Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Е. Портер. «Полліанна». Вплив героїні на життя міста. Полліанна та її друзі
Світ дитинства
II семестр
Мета: виразно читати (зокрема коментоване читання) і емоційно сприймати розділи повісті «Полліанна йде у гості», «Сюрприз для місіс Сноу», «Знайомство з Джиммі», «Пригода у Пендлтонському лісі»; дати оцінку моральним якостям, вчинкам персонажів повісті; визначити окремі художні засоби створення образу Полліанни (портрет, вчинки, мова, ставлення до інших тощо);
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;
виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал, фрагмент кінострічки «Полліанна» (режисер С. Хардінг, 2003 р.).
Тип уроку: комбінований.
У наше життя приходить радість, коли у нас є чим зайнятися, є кого любити і є на що сподіватися.
В. Франкл
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Літературний диктант «Уважний читач».
1. На честь кого була названа Полліанна? (Двох сестер Поллі та Анни)
2. Хто зустрічав Полліанну на вокзалі? (Ненсі та Тімоті)
3. Якого кольору сукня була на Полліанні? (Червона картата)
4. Що мали придбати замість валізи Полліанни в Жіночій допомозі? (Килим)
5. Де тітка Поллі приготувала кімнату для племінниці? (На горищі) Чому вона обрала саме це місце?
6. Якою була перша заборона в домі тітки? (Згадувати батька)
7. Що у валізі Полліанни займало найбільше місця? (Книжки)
8. Що в кімнаті дівчинки підняло їй настрій? (Вид з вікна)
9. За що Полліанна отримала своє перше покарання? (Спізнилася на вечерю)
10. Що отримала дівчинка замість очікуваної ляльки? (Милиці)
11. Хто винайшов «гру в радість»? (Батько Полліанни)
12. Хто перший зголосився грати з Полліанною у «гру в радість»? (Ненсі)
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Коментоване читання розділів «Полліанна йде у гості», «Сюрприз для місіс Сноу», «Знайомство з Джиммі», «Пригода у Пендлтонському лісі».
2. Евристична бесіда.
1. Чому Полліанні було шкода Незнайомця?
2. Хто така місіс Сноу? Чому Ненсі не хоче її відвідувати?
3. Чим здивувала Полліанна місіс Сноу?
4. Що цікавого придумала дівчинка для відвідин хворої леді?
5. Як місіс Сноу відреагувала на пропозицію Полліанни «грати в радість»?
6. Які зміни відбуваються в будинку міс Поллі з появою Полліанни? Чому тітка погодилася, аби у них з’явилися кіт Флафі та собака Бафі?
7. Як Полліанна надумала змінити долю хлопчика Джиммі з притулку? Що зробила вона для цього? Чому тітка та члени Жіночої допомоги не захотіли взяти до себе хлопчика?
8. Яка пригода трапилася у лісі з Джоном Пендлтоном? Як дівчинка йому допомогла?
9. Яка таємниця пов’язує тітку Поллі з Джоном Пендлтоном?
3. Цитатна реконструкція: як змінюється життя міс Поллі з приїздом Полліанни?
Перша зустріч |
Вона поглянула на неї поверх книги, яку саме читала... На кожному пальці, здавалося, було холодно написано: «Обов'язок». |
Здивування |
Вона рада, що я її покарала, а мені не варто перейматися, що я це зробила. І їй подобається жити зі мною! Дивина та й годі, - мовила міс Поллі, знов беручи книжку. |
Порада Полліанни |
- Тітонько, а хіба не можна жити так, щоб радіти своєму обов’язку? - несміливо запитала вона. - Що? - міс Поллі дивилася вгору із неприхованим здивуванням, після чого її щоки вкрилися червоними плямами. Вона повернулася і, роздратована, пішла сходами вниз. |
Відчуття безпорадності перед щирістю дівчинки |
Міс Поллі просто не знала, що відповісти. Правду кажучи, вона почувалася абсолютно безпорадною. Вже втретє після приїзду Полліанни вона намагалася її покарати, і втретє дівчинка сприйняла покарання як найвищу у світі винагороду. Мабуть, не дивно, що міс Поллі почувалася безсилою! |
У будинку з’явилися тварини |
І тітка Поллі не знайшла ні сил, ні слів, щоб заперечити племінниці. |
Зміни у зовнішності |
У дзеркалі вона побачила дуже миловидну особу... Вона світилася від хвилювання і несподіванки... Очі заблищали, і це дуже личило міс Поллі. Волосся... м’якими хвилями спадало на чоло. |
Щаслива доля тітки |
- Полліанна, я тобі першій прийшла сказати. Скоро доктор Чілтон стане твоїм дядьком. І все це завдяки тобі. О, Полліанна, я така рада, я така щаслива! - раптом голосно вигукнула вона. |
4. Рольова гра «Мій друг Полліанна». Від імені міс Поллі, місіс Сноу, Джиммі, Ненсі, Джона Пендлтона розповісти за планом про їхню дружбу з Полліанною.
1. Яке було перше враження від зустрічі з Полліанною?
2. Чи здивувала дівчинка своїм оптимізмом?
3. Чим Полліанна допомогла?
4. Чи грали ви у гру, яку запропонувала Полліанна?
5. Які риси характеру найбільше в ній цінуєте?
5. Мистецьке відлуння.
1. Перегляньте фрагмент кінострічки «Полліанна» (режисер С. Хардінг, 2003 р.) «Полліанна захворіла».
2. Чи допомагав оптимізм дівчині у важкі хвилини?
3. Що може допомогти Полліанні перебороти хворобу?
6. Робота в парах.
Складіть опорну схему «Вплив Полліанни на життя міста».
7. Висновки.
Колись батько навчив Полліанну «грати в радість», і тепер вона намагається не сумувати і завжди, навіть у найважчій ситуації, знаходити те, чому можна порадіти. Дівчинка підкорила серця слуг, які працювали в будинку, а потім сусідів, а згодом і всіх городян. Усіх вона навчила грати в свою гру, і кожному ця гра допомагала впоратися з хворобами, негараздами і образами. Полліанна, таким чином, знайшла багато друзів і серед дорослих, і серед однолітків, змінила на краще не лише характер тітоньки, а й її долю. Ясним сонечком входить Полліанна в похмурі будинки, і їй вдається пом’якшити, здавалося б, зовсім скам’янілі серця. Люди ж, переймаючи цю гру, стають добрішими, людянішими, починають усвідомлювати мету свого існування.
V. Підсумки.
Творча робота «Лист Полліанні».
Повість закінчується листом Полліанни тітці Поллі та дядькові Тому про те, що вона може ходити. «Я така рада! Я так усьому рада!» - пише вона рідним і близьким.
Напишіть листа Полліанні про те, що було радісного у вас цього дня.
VI. Домашнє завдання.
1. Намалювати портрет Полліанни, якою ви її уявляєте.
2. Переказати епізод повісті, який справив на вас найбільше враження.
\