Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Марина Цвєтаєва. «Книжки в обкладинках червоних». Чарівний світ літератури й мистецтва у вірші М. Цвєтаєвої
Сила творчої уяви
II семестр
Мета: ознайомити учнів із життям та особливостями творчості М. Цвєтаєвої; розкрити особливості розвитку сюжету в ліричному творі М. Цвєтаєвої (як плин почуттів, спогадів, роздумів, образів); характеризувати образ ліричної героїні вірша «Книжки в обкладинках червоних», світ її захоплень, роль літературних і музичних асоціацій у творі;
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;
виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, портрет М. Цвєтаєвої, дидактичний матеріал, аудіозапис «Вечірніх фантазій» Р. Шумана, фортепіанного концерту ля мінор «Пер Гюнт» Е. Гріга.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
А що є читання - як не розгадування, тлумачення, витягування таємного, яке залишилося за рядками, за межею слів. Читання - насамперед - співтворчість.
М. Цвєтаєва
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Літературна розминка (с. 220). Гра «Пароль».
Гра «Пароль» застосовується для швидкого залучення учнів до роботи, коли можна об’єднати організаційний момент уроку з актуалізацією опорних знань і грою. Привітавшись, учитель не пропонує учням сісти, а просить кожного назвати, не повторюючись (ланцюжком - один за одним), назву та автора улюбленої книжки - своєрідний пароль, який пов’язаний з прочитаними літературними творами та темою уроку.
TV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Вступне слово вчителя: робота з портретом М. Цвєтаєвої. Любов до Книги приходить до кожного з нас ще в дитинстві. І Марина Цвєтаєва, майбутня поетеса, полюбила їх у ранньому віці. Погляньте на портрет. Комусь знайоме це обличчя? Так, це поетеса - Марина Іванівна Цвєтаєва. Вона народилася наприкінці позаминулого століття, у 1892 р. Якби нам поталанило потрапити до неї в гості, то ми в помешканні почули б звуки музики, дзвінкі дитячі голоси. А довкола - безліч книжок! Цікаво, Москва отримала в подарунок від сім’ї Цвєтаєвих три бібліотеки: батька, матері й діда. У цьому будинку всі любили і шанували книжку.
2. Робота над біографією. За підручником складіть опорну схему «Світ дитинства Марини Цвєтаєвої».
3. Слово вчителя про історію створення вірша.
Марина Цвєтаєва і в дитинстві, і згодом не просто любила читати, а любила читати пристрасно, «провалювалася» в книжки з головою. Як пише її біограф Вікторія Швейцер, «ледь навчившись читати, вона накинулася на книжки і почала читати все не перебираючи: книжки, які давала їй мати і які брати не дозволяла...». І згодом, коли вчилася в гімназії, вона, за спогадами однокласниць, «незмінно читала або щось писала на уроках, явно байдужа до того, що відбувається в класі; тільки зрідка раптом підніме голову, почувши щось варте уваги, іноді зробить якесь зауваження і знову зануриться в читання».
Хіба можна сказати про Цвєтаєву: «Любила читати»? Книжкою жила... Про свою пристрасть до читання Цвєтаєва написала і в ранньому вірші «Книжки в обкладинках червоних...». Вірш увійшов до першої книжки «Вечірній альбом», яку Цвєтаєва, будучи ще «гімназисткою VII класу», видала в 1910 р. своїм коштом - усупереч усім канонам про літературний дебют.
4. Словникова робота.
Едвард Гріг - норвезький композитор-романтик, музичний діяч, піаніст, диригент. Творчість Гріга формувалася під впливом норвезької народної культури.
Роберт Шуман - німецький композитор, диригент, музичний критик, педагог. Один з найвизначніших композиторів-романтиків.
Цезар Кюї - російський композитор і музичний критик, член «Могучої кучки», професор фортифікації, інженер-генерал. Творча спадщина композитора вирізняється ліричною виразністю, витонченістю.
5. Виразне читання вірша «Книжки в обкладинках червоних».
6. Евристична бесіда за прочитаним.
1. Чому присвячено вірш? (Вірш Марини Цвєтаєвої про «книжки в обкладинках червоних», про улюблені книжки та улюблене заняття - читання. У Цвєтаєвої головним символом дитинства стала книжка. А улюблені книжки дитинства виявляються для неї справжньою цінністю).
