Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Е. Портер. «Полліанна». Образ Полліанни
Світ дитинства
II семестр
Мета: характеризувати образ Полліанни; дати оцінку моральним якостям, вчинкам головної героїні; визначити окремі художні засоби створення образу Полліанни (портрет, вчинки, мова, ставлення до інших тощо);
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;
виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства. Обладнання: підручники, дидактичний матеріал, ілюстрації.
Тип уроку: урок узагальнення знань.
Умей творить из самых малых крох. Иначе для чего же ты, кудесник? Умей хотеть - и силою желаний Господень дух промчится по струнам.
К. Бальмонт
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Асоціативна хвиля «Світ Полліанни».
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Евристична бесіда.
1. Хто така Полліанна? Чому в неї таке дивне ім’я?
2. Чому дівчинка оселилася у тітки Поллі?
3. Що ми знаємо про батьків Полліанни?
4. У розділі «Приїзд Полліанни» знайдіть портрет героїні. Яким було перше враження від знайомства з дівчинкою? Чому вона видалася дивною?
5. Які слова найчастіше вживає героїня? Як її характеризує така мова?
6. Що це за гра, в яку грає Полліанна? Для чого їй така гра?
7. Хто став друзями Полліанни? Чому Ненсі, Тімоті, місіс Сноу, Джиммі було цікаво проводити час із цією дівчинкою?
8. Як змінила Полліанна життя людей у містечку? Як їй це вдалося?
9. Уявіть: ви познайомилися з такою дівчинкою. Як би ви її сприйняли? Відповідь обґрунтуйте.
10. Які риси характеру притаманні Полліанні? Чому її вважають дивною дитиною?
11. Яке випробовування випало на долю Полліанни? Хто допоміг їй перемогти хворобу?
2. Висновки.
Після смерті батька-священика маленьку Полліанну з «почуття обов’язку» взяла до себе сувора тітка. І важко довелося б сироті в цьому похмурому будинку, але батько передав своїй донечці у спадок безцінний дар - навчив її «грі в радість». Дівчинка вміє за будь-яких обставин радіти життю, вбачати в усьому кращий бік, а в людях - тільки світле і щире. І що важче радіти, то складнішою і цікавішою стає гра. Вигадниця намагалася не сумувати і знаходити вихід з будь-якої складної ситуації. Поява в містечку доброї і щирої Полліанни буквально змінила життя його мешканців, відкривши серця багатьох людей.
3. Робота з узагальнюючою таблицею «Полліанна — головна героїня повісті».
Ситуації |
Риси характеру |
Скрутне матеріальне становище |
Оптимізм, очікування щастя |
Дарує людям «гру в радість» |
Відкритість, віра в радість |
Дружба з Ненсі |
Уміння знаходити друзів і дружити |
Відвідини важкохворої місіс Сноу |
Милосердя |
Допомога Джону Пендлтону в лісі |
Доброта, чуйність |
Турбота про Джиммі |
Співчуття, відповідальність за інших |
Стосунки з тіткою |
Любов, щирість |
4. Творча робота з кольорописом «Дівчина-веселка».
У повісті «Полліанна» є образ, з яким неодноразово асоціюється маленька героїня. Це веселка. Один із персонажів книги - Джон Пендлтон називає Полліанну «любителькою веселок», «райдужною дівчинкою». Не тільки тому, що за сюжетом, бажаючи відвернути його від думок про хворобу, Полліанна за допомогою знятих із підсвічників кришталевих підвісок перетворює його сумну кімнату на подобу казкового палацу, що сяє всіма кольорами веселки. У Біблії після Всесвітнього потопу веселка стає знаменням вічного заповіту між Богом і землею. Навіть люди, далекі від віри, сприймають веселку як природне диво, яке торжествує над грозою, дарує тим, хто її бачить, радість і надію. Так вселяє у людей ці надзвичайні почуття і Полліанна.
5. Складіть веселкову палітру характеру Полліанни, обґрунтуйте свій вибір.
Приклад.
Червоний |
Енергійність, активність, рішучість, тому що це колір життєдайної енергії. |
Жовтогарячий |
Радість, бо колір символізує тепло і радість. |
Жовтий |
Людяність і доброта, оскільки це колір сонця і тепла. |
Зелений |
Сподівання на краще, колір символізує надію. |
Блакитний |
Душевність, тому що блакитний колір традиційно символізує душу. |
Синій |
Впевненість, віра, бо це колір безпеки і довіри. |
Фіолетовий |
Багата фантазія та уява, тому що це колір мудрості, гармонії, вічності. |
6. Обговорення ілюстрацій учнів до повісті, кольорів, які використали вони у своїх малюнках.
