Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Льюїс Керролл. «Аліса в Країні Див». Країна Див та її мешканці
Сила творчої уяви
II семестр
Мета: виразно читати й емоційно сприймати уривки «Аліси в Країні Див» (розділ шостий); переказувати зміст основних епізодів твору Л. Керролла; дослідити художні особливості книги; розглянути нісенітницю як засіб створення казкових ситуацій у повісті Л. Керролла «Аліса в Країні Див»; навчити розуміти авторську фантазію в контексті жанру; виявляти особливості художньої мови повісті-казки «Аліса в Країні Див»;
розвивати творчу уяву, фантазію, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;
виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал, фрагменти кінофільму «Аліса в Країні Див» (режисер Тім Бертон, 2010 р.), аудіозапис пісні В. Висоцького «Много неясного в странной стране...» з дискоспектаклю «Аліса в Країні Див», ілюстрації Джона Тенніела до «Аліси в Країні Див».
Тип уроку: комбінований.
Країна Див - це те, що ми є... При всій своїй фантастичності Країна Див у вищій мірі реальна: це світ, де закочують істерики і де вас виштовхують з черги на автобус.
Р. Бредбері
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Дидактична гра «Перевертні»: складіть слова - літературознавчі поняття, пов’язані з твором Л. Керролла - з переплутаних складів. Знайдіть та стрілочкою вкажіть правильне визначення.
ка - каз |
Художня література, в якій зображується дивний і незвичайний світ, з яким людина в реальному житті зіткнутися не може. |
ка - фан — ти - тас |
Розповідь про фантастичні події та чарівних персонажів. |
сенс - нон |
Щось нелогічне, нісенітниця, те, що суперечить здоровому глузду. |
сурд - аб |
Ім’я, яке використовується людиною в тій чи іншій діяльності замість справжнього. |
вість - по |
Особливий жанр літератури, яка має своїм змістом веселу нісенітницю, а метою - просто розсмішити. |
тип - про - то |
Середній за обсягом прозовий твір, який змальовує низку подій із життя головного героя, з великою кількістю дійових осіб. |
до - нім - псев |
Особа, яка послужила письменникові джерелом створення літературного персонажа. |
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Коментоване читання розділу «Порося та перець».
2. Евристична бесіда за прочитаним.
1. Як виглядали Лакей-Карась та Лакей-Жабун? Якого листа доставив Лакей-Карась?
2. Чому дівчинка довго не могла потрапити до будиночка?
3. Кого побачила Аліса всередині будиночка?
4. Яку роль, на вашу думку, відіграє перець як художня деталь?
5. Чому Кіт видався Алісі дивним?
6. Як поводяться Герцогиня та кухарка?
7. Як Аліса впоралася з немовлям? Чим воно не сподобалося Алісі? Які дивні перетворення очікували на немовля?
8. Про що говорила Аліса з Котом? Про яких мешканців Країни Див дізнається героїня? Як зник Кіт?
3. Мистецьке відлуння.
1. Перегляньте фрагмент сучасної екранізації «Аліси в Країні Див» (режисер Т. Бертон, США, 2010 р.) «Божевільне чаювання».
2. Хто бере участь у чаюванні? Чому воно божевільне?
3. За допомогою яких відеоефектів режисеру вдалося передати дивну атмосферу шаленого чаювання?
4. Коментар учителя.
Портрет народу, країни складається з безлічі деталей. Традиції, звичаї, правила - це підвалини, на яких тримаються країни. У казці «Аліса в Країні Див» про них чимало можна дізнатися. Англійській традиції влаштовувати чаювання Керролл присвячує цілий розділ («Божевільне чаювання»). Чаюють Капелюшник, Заєць і Сонько. А чи мають ці персони, окрім чаювання, інші заняття? Ні! «Тут завжди час пити чай! Ми не встигаємо навіть посуд мити!» - скаржиться Капелюшник. Чи можна чаювання, якому немає ні початку, ні кінця, назвати нормальним? Звичайно, ні. Воно вже давно перетворилося на шалене. Керролл навмисно перебільшує добру англійську традицію, аби показати, як легко нормальне перетворюється на аномалію. А люди, які затято дотримуються традицій, перетворюються на їхніх жертв.
5. Творча робота «Країна Див та її мешканці»: складіть перелік персонажів, з якими зустрілася Аліса, назвіть їхні головні риси та визначте їхнє ставлення до дівчинки.
Білий Кролик |
Кролик, за яким Аліса потрапила до Країни Див, з рожевими очима, одягнений у жилетку і лайкові рукавички, носить у кишені годинник. Підвищена педантичність, неухильне дотримання норм, навіть у гардеробі, нервова метушливість - основні риси Білого Кролика. |
Миша в озері сліз |
Образлива, сварлива. Алісі, щоб умилостивити Мишу, довелося докласти багато зусиль. |
Чеширський кіт |
Вигляд у персонажа добродушний, проте в нього багато зубів і довгі пазурі. Аліса вважала його своїм другом. Сам кіт думає, що знаходиться не при своєму розумі, оскільки бурчить, коли задоволений, і вихляє хвостом, коли сердиться. Він уміє зникати - як повністю, так і частково, - залишаючи лише усмішку або голову. |
Лакей-Карась |
Чванливий, пихатий. |
Лакей-Жабун |
Алісу постійно соромить, докоряє, звинувачує у невмінні поводитися і розмовляти. |
Герцогиня |
Має жорстокий характер, полюбляє повчати, хоча постійно демонструє власну дурість, на кожному кроці твердить: «А мораль звідси така...» |
Кухарка |
Зваривши суп, починає жбурляти в Герцогиню все, що потрапляє під руку. |
Немовля |
Реве як навіжене, вередує, перетворюється на порося. Нагадує Алісі деяких знайомих дітей. |
Капелюшник |
При зустрічі з Алісою поводиться нетактовно, тому героїня просить його «не переходити на особистості». Загадує їй загадки і періодично намагається розбудити Сонька. За висловом Чеширського кота, Капелюшник несповна розуму. Капелюшник постійно п'є чай, продає капелюхи і співає пісні на концерті. |
Шалений Заєць |
Божевільний Заєць, якого Аліса зустрічає на божевільному чаюванні. Він пропонує маленькій дівчинці випити вина і вважає, що потрібно завжди говорити те, що думаєш. |
Сонько |
Більшу частину часу спить. Капелюшник і Заєць користуються ним замість подушки. Іноді уві сні починає співати, тоді його щипають за боки, аби він замовк. |
Висновки Самі диваки і безумці, вони, однак, не сприймають дивацтв інших і готові принижувати, повчати, виховувати всіх, хто не схожий на них. |
6. Коментар учителя.
