Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013

Урок позакласного читання. Джанні Родарі. «Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів»
Сила творчої уяви
II семестр

Мета: ознайомити учнів із фактами життя й особливостями творчості Дж. Родарі; продемонструвати яскравість художнього світу повісті-казки «Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів», реальне і фантастичне у творі; висловити враження і власне ставлення до подій казки, розкрити її гуманістичний зміст, моральні цінності, втілені в ній;

розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати полікультурну компетенцію;

виховувати повагу до літературноі творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.

Обладнання, тексти повісті, портрет Дж. Родарі, виставка книжок письменника, ілюстрації, фрагмент фільму-казки «Цибуліно» (СРСР, 1972 р., режисер Т. Лісіціан) за участю Дж. Родарі, фрагмент фільму-казки «Чарівний голос Джельсоміно» (СРСР, 1977 р., режисер Т. Лісіціан) «Визвольна пісня Джельсоміно».

Тип уроку: урок позакласного читання.

У казках зберігаються тисячі гіпотез. Казки можуть дати нам ключі, щоб увійти в дійсність новими шляхами. Вони відкривають дитині світ і вчать, як перетворювати його...

Дж. Родарі

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів.

Літературні твори, де герої потрапляють у чарівну країну

Клайв Стейплз Льюїс, «Хроніки Нарнії»

Діти через платтяну шафу потрапляють до країни Нарнії, володарем якої є лев Аслан.

Льюїс Керролл, «Аліса в Країні Див»

Аліса потрапляє до Країни Див через кролячу нору.

Джонатан Свіфт, «Мандри Гуллівера»

Гуллівер опинився в країні ліліпутів після корабельної аварії.

Лаймен Френк Баум, «Чарівник країни Оз»

Ураган відносить Дороті до чарівної країни, де правлять дві добрі та дві злі феї.

Кетрін Уеслі, «Десяте королівство»

Вірджинія випадково потрапляє до чарівного порталу, який переносить її до дев’яти казкових королівств, де правлять герої відомих казок.

Арабські казки про Синдбада-море- плавця

Синдбад під час подорожей опиняється в країні волохатих мавп, країні людожерів та інших чарівних країнах.

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Слово вчителя про факти біографії та творчості Дж. Родарі «Чарівник з країни Дитинство».

На півночі Італії, біля самого підніжжя Альп, є озеро д’Орта з такою синьою і прозорою водою, що здається, ніби це клаптик неба пролився дощем на кам’янисті береги. Біля цього озера затишно розташувалося невелике містечко Омен’я, вузькі вулички і низькі будинки якого потопають у зелені й квітах. Саме там 23 жовтня 1920 р. і народився Джанні Родарі.

Батько хлопчика, Джузеппе Родарі, був булочником - власником невеликої пекарні і хлібного магазинчика.

У дитинстві Джанні Родарі багато хворів, був украй слабкою дитиною. Незважаючи на це, вчився грати на скрипці, складав вірші, із задоволенням малював і мріяв стати знаменитим художником. Коли хлопчикові виповнилося 9 років, помер батько. У сім’ї настала скрута. Щоб прогодувати сім’ю (у Джанні було ще два брати - Чезаре і Маріо), мати влаштувалася працювати служницею в багатий будинок.

Вчитися Джанні Родарі довелося в духовній семінарії - там не тільки вчили дітей бідняків, але ще й безкоштовно годували й одягали. Закінчивши семінарію в 1937 р., він пішов працювати, щоб допомагати родині. Родарі став учителем у початковій школі й одночасно відвідував лекції на філологічному факультеті Міланського університету.

Джанні Родарі подобалося працювати з дітьми, він придумував для своїх учнів смішні і повчальні історії: «Я розповідав у класі історії, які не мали ані найменшого стосунку до реальної дійсності і здорового глузду, історії, які я вигадував, тому що любив дітей і сам був не проти побавитися...» І учням учитися було страшенно цікаво, бо «у дійсність можна ввійти з головного входу, а можна влізти в неї - і це дітям набагато забавніше - через кватирку». Багато його казок народжувалися просто на шкільних уроках: «Подорож Блакитної стріли», «Джип у телевізорі», «Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів», «Казки по телефону», «Планета новорічних ялинок», «Які бувають помилки».

А потім Родарі вирішив записати ці історії і продовжував їх записувати і тоді, коли перейшов на іншу роботу, в газету. Коли про вірші і казки дізналися видавці, вони із задоволенням взялися друкувати їх у газетах, дитячих журналах, видавати окремими книжками.

Найвідоміша з книжок Дж. Родарі - казка-повість «Пригоди Цибуліно» про хлопчика-цибулинку та його друзів. Герої цієї казки живуть у фантастичній країні, населеній чоловічками-овочами та чоловічками-фруктами. У казці постійно поєднуються реальність і вигадка. Автор узяв за правило: розважаючи, говорити й про серйозне. Бадьорий, безжурний Цибуліно захищає бідних, бореться за справедливість, виступає проти жорстокості і зла. Твір отримав особливо широку популярність в СРСР, де були створені мультфільми, фільм-казка «Цибуліно», де сам автор знявся в епізодичній ролі.

2. Перегляд фрагмента фільму-казки «Цибуліно» (СРСР, 1972 р., режисер Т. Лісіціан) за участю Дж. Родарі.

3. Історія створення повісті-казки «Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів».