2. Що незвичного в назві вірша - «Книжки в обкладинках червоних»?
3. Як героїня звертається до книжок? («Мої ви друзі незрадливі». Книжки для Цвєтаєвої справді були живішими і реальнішими, ніж люди, про що вона неодноразово говорила)
4. Як ви розумієте значення епітета незрадливі? (Через характеристику книжок і книжкових героїв дається характеристика життєвих обставин, у яких опинилася героїня: якщо є «незрадливі» друзі, отже, з’явилися і ті, що зрадили)
5. Які ще теми звучать у вірші? Зачитайте рядки. (Про диво творчої уяви, про щастя співпереживання. Про музику, культуру. Про тугу за ідеалом. Про золоту, безтурботну пору дитинства. Про маму, яка все розуміє)
6. Які рядки підкреслюють автобіографічність вірша? Що означає для поета дитинство? (Вірші Цвєтаєвої автобіографічні, особисті. Поетеса ще юна, але, ледь вступивши в пору своєї юності, звертається до спогадів про дитинство, як до чудесного джерела щасливих миттєвостей життя)
7. А як у першій строфі автор називає дитинство? («Дитячі раювання» - це щастя, насолода, блаженство. І цей стан асоціюється у вірші передусім з книжками, до яких героїня постійно звертається)
8. Які рядки вірша переносять у спогади про дитинство? (Картині минулого присвячено основну (центральну) частину, яка обрамляється роздумами героїні, що вже подорослішала. Її дитинство минуло серед музики і книжок. Вона часто засиджувалася допізна і засинала над улюбленою книжкою)
9. Якими словами передано любов до матері? (Мати героїні так само захоплена своєю грою на фортепіано, як дочка читанням)
10. Які деталі допомагають автору зобразити затишний будинок, де панує любов до мистецтва, культури? Що викликає захоплення ліричної героїні? (Її стан виражено в знаках оклику: вона щаслива, що має можливість поринути у світ книжок. Загальна атмосфера будинку сприяє цьому. Тут спокій, умиротворення, чудова музика - той самий рай, про який уже йшлося в перших рядках)
11. Які літературні герої згадуються у вірші? Чи знаєте ви їх? З яких вони творів? (Оживають в уяві герої улюблених книжок: Том Сойєр, Гек Фінн, Беккі, індіанець Джо, Принц, Жебрак з творів Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра», «Принц і жебрак»)
12. Про які епізоди з творів Марка Твена йдеться в цих строфах?
13. Хто із читачів зможе краще зрозуміти цей вірш? (Звичайно, той, хто читав твори Марка Твена, хто сам переживав подібні почуття. Автору вірша немає потреби переповідати зміст книжок і пояснювати, хто такі Том, Беккі та інші)
14. Чим приваблюють героїню характери перерахованих персонажів? (Том Сойєр і Гек Фінн сміливі і відважні не тільки в пошуках дитячих пригод. Том Кенті, герой повісті «Принц і жебрак», випадково опинившись на троні, зробив за велінням серця багато доброго, і спадковий принц Едуард, відчувши на собі тяжку долю свого двійника-обірванця, багато зрозумів, став великодушним)
7. Творча робота «Образ ліричної героїні, яка любить читати».
1. Прослухайте аудіозапис «Вечірніх фантазій» Р. Шумана.
2. Які образи виникли у вас під час слухання музики? Які почуття викликав цей музичний твір? (Душевний спокій, почуття прекрасного). Яким рядкам вірша М. Цвєтаєвої суголосний музичний твір Шумана?
3. Прослухайте уривок фортепіанного концерту ля мінор «Пер Гюнт» Е. Гріга.
4. Чи можна, на вашу думку, скористатися цими творами як музичним супроводом для декламування вірша Марини Цвєтаєвої?
V. Підсумки.
Складання пам’ятки «Своєрідність вірша «Книжки в обкладинках червоних»».
Пам’ятка «Своєрідність вірша «Книжки в обкладинках червоних»»
✵ Вірш передає думки і почуття ліричної героїні, яка захоплюється чарівним світом літератури й мистецтва.
✵ Сюжет розвивається як плин почуттів, спогадів, роздумів.
✵ Вірш побудовано на літературних та музичних асоціаціях.
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріали підручника (с. 220-222).
2. Виразно читати вірш «Книжки в обкладинках червоних», вивчити напам’ять (за бажанням).
\