Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013

Елеонор Портер. «Полліанна». Щирість, мужність і оптимізм героїні твору
Світ дитинства
II семестр

Мета: ознайомити учнів із життям та особливостями творчості Елеонор Портер; особливостями побудови повісті «Полліанна»; виразно читати (зокрема «в ролях», коментоване читання) та емоційно сприймати уривки повісті, дати оцінку моральним якостям, вчинкам персонажів повісті; розвивати уявлення про поняття «повість»; визначити окремі художні засоби створення образу Полліанни (портрет, вчинки, мова, ставлення до інших тощо);

розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;

виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.

Обладнання: підручники, портрет Елеонор Портер, дидактичний матеріал, фотографія пам'ятника Полліанні в публічній бібліотеці міста Літтлтон.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Люди випромінюють те, що тримають у серцях і думках... Наділений любов’ю до ближнього і вдячністю неминуче заразить цим оточуючих.

Е. Портер

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів. У які ігри грають ваші улюблені літературні персонажі?

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

Книга, яку ми сьогодні почнемо читати, розповідає про незвичайну «гру в радість», що змінила життя всього містечка і відкрила серця багатьох людей назустріч простим євангельським словам: «Завжди радійте». «Гра у радість», яку подарувала читачам американська письменниця Елеонор Портер, зігріває душу і захоплює. Це ліки від усіх хвороб, бо причина їх завжди криється в нас самих.

У глибинці будь-якої країни, як маленької, так і найбільшої, ще збереглися містечка з дво-, триповерховими будинками, з водяними млинами, з білими шпилястими кам’яними церквами. Одне з таких містечок - Літтлтон, розташоване біля підніжжя Білих гір на півночі США. Містечко зовсім невелике - його населення складає лише 6 тисяч осіб, але, як не дивно, воно входить до числа найпопулярніших міст Америки. І цією популярністю Літтлтон зобов’язаний не тільки першим переселенцям зі Старого Світу. Головна визначна пам’ятка міста - невелика бронзова статуя дівчинки в солом’яному капелюшку із широко розкинутими в сторони руками, ніби вона готова обійняти весь світ. Це пам’ятник Полліанні, героїні знаменитого роману американської письменниці Елеонор Портер, яка народилася тут, у Літтлтоні, в 1868 р.

2. Робота над біографією письменника: за підручником складіть візитну картку письменниці.

Візитна картка Елеонор Портер

Ім'я

Елеонор Портер

Батьківщина

США, м. Літтлтон

Дата народження

19 грудня 1868 р.

Інтереси та захоплення

Співи, музика

Літературна спадщина

14 романів, чотири томи оповідань

Літературні твори, які принесли успіх

«Полліанна», «Юність Полліанни»

3. Слово вчителя про історію створення повісті «Полліанна».

Справжню славу Елеонор Портер принесла повість «Полліанна». Вона написала її в саду, який розташовувався на даху нью- йоркського будинку. За словами авторки, про кращий кабінет вона і не мріяла. Мало хто міг очікувати, що невеличка повість схвилює всю країну. Такий приголомшливий успіх «Полліанни» літературознавець Грейс Колброн пояснює так: «Читач сприйняв цю книгу всім серцем тому, що вона йому дійсно сподобалася. Книга підкуповує... щирістю. ...Читачі готові взяти з цієї книги урок для свого життя. А це і є одна з найважливіших цілей мистецтва».

Книжка кілька разів була екранізована в США та інших країнах. А однією з перших виконавиць ролі Полліанни ще в 1920 р. була знаменита Мері Пікфорд, акторка, яка знімалася в фільмах з легендою німого кіно - Чарлі Чапліном.

4. Коментоване читання розділів «Міс Поллі», «Приїзд Полліанни».

5. Евристична бесіда за прочитаними розділами.

1. Хто така Поллі Гаррінґтон? Що бентежило червневого ранку господиню багатого будинку?

2. Чому перервалися стосунки двох сестер Поллі та Анни? Чому донька Анни отримала таке дивне ім’я Полліанна?

3. Чому небога мала оселитися у міс Поллі?

4. Яку кімнату виділила багата тітка некликаній гості?

5. Чому служниця Ненсі почувалася ніяково, зустрічаючи Полліанну?

6. На кого чекала Полліанна на вокзалі? Якою була реакція дівчинки, коли вона дізналася, що зустріла її служниця, а не тітка?

7. Про що розповідала Полліанна під час подорожі? Як вибір тем і жвавість бесіди характеризують дівчинку?

8. Про що читач дізнається з розповіді героїні про її життя? Яких поневірянь і жорстоких втрат вона зазнала?

9. Якою уявляє Полліанна свою нову домівку? Чому запитання дівчинки викликають смуток у Ненсі?

V. Підсумки.

Самостійна робота «Перше враження»: яке враження справила на вас Полліанна?

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацювати матеріали підручника (с. 180-182).

2. Прочитати розділи «Маленька кімнатка на горищі», «Гра».

3. Виписати портрет Полліанни.