Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013

Льюїс Керролл. «Аліса в Країні Див». Образ Аліси. Персонажі, які оточують героїню
Сила творчої уяви
II семестр

Мета: характеризувати образ Аліси; дати оцінку моральним якостям, вчинкам головної героїні казки; визначити окремі художні засоби створення образу Аліси (вчинки, мова, ставлення до інших тощо);

розвивати творчу уяву, фантазію, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;

виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.

Обладнання: підручники, дидактичний матеріал, фрагмент мультфільму «Аліса в Країні Див» (режисер Є. Пружанський, 1981 р.).

Тип уроку: узагальнення знань.

Якою ж була ти, Алісо? Люблячою, насамперед... , а потім чемною... і ще довірливою... і, нарешті, допитливою - допитливою до крайності... коли все нове і добре...

Льюїс Керролл

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Дидактична гра «Дивасний крокет».

У крокет грають дві команди: ставлять одна одній почергово домашні запитання, пов’язані зі змістом та художніми особливостями казки «Аліса в Країні Див». Якщо відповідь на запитання суперника правильна, зараховується один бал і надається право поставити своє запитання, якщо неправильна - супротивник дає відповідь сам і здобуває право на новий хід. Враховуються оригінальність, кмітливість, гумор, ґрунтовність, за які команди заохочуються додатковими балами.

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Сюжетна реконструкція: розташуйте пригоди Аліси згідно з розвитком сюжету.

Сюжетна реконструкція

Перевір себе

Гасай-Коло та Довгий Хвіст

1. Униз і вглиб кролячою норою

2. Озеро сліз

3. Гасай-Коло та Довгий Хвіст

4. Кролик крутить Крутихвостом

5. Що порадила гусінь

6. Порося та перець

7. Божевільне чаювання

8. Королевин крокет

9. Розповідь Казна-Що-Не-Черепахи

10. Омарова кадриль

11. Хто вкрав пиріжки

12. Свідчить Аліса

Що порадила гусінь

Порося та перець

Озеро сліз

Божевільне чаювання

Свідчить Аліса

Кролик крутить Крутихвостом

Униз і вглиб кролячою норою

Розповідь Казна-Що-Не-Черепахи

Хто вкрав пиріжки

Королевин крокет

Омарова кадриль

2. Робота в групах «Образне малювання».

1. Учні розбиваються на команди.

2. Команди мають продемонструвати епізоди казки у вигляді пантоміми, які найвиразніше характеризують Алісу:

Аліса йде слідом за білим Кроликом;

Аліса куштує напій і стає маленькою;

Аліса тоне в озері сліз;

Аліса на божевільному чаюванні.

3. Кожен з учасників грає певну роль.

4. Інші учасники мають відгадати та прокоментувати відтворюваний епізод.

3. Мистецьке відлуння.

1. Перегляньте фрагмент мультфільму «Аліса в Країні Див» (режисер Є. Пружанський, 1981 р.), «Аліса свідчить у суді».

2. Які риси характеру Аліси відображені в поданому фрагменті?

4. Евристична бесіда.

1. Якою ми бачимо Алісу на початку твору?

2. Знайдіть у фразі «...Зроду-віку ще не траплявся їй Кролик з нагрудною кишенькою та ще й при годиннику» ключові слова, які дали поштовх пригодам Аліси. Яка риса характеру героїні є основною?

3. Що неймовірне побачила Аліса в Країні Див? Чому Аліса легко сприйняла подорож до нового світу? Яка пригода вам видалася найцікавішою?

4. Які випробування довелося здолати Алісі в Країні Див?

5. Які запитання Аліса постійно ставить сама собі та оточуючим? Як ці запитання характеризують її?

6. Наведіть приклади з тексту, що Аліса уважна до деталей, помічає всілякі дрібниці.

7. Розкажіть про навчання Аліси. Які предмети вона вивчає? Чим захоплюється? В які ігри грає Аліса?

8. Доведіть, що Аліса - ввічлива дівчинка.

9. Л. Керролл зауважує: «Усе найнеймовірніше вона готова була пробачити». Що і кому головна героїня пробачала?

10. Чи можна вважати Алісу сміливою та незалежною? Наведіть приклади.