Дж. Родарі зауважував: «Мені здається, що найнебезпечніші вороги людства - це брехуни. На світі є сотні брехунів... Брехун - це той, хто говорить про мир, а на ділі стоїть за війну... Я дуже вірю в силу правди... Правда схожа на голос співака - той голос, від якого тремтять шибки». Саме таким голосом Родарі наділив Джельсоміно, і цей чарівний дар дав змогу хлопчикові протистояти королівству брехунів. У боротьбі за правду зброя письменника - слово. І цією зброєю Джанні Родарі володів досконало.

Саме поняття «Країна брехунів» стало метафорою лицемірної і лукавої політики. Ім’я Джельсоміно в Італії ввійшло до фразеологізмів («Сказано пошепки Джельсоміно» - сказано так, щоб почули всі; «Він співає, як Джельсоміно» - похвала співакові або оратору, його спів вище за всілякі похвали). Ім’я Джельсоміно стало взірцем чесності.

4. Дидактична гра «Впізнай героя».

1. Цей герой любив співати, і, щоб відвести душу, йому доводилося йти кудись подалі: в ліс, на берег озера чи в поле. Залишившись на самоті, він лягав на траву і починав співати. І відразу всі кроти, гусениці, мурашки та інші підземні мешканці вилазили на поверхню і тікали в різні боки, вважаючи, що почався землетрус. (Джельсоміно)

2. Коли цьому кровожерному героєві набридло борознити безкраї моря і грабувати торгові кораблі, він, уже немолодий і втомлений від розбійницьких пригод, вирішив захопити острівець і заснувати там свою державу. Він проголосив себе королем, а своїх людей перетворив на генералів, міністрів. (Король Джакомоне Перший)

3. Вона була суворою на вигляд старенькою приблизно двометрового зросту, покровителькою кішок. Щовечора вона приносить пакет із недоїдками бродячим котам, які збираються біля королівського парку. (Тітонька Кукурудза)

4. У цього героя була невідома медицині хвороба: коли герой сидить, він швидко старіє - для нього хвилина дорівнює цілому дню. Він завжди повинен бути в русі. Інакше він може швидко зістаритися і вмерти. Тому герой, щоб ніколи не сидіти, вирішив мандрувати по світу і робити добрі справи. (Бенвенуто - Ніколи-Не-Сідай)

5. Схожою на дівчинку її робило волосся, зібране на потилиці у кінський хвіст. В іншому вона могла легко зійти за хлопчика, тому що завжди носила джинси і картату жилетку. Вона, як і її тітонька, завжди боролася за правду і, закінчивши школу, стала вчителькою. (Дівчинка Ромолетта)

6. Зброя цього героя - пензлі, фарби, полотно та натхнення. Потрапивши до поліцейського відділка, малює собі обід, чим викликає здивування та повагу начальника поліції. (Художник Бананіто)

7. Незвичайний герой, якого дівчинка намалювала на стіні шматком кольорової крейди, вкраденим у школі. Та оскільки цієї миті з’явився поліцейський, вона швиденько дременула, не домалювавши однієї лапи. Ожив завдяки голосу Джельсоміно. (Шкандибчик)

5. Сюжетна реконструкція: розташуйте ключові епізоди повісті- казки згідно з сюжетом, стисло перекажіть основні події.

6. Інсценізація початку третьої глави повісті-казки «Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів»: Джельсоміно знаходить срібну монету і хоче купити хліба.

7. Мистецьке відлуння.

1. Перегляньте фрагмент фільму-казки «Чарівний голос Джельсоміно» (СРСР, 1977 р., режисер Т. Лісіціан) «Визвольна пісня Джельсоміно».

2. У фільм введено таку деталь портрета Джельсоміно, як золоте волосся. У книжці про це не йдеться. Подумайте, що дає таке режисерське доповнення до казки?

8. Казкові паралелі.

1. Хто з вивчених героїв народних казок став прообразом художника Бананіто? (Малян з китайської казки «Пензлик Маляна»). Порівняйте ці образи.

2. Хто з героїв вивчених казок теж потрапляє до незвичайної країни? Порівняйте образи Аліси та Джельсоміно.

V. Підсумки.

Літературний диктант за казкою Дж. Родарі «Пригоди Джельсоміно в Країні брехунів».

1. Що означає в перекладі українською ім’я «Джельсоміно»?

2. Якою могутньою силою володів Джельсоміно?

3. Чому Джельсоміно змушений був покинути своє село і піти в мандри?

4. В яку країну потрапив Джельсоміно?

5. Що в цій країні називали «гумкою»? А що - «чорнилом»?

6. З якою незвичайною твариною познайомився Джельсоміно в Країні брехунів?

7. Як звали короля Країни брехунів і ким він був раніше?

8. Чого навчив Шкандибчик вихованців тітоньки Кукурудзи і ким вони були?

9. Як називалася газета Країни брехунів?

10. Що трапилося з картинами художника Бананіто, коли він їх виправив?

11. Назвіть прізвисько Бенвенуто.

12. У чому полягала рідкісна хвороба Бенвенуто?

13. Як Джельсоміно звільнив тітоньку Кукурудзу та її кішок з божевільні?

14. Що залишилося від королівства Джакомоне?

15. Де знайшов Джельсоміно зниклого Шкандибчика?

16. Хто і як відновив палац Джакомоні?

17. Що відомо про подальшу долю Джакомоні?

18. Ким стала тітонька Кукурудза?

19. Які професії обрали Ромолетта і Джельсоміно, коли подорослішали?

VI. Домашнє завдання.

1. Творча робота. Один з розділів казки має назву «Якщо митець знає фах геніально, все гарне в нього постає реально». Кого з героїв казки можна назвати справжніми митцями? Наведіть приклади.

2. Намалюйте ілюстрації до повісті-казки Дж. Родарі.

\