Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013

Туве Янсон. «Капелюх Чарівника». Чарівність художнього світу твору
Сучасна література. У колі добрих друзів
II семестр

Мета: ознайомити учнів із життям та особливостями творчості Туве Янсон; переказувати близько до тексту зміст прочитаних розділів повісті «Капелюх чарівника»; розкрити особливості сюжету; висловлювати власні погляди щодо подій і вчинків героїв;

розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;

виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.

Обладнання: підручники, портрет Туве Янсон, дидактичний матеріал, виставка творчих робіт учнів - малюнків, якими вони уявляють зовнішність персонажа на ім'я Мумі-троль, книжки Туве Янсон, ілюстрації автора до казок про мумі-тролів, карта Мумі-дола.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Світ дітей - це пейзаж, намальований яскраво, де добро і зло невіддільні одне від одного...

Т. Янсон

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Літературна розминка (с. 226).

Огляд виставки творчих робіт учнів - малюнків, що зображують персонажа на ім’я Мумі-троль. Після аналізу учнівських робіт учитель демонструє книжки Туве Янсон, ілюстрації автора до казок про мумі-тролів.

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

Чи відомі вам ці книжки? Сьогодні розповідь про письменницю Туве Янсон та героїв її книжок. Гадаю, що вони вам сподобаються і ті, хто ще не читав ці твори, обов’язково прочитають.

Туві Янсон народилася в Гельсінкі в 1914 р. Коли твоя мама - художник, а тато - скульптор, жити досить весело. Коли в будинку майже всю ніч грає музика, кімнати заповнені людьми... Коли будинок бабусі стоїть на величезній галявині в лісі... Тоді життя стає схожим на казку: можна знайти величезний срібний камінь, можна мати свій власний айсберг, а ще вирости і придумати мумі-тролів.

...Спочатку Туві тільки ілюструвала, як мама, чужі книжки... А потім виходить її перша книжка. Із цього моменту вир мумі-подій захоплює весь світ...

2. Робота над біографією Т. Янсон: за підручником складіть асоціативний кущ «Дитинство Туве Янсон як джерело казкового світу мумі-тролів».

3. Слово вчителя про історію створення книжок про мумі-тролів.

У 1938 р. Туве Янсон написала і проілюструвала свою власну книжку - казкову повість про мумі-тролів - і, нарешті, «...відчула справжню свободу, коли сама почала виконувати обидва види роботи». Але перша книжка ще нікому не відомої письменниці побачила світ лише через три роки. Тільки-но це сталося, Т. Янсон зрозуміла, що просто не в змозі назавжди забути про мумі-тролів, до яких пройнялася щирою симпатією. І вона написала ще одну, згодом ще одну, і ще, і ще... Так з’явилося чимало надзвичайних книжок з досконалими, оригінальними малюнками.

4. Міфологічний словник.

Легенди про тролів зародилися в Скандинавії. Тролі у скандинавському фольклорі - фантастичні істоти, зазвичай ворожі людині. Вони начебто лякали людей своїми розмірами і чаклунством. За іншими повір’ями, тролі жили в замках і підземних палацах. У фольклорі тролі бувають не тільки гігантами, але й маленькими, схожими на гномів істотами, що живуть у печерах (таких тролів зазвичай називали лісовими).

У серії книжок фінської письменниці Туве Янсон з’являється, мабуть, найоригінальніший погляд на тролів: це маленькі миролюбні істоти, що живуть тихим життям. Зовні вони схожі на іграшкових людиноподібних гіпопотамів. Мумі-тролі - фантастичні істоти, ведуть цілком людський спосіб життя.

Зауважимо: не людський, а людяний спосіб життя.

5. Віртуальна подорож Мумі-долом.

1. Прочитайте статтю підручника «Літературна кухня. Хто мешкає в Долині Мумі-тролів?» (с. 229).

2. Віднайдіть втрачену інформацію опису Мумі-долу.

На вершині розгулював ... (весняний) вітер і на всі ... (чотири) сторони розорювався блакитний ... (горизонт). На ... (заході) було море, на ... (сході) річка, петляючи, ... (уповзала) в глиб Пустельних гір, на півночі простягались ... (дрімучі ліси), а на півдні з труби - ... (Мумі-будинку) клубочився димок.

6. Словесне малювання: у казці подекуди трапляється опис Мумі-долу, спираючись на карту і власну уяву опишіть, яким ви його бачите.

Долину мумі-тролів заселяють мумі-тролі, хропусі, мумрики, мудрики, гемулі, мюмлі, чепурулі з капарулями та інші істоти, наділені рисами і людей, і тварин. У них є «обличчя», і своїми характерами, поведінкою, вчинками, звичаями і звичками ці персонажі надзвичайно схожі на людей - вони бліднуть, червоніють, вибачаються, дякують, п’ють каву і сік, танцюють, сваряться. Але мешканці долини Мумі-тролів зовсім не люди - у багатьох з них є лапи й хвіст.

Рідна домівка мумі-тролів - гостинний блакитний будиночок, який розташований у прекрасній Долині Мумі. Це той жаданий і гостинний причал, де завжди радо зустрінуть мандрівника, хоч ким би він був, де обігріють, нагодують, зрозуміють і втішать, бо там більше за скарби цінують дружбу і любов. У Мумі-будинку найбільше поважають індивідуальність і намагаються її побачити в кожному. Тут розуміють: будь-який троль, проживаючи в Мумі-будинку, повинен мати можливість узяти те, що найбільше відповідає його унікальним здібностям.

7. Засвоєння елементів теорії літератури: «Словник Мудрої Сови» (с. 227-228).

Літературний герой (або літературний персонаж) - дійова особа літературного твору.

8. Дидактична вправа «Знайди персонаж».

Світ казки Янсон незрозумілий без авторських малюнків. її світи не існують кожен окремо. Вони доповнюють і розкривають один одного.

Знайдіть відповідність між ілюстрацією та персонажем казки «Капелюх Чарівника».

Мумі-троль

Загальний улюбленець. Зворушує своєю відкритістю, доброзичливістю, любов’ю до батьків та симпатією до друзів. Він із задоволенням, як і будь-яка дитина, віддається різноманітним пригодам, мандрівкам, прагне чогось нового, незвіданого, таємничого і чарівного. Інколи маленькому Мумі здається, що час уповільнюється, а думки стають великими-великими: це він росте. Загалом Мумі- троль хоробрий, але іноді полохливий. Легко знайомиться, чим завдає головного болю своїй мамі.

Мумі-мама

Найкраща мама у світі! Мама Мумі-троля - втілення доброти, ніжності, турботи. Завжди готова прийняти нову «порцію» друзів коханого сина.

Мумі-тато

Народився за найнезвичайнішого розташування зірок. Замолоду багато подорожував, сам збудував Мумі-будинок. Він - найвідоміший письменник у Долині Мумі та її околицях. Талановитий, постійний у своїх уподобаннях, дружбі, здатний на екстравагантні витівки, заохочує все неординарне у своєму оточенні.

Нюхмумрик

Це той, хто навесні будить Мумі-дол. Кожне літо проводить у Мумі-долі, а восени йде в далекі краї. Знайомий з усіма тваринами і птахами. Вірний друг Мумі-троля, невтомний шукач пригод. У ньому вирує кров романтика і поета. Любить викурити люльку і пограти на губній гармошці. Не любить таблички із заборонами, будинки і сторожа парку.

Хропусь

Зовні схожий на Мумі-троля, але, як і всі хропусі, змінює свій колір залежно від настрою. Має перуку. Любить наводити лад і проводити різноманітні збори. Дуже серйозний тип. Утім не розуміє, навіщо на світі існують сестри.

Хропся

Сестричка Хропуся. Кокетлива модниця: має шовковистий чубчик і золотий браслетик на ніжці. Любить прикраси і проводить багато часу перед люстерком. Може бути напрочуд серйозною.

Чмих (Крихітне Звірятко)

Трошки жадібний, любить скиглити. Небайдужий до всього яскравого і солодкого. Знайшов незвичайний грот (щоправда, не зовсім сам).

Гемуль

У нього величезний ніс. Ходить у сукні, яка дісталася йому від тітки. Він надокучливий, любить командувати і ніколи не визнає своїх помилок. Колекціонує поштові марки. Коли грають у схованки, завжди ховається під диваном - на більше в нього не вистачає уяви.

V. Підсумки.

Проблемне питання: чи можна знайти дорогу до Мумі-долу?

Мумі-дол - чарівна вигадана країна, але дорога в Долину мумі-тролів - країну дружби, любові, уваги до ближнього - відкрита для всіх, особливо для тих, хто мріє про тепло та душевність. Аби потрапити в гості до мумі-тролів, потрібні фантазія та доброзичливість.

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацювати матеріали підручника (с. 226-227).

2. Завдання 1-4 (с. 229-230).

3. Прочитати перший розділ казки «Капелюх Чарівника».

\