«Країна Див - це те, що ми є...» Так казав чудовий американський письменник-фантаст Рей Бредбері. Чи впізнаємо ми фантастичних мешканців Країни Див? Чи можна в них вгадати реальних людей? Цілком. Бредбері вельми виразно і навіть категорично висловився з цього питання: «При всій своїй фантастичності Країна Див у вищій мірі реальна: це світ, де закочують істерики і де вас виштовхують з черги на автобус». Тобто персонажів, схожих на мешканців Країни Див, можна зустріти на кожному кроці, у будь-який час. Таких, кому не догодиш, під кого неможливо підлаштуватися, хто нікого, крім себе, не слухає, хто вічно дратується, хто бездарно гає час у безглуздих розмовах, іграх, хто геть нікуди вихований і не хоче знати ні про які правила і норми. Одним словом, абсурд і в нашому житті - нерідке явище. Чи можна такого уникнути? Звичайно. «Я схильний вважати, що, показуючи, які ми по суті непостійні, безрозсудні, грубі і неспокійні діти, Аліса постачає нам антитіла, аби вижити в цьому світі» (Рей Бредбері).
7. Мистецьке відлуння.
1. Л. Керролл намалював до казки 37 ілюстрацій, однак його малюнки були аматорськими, тому до ілюстрування книжки був запрошений професійний художник Джон Тенніел. У творчій співпраці з автором художник створив 42 чорно-білі ілюстрації до «Аліси в Країні Див», які досі вважаються одними з найкращих.
2. Прочитайте матеріал підручника «У світі мистецтв» про ілюстрації до казки Л. Керролла.
3. Перегляньте ілюстрації Дж. Тенніела, знайдіть відповідність ілюстрації та персонажа, якого розглядали в творчому завданні.
4. Якими ви уявляли героїв казки «Аліса в Країні Див»?
8. Словесне малювання.
1. Прослухайте аудіозапис пісні В. Висоцького «Много неясного в странной стране...» з дискоспектаклю «Аліса в Країні Див».
2. У тексті пісні знайдіть слова, які характеризують цю країну.
3. Які фантазії видалися вам найцікавішими?
4. Якою ви уявляєте Країну Див? Опишіть її.
Много неясного в странной стране,
Можно запутаться и заблудиться.
Даже мурашки ползут по спине,
Если представить, что может случиться.
Вдруг будет пропасть и нужен прыжок.
Струсишь ли сразу? Прыгнешь ли смело?
А? э... так-то, дружок,
В этом-то всё и дело.
Добро и зло в стране чудес - как и везде встречаются,
Но только здесь они живут на разных берегах.
Здесь по дорогам всякие истории скитаются,
И бегают фантазии на тоненьких ногах.
В. Высоцкий
V. Підсумки.
1. Дидактична гра «Скарбничка мудрості».
Льюїс Керролл написав казку-нонсенс. У ній багато гри, але, згадаймо, «нонсенс» - це ще і точка зору, спосіб сприймати звичне з незвичного боку, дивитися свіжим поглядом. Саме так дивилася на світ дівчинка Аліса і їй багато чого відкрилося.
Завдання: прочитайте дібраний з казки афоризм, пригадайте, кому він належить і з якої причини виник, проілюструйте його прикладом.
1. Убити Час! Хіба таке йому може сподобатися! Якщо б ти з ним не сварилася, могла б просити у нього все, що хочеш. (Капелюшник)
2. Нема сенсу отак роздвоюватися. Мене заледве й на одну вистачає! (Аліса)
3. Ти завжди можеш узяти більше, ніж нічого. (Аліса)
4. Зустріти б кого-небудь розумного для різноманітності! (Аліса)
5. ...У всьому є своя мораль, потрібно тільки вміти її знайти! (Герцогиня)
6. Спершу страта, а тоді вирок! (Королева)
7. А якщо я не та, що була, то, скажіть-но, хто я тепер? (Аліса)
8. Подумати тільки, що через якісь речі можна так зменшитися, що перетворитися на ніщо. (Аліса)
9. Я знаю, ким я була сьогодні вранці, коли прокинулася, але з тих пір я вже кілька разів змінювалася. (Аліса)
10. Що толку в книжці... якщо в ній немає ні картинок, ні розмов? (Аліса)
2. Питання для дискусії: герцогиня в казці вважає: «У всьому є своя мораль, треба тільки вміти її знайти». А Аліса думає: «А може бути, тут немає ніякої моралі». Чи є мораль у казці Л. Керролла?
VI. Домашнє завдання.
1. Скласти запитання для гри між командами, пов’язані зі змістом та художніми особливостями казки «Аліса в Країні Див».
2. Індивідуальні завдання: самостійно прочитати розділи казки, які не ввійшли до підручника.
3. Завдання 6 «Пофантазуйте!» (с. 220).
\