркан фарбують інші хлопчики, до того ж самі за це ще й щедро платять. Розіграти кого-небудь, вигадати щось незвичайне - це стихія Тома. Він багато читає, тож прагне і власне життя зробити таким яскравим, як у пригодницьких романах. Він влаштовує ігри в індіанців, піратів, розбійників. Через свою бурхливу енергію Том потрапляє у всілякі халепи: вночі на цвинтарі стає свідком убивства, присутній на власних похоронах. Утім Том не такий собі шибайголова, він здатний на героїчні вчинки, наприклад, коли рятується сам і рятує Беккі в Мак-Дугаловій печері.

5. Порівняльна характеристика Тома Сойєра та Гека Фінна. За критеріями порівняйте образи героїв повісті.


Том

Гек

Родина

Сирота, виховується тіткою.

Син п'янички, якому немає діла до власного сина, належить сам собі.

Добробут

Має все необхідне для життя.

Волоцюга, злидар, безхатько.

Ставлення до гри, фантазій

Життя проходить в іграх, забавах.

Ватажок та учасник хлопчачих ігор.

Ставлення до навчання

Змушений ходити на навчання, але школу не любить.

Ніхто не змушує ходити до школи.

Вірність дружбі

Вірний друг.

Прекрасний товариш не тільки в іграх, але і в складних ситуаціях.

Жага до пригод

Любить небезпеку і пригоди.

Стає учасником та ініціатором багатьох пригод.

Провідні риси

Сміливість, кмітливість, милосердя, рішучість, весела вдача.


Ставлення городян

У ньому наче біс сидить, але став героєм, врятувавши Мефа.

Усі матері в містечку боялися, а діти заздрили. Визнали героєм після порятунку вдови.

Ставлення один до одного

Дружить з Геком, незважаючи на заборони, його не цікавлять матеріальний стан і положення в суспільстві.

Цінує дружбу з Томом. Намагається вчитися в нього найкращого.

6. Засвоєння елементів теорії літератури.

Пригодницька література - твори із захоплюючим сюжетом про складні випробування, через які проходять герої. В основі цих творів - напружені конфлікти особистого чи громадського життя, в яких персонажі найповніше виявляють риси свого характеру.

Завдання: доведіть, що «Пригоди Тома Сойєра» - пригодницька повість.

Ознаки пригодницького твору

«Пригоди Тома Сойєра» як пригодницька повість

Основа сюжету - пригода, незвичайні, захоплюючі, напружені події.

Том і Гек - свідки вбивства на цвинтарі. Втеча на безлюдний острів.

Порятунок вдови. Загублені в печері.

Велика кількість різноманітних таємниць, загадок.

Пошук скарбів.

Несподівані сюжетні повороти.

Індіанець Джо перекладає провину за скоєний злочин на Мефа.

Втеча хлопчиків на острів Джексон. Втеча індіанця Джо із залу суду.

Складні випробування, через які проходять герої.

Страх перед кровожерливим індіанцем. Сміливість виступити в суді свідком. Шлях до порятунку в печері.

Упродовж тривалого часу незрозумілою є поведінка деяких персонажів.

Поведінка Тома напередодні суду.

Захоплюючий сюжет переплітається з вирішенням важливих проблем.

Проблема впливу світу дорослих на світ дитячих цінностей.

У пригодах розкривається характер персонажів.

Том і Гек виявили сміливість, силу духу, мужність; свідомо допомогали і співчували Мефу, врятували вдову Дуглас.

V. Підсумки.

Знайдіть творче рішення. Доведіть, що основою пригод можна вважати випадок, продовживши перелік щасливих випадків, які допомагали Тому Сойєру та Гекльберрі Фінну.

1. Випадково стали свідками злочину на цвинтарі.

2. Том випадково знайшов вихід з Мак-Дугалової печери.

3. ...

4. ...

VI. Домашнє завдання.

1. Завдання 5 (с. 179) усно.

2. Завдання 6 (с. 179) письмово.