7. Створення проблемної ситуації. Чи можна Полліанну вважати чарівницею?
1. Прочитайте (прослухайте) вірш Ю. Моріц «Пісня про чарівника».
2. Назвіть схожі риси чарівника і Полліанни.
3. Чи можна вважати Полліанну чарівницею? Доведіть вашу думку.
4. Що таке справжнє диво?
Песня о волшебнике
Сапожник починяет нам ботинки,
А плотник - табуретку и крыльцо,
Но только у волшебника в починке
Светлеет ваше сердце и лицо!
Какая тонкая работа -
Счастливым сделать хоть кого-то,
Цветок удачи принести,
От одиночества спасти,
А самому потом тихонечко уйти...
Волшебник - это сказочная личность,
И сказочно он скромен, господа,
В нём сказочно отсутствует двуличность,
И выгод он не ищет никогда.
Язык чужой обиды и печали
Волшебник изучает с детских лет,
Его вселять надежды обучали -
И это основной его предмет!
Юнна Мориц
8. Ситуативна гра «Діалог з літературним героєм»: придумайте запитання до Полліанни і знайдіть рядки у повісті, які можуть бути відповідями на них.
Приклад.
1. Якою ти уявляла свою нову кімнату?
2. Чому ти плакала в перший вечір, коли залишилася на самоті?
3. Чи легко було виконувати наказ тітки Поллі про батька?
4. Яка подія була найрадіснішою відтоді, коли ти оселилася у тітки?
9. Хвилина компаративного аналізу: порівняльна характеристика Полліанни та Тома Сойєра.
Критерії порівняння |
Полліанна |
Том Сойєр |
Автор, назва твору |
Елеонор Портер, «Полліанна». |
Марк Твен, «Пригоди Тома Сойєра». |
Родина |
Сирота, виховується в тітки Поллі. |
Сирота, виховується в тітки Поллі. |
Ставлення до виховання і навчання |
Погоджується з насиченою програмою виховання і навчання, але запитує: «Коли ж я буду жити?». |
Мусить ходити на навчання, але школу не любить. |
Добробут |
Скрутні матеріальні умови, але змінилися після переїзду до тітки. |
Має все необхідне для життя. |
Роль дружби |
Цінує дружбу, має багато друзів. |
Вірний друг не тільки в іграх, але і в складних ситуаціях. |
Гра в житті героя |
Гра в радість. |
Шибайголова та учасник хлопчачих ігор (у піратів, ро- бінзонів тощо). |
Основні риси вдачі |
Оптимізм, віра в краще, людяність, енергійність, доброта, багата уява та фантазія. |
Любить небезпеку і пригоди, сміливість, кмітливість, милосердя, рішучість, весела вдача. |
Ставлення городян |
Змінила життя багатьох мешканців на краще. |
У ньому наче біс сидить. Городяни змінили свою думку після його виступу в суді. |
10. Висновки.
Як і багато інших значних творів американської літератури, повість «Полліанна» зазнала впливу «Пригод Тома Сойєра» Марка Твена. Любов до Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна, зрозуміло, відчувається і в творі Елеонор Портер. Сюжет, в якому головними героями є племінниця і тітка, та до того ж тітка на ймення Поллі, з усією очевидністю відсилає до «Пригод Тома Сойєра». Полліанна та Том загалом не протиставлені образи, а зіставлені. Вони є втіленням дитинства з його сонячним, радісним світосприйняттям, безумовною вірою в щастя. Ці два образи поєднує радість життя - почуття душевного задоволення, яке веде людину правильним шляхом, навіть у найскладніших ситуаціях, у найважчі хвилини не дає зневіритися.
V. Підсумки.
Робота в групах «Уроки добра та милосердя».
1. Знайдіть і випишіть з повісті афоризми Полліанни.
2. Як ви їх розумієте? Наведіть приклади з тексту.
3. Складіть міні-роздум, використавши як тезу один з афоризмів.
1. Коли шукаєш привід для радощів, забуваєш про неприємне.
2. Яка різниця, тепло на вулиці чи холодно, коли в твоїй кімнаті цілий день живе маленька веселка? 3. Вона зовсім не схожа на інших, а коли люди не схожі, це так цікаво! 4. Собаки і кішки чомусь розуміються на людях краще, ніж люди. 5. Немає такої біди, яка найгірша. Завжди можна знайти ще гіршу.
VI. Домашнє завдання.
Підготуватися до контрольної роботи.
\