11. Які риси інших дітей її віку притаманні Алісі?

5. Висновки.

Аліса - вихована семирічна дівчинка, неспроможна бути брутальною, ображати, натомість вона завжди з усіма ввічлива і привітна. Головна героїня здобуває освіту, інша річ, наскільки освіта якісна. її вчать іноземних мов (французької), музики, математики. Аліса знає собі ціну («я не Мейбл») і своє місце в суспільстві. Дівчинка прагне зрозуміти незрозумілі їй слова, а для початку переробляє їх на свій зрозумілий лад, шукає в них сенс. Аліса схожа на всіх маленьких дітей ще й тим, що скрізь і в усьому вона підмічає всілякі дрібниці, деталі. Дівчинка легко сприймає дива, перетворення і взагалі Країну Див, оскільки для неї, як і для інших дітей її віку, фантастичний світ так само справжній, як і світ реальний. Багато випробувань довелося пройти Алісі, а найголовніше серед них - випробування її розуму і здорового глузду в недолугому і безглуздому світі, яке вона гідно витримала.

6. Робота з узагальнюючою таблицею «Образ Аліси».

Ситуації

Риси вдачі

Пішла за Кроликом у нору.

Допитливість, цікавість

Не панікує, коли падає колодязем.

Сміливість

Розмірковує по-дитячому, куштує напої та тістечка, не переймаючись наслідками.

Дитяча наївність, безпосередність

Вмовляє Мишу не ображатися, стукає у двері будиночка і чекає, поки дозволять увійти.

Вихованість, ввічливість

Не дивується дивам, які трапляються в Країні Див.

Фантазія

Проходить безліч випробувань.

Витримка

Вчить іноземні мови, математику, географію, музику.

Освіченість

V. Підсумки.

П’ять життєвих уроків від Аліси в Країні Див.

Головна особливість казки «Аліса в Країні Див» полягає в тому, що вона цікава в будь-якому віці. Твір подобається за незвичайний сюжет, а глибокий зміст дає можливість повчитися.

За поданими уривками складіть п’ять життєвих уроків від Аліси в Країні Див.

- Чи не були б ви такі ласкаві сказати, як мені звідси вибратися?

- Залежить, куди йти, - відказав Кіт.

- Власне, мені однаково, куди йти... - почала Аліса.

- Тоді й однаково, яким шляхом, - зауважив Кіт.

- ...аби лиш кудись дійти, - докінчила Аліса.

- О, кудись та дійдеш, - сказав Кіт. - Треба тільки достатньо пройти.

Вирішіть, куди ви хочете йти!

Ану пригадаймо: коли я прокинулась - чи була я такою, як завжди? Щось мені пригадується, ніби я почувалася інакше. А якщо я не та, що була, то, скажіть-но, хто я тепер?.. Оце так головоломка...

Змінюйтеся, але залишайтеся при цьому самими собою!

- Тоді думай, що кажеш, - мовив Заєць.

- Я завжди думаю! - поквапливо сказала Аліса. - Принаймні... принаймні кажу, що думаю... Зрештою, це одне й те саме!

Слідкуйте за своїми словами і думками!

- Можливо, саме від лютого перцю люди стають такі сердиті, - провадила вона, щаслива, що відкрила нове правило.

- Від гірчиці - гіркне на душі, від кориці - починаєш усім коритися, від звіробою - визвірюються, а... а зате від карамелі чи інших цукерок діти стають солодкі-пресолодкі! Шкода, що люди цього не знають, - інакше були б не такі скупі на цукерки...

Не скупіться на добрі почуття!

- Якби ти знала Час так, як я, - насупився Капелюшник, - ти б цього не казала, бо Він - живий.

- Не розумію, - сказала Аліса.

- Ще б пак! - зневажливо тріпнув головою Капелюшник. - Ти ж, мабуть, із Часом ніколи й словом не перекинулася! ...З Часом треба поводитися правильно! Бач, якби ти з ним дружила, він робив би з годинником усе, що захочеш.

Бережіть час!

VI. Домашнє завдання.

Підготуватися до уроку позакласного читання за твором Дж. Родарі «Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів».

\