ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ
Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна
Туве Янсон. «Капелюх Чарівника». Чарівність світу мумі-тролів
Сучасна література. У колі добрих друзів
II семестр
Мета: переказувати близько до тексту п'ятий розділ повісті «Капелюх Чарівника»; розкрити особливості сюжету; висловлювати власне судження щодо подій і вчинків героїв;
вдосконалювати навички написання творчих переказів; збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;
виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства. Обладнання: підручники, дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Як можна пересвідчитися, чи Чарівник існує насправді?
Т. Янсон
Хід і структура уроку
1. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Назвіть імена героїв твору. Як характеризують їх ці висловлювання?
1. Клянуся своїм хвостом! Клянуся своїм хвостом! (Мумі-тато) 2. Я - Король із Каліфорнії! (Мумі-троль) 3. Він найліпший Мумі-троль у світі, і ми його страшенно любимо! (Хропся) 4. Женіть у шию того потворного короля, який ображає нашого Мумі-троля! (Чмих) 5. Свого рідного маленького Мумі-троля я впізнаю завжди! (Мумі-мама) 6. Хто тут сказав «слабак?» (Мурашиний Лев) 7. Я навіть не наважуюся думати, що станеться, коли він вирветься на волю! (Хропусь) 8. Збагнути не можу, чому ви стільки галасу здіймаєте з приводу речей звичайних і очевидних! (Гемуль) 9. Це не байка. Усе розказане - правда. (Нюхмумрик)
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Коментоване читання п’ятого розділу «Капелюха Чарівника».
2. Евристична бесіда за прочитаним.
1