Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013

Туве Янсон. «Капелюх Чарівника». Персонажі казки, втілення в них ідей доброти, щирості
Сучасна література. У колі добрих друзів
II семестр

Мета: переказувати близько до тексту другий розділ повісті «Капелюх Чарівника»; розкрити особливості сюжету; висловлювати власне судження щодо подій і вчинків героїв;

розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;

виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.

Обладнання: підручники, дидактичний матеріал, фрагмент мультфільму «Мумі-тролі. Капелюх Чарівника», частина друга «Літо в Мумі-долі» (1983 р., режисер А. Аляшев).

Тип уроку: комбінований.

Вигаданий світ моїх мумі-тролів - це світ, за яким у глибині душі, либонь, сумує чи не кожний з нас.

Т. Янсон

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Бліцтест.

1. Що роблять мумі-тролі взимку?

а) грають у сніжки; б) катаються на лижах; в) сплять; г) будують фортеці.

2. Який птах повідомив мумі-тролів, що прийшла весна? а) грак; б) зозуля; в) жайворонок; г) шпак.

3. На якому музичному інструменті грав Нюхмумрик? а) гітарі; б) губній гармошці; в) сопілці; г) гуслях.

4. Де мумі-тролі знайшли капелюх Чарівника? а) на горі; б) на річці; в) у лузі; г) у полі.

5. Для чого пристосували капелюх?

а) як головний убір; б) як пташине гніздо; в) як човник, що пустили по річці; г) як кошик для паперу.

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Коментоване читання другого розділу «Капелюха Чарівника».

2. Евристична бесіда за прочитаним.

1. У яку гру вирішили зіграти друзі Мумі-троля під час дощу? Про які сімейні традиції Мумі-тролів ми дізнаємося?

2. Як Мумі-троль потрапив до капелюха? Чому така схованка йому здалася напрочуд вдалою?

3. Як змінився Мумі-троль, сидячи під капелюхом?

4. У чому виявився комізм ситуації, коли Мумі-троль вирішив показатися товаришам?

5. Чому Мумі-троль вирішив, що це нова гра? Коли гра вже не веселить героя?

6. Хто впізнав Мумі-троля в новому вигляді? Чому, на вашу думку, тільки мама його впізнала?

7. Хто такий Мурашиний Лев? Чому друзі вирішили випробувати силу чарівного капелюха на ньому?

8. До яких хитрощів довелося вдатися, щоб упіймати лютого Мурашиного Лева?

9. Що очікували товариші від небезпечного експерименту? Як готувалися до невідомого перетворення? Як поводяться друзі під час експерименту?

10. Які дива робив капелюх? Яким став Мурашиний Лев? Що сталося зі словником? піском?

11. Чому Гемуль не поділяв радощів друзів з приводу перемін Мурашиного Лева?

12. Яке рішення приймають Мумі-тато і Мумі-мама, коли довідалися про витівки дітей? Про що шкодує Мумі-троль, коли позбулися капелюха?

3. Впізнай героя за описом.

1. Часто бродив один вночі, мав губну гармошку, носив старий зелений капелюх і старий костюм, мав котячі очі, які бачать у темряві. (Нюхмумрик) 2. Розумний, обережний, буркотливий, колекціонує поштові марки і рослини, без волосся, носить плаття, яке дісталося йому в спадок від тітки. (Гемуль) 3. Любить готувати млинці, вранці варить каву, впізнала сина в образі потвори. (Мумі-мама) 4. Любить читати газети, пише мемуари, в дитинстві був обдарованою дитиною, яку не розуміли, часто повторює фразу: «Клянуся своїм хвостом!» (Мумі-тато) 5. Найдовше перебуває в зимовій сплячці, страшенно боїться грози, перший знайшов печеру. (Сніфф) 6. Змінює свій колір залежно від настрою. (Хропся) 7. Лютий звір, який, обертаючись, як пропелер, може вкрутитися в пісок, перетворився на їжачка. (Мурашиний Лев) 8. Загальний улюбленець, з маленьким зграбним хвостиком, гарними добрими очима. (Мумі-троль) 9. Друг Мумі-троля, який запропонував гнати короля Каліфорнії за образи Мумі-троля. (Чмих) 10. Завжди прилітає додому верхи на чорній пантері, колекціонує рубіни, загубив чарівного капелюха. (Чарівник)

4. Мистецьке відлуння.

1. Переглянути уривок з мультфільму «Мумі-тролі. Капелюх Чарівника», частина друга «Літо в Мумі-долі» (1983 р., режисер А. Аляшев).

2. Чим відрізняється зовнішність мумі-тролів у мультфільмі від зовнішності мумі-тролів, яких малювала Т. Янсон?

3. Які приклади підтверджують думку про щасливе дитинство в Мумі-долі?

5. Мозковий штурм «Світ дитинства в казці».

6. Робота з текстом. Складіть цитатний ланцюжок, за яким розкажіть про цінності дитинства країни мумі-тролів.

1. У саду Хропусь і Нюхмумрик захопилися новою забавою. Вони спрямовували свої хмаринки назустріч один одному і на повному лету зіштовхувалися. Хто впав першим, той програв.

2. Одного тихого теплого дня, коли над Долиною Мумі-тролів сіявся літній дощик, друзі вирішили погратися у хованки вдома.

3. Мумі-троль... подумав собі, що то, напевно, нова гра, і радісно засміявся: «Я - Король із Каліфорнії!».

4. - Він тут! - зашепотів Хропусь. - Та як його заманити до слоїка?

- Дай-но я спробую, - так само пошепки відповів Мумі-троль. Трохи віддалік він прикопав слоїк у пісок горловиною догори і голосно крикнув:

- Слабаки ті мурашині леви!

5. Женіть його! Женіть у шию того потворного короля, який ображає нашого Мумі-троля.

6. Настав час провести експеримент і подивитися, чи й Мурашиний Лев змінить свою подобу в капелюсі. Експериментів без ризику не буває! Кидайте його до капелюха!

7. Кілька секунд панувала мертва тиша. Враз її порушив регіт Нюхмумрика, не встиг він відхекатися, як за ним й інші лягли покотом від сміху; вони галасували, штурхали один одного під боки, і радості їхній не було меж.

8. Та чари ще не закінчилися. З крисів капелюха закапотіло, потім задзюркотіло, і враз потоки води потекли на килимок; чужомовним словам довелось рятуватися, дряпаючись на стіни.

9. - Ходи, я тебе пригорну! - розпростерла обійми Мумі-мама. - Свого рідного маленького Мумі-троля я впізнаю завжди!

V. Підсумки.

Хвилина фантазії.

1. Пофантазуйте, на що перетворюються монетка, щітка для одягу, дзеркальце, коли потрапляють у капелюх Чарівника.

2. В які ігри можна було б зіграти з новими предметами?

VI. Домашнє завдання.

1. Прочитати п’ятий розділ казки «Капелюх Чарівника».

2. Завдання 3-4 (с. 342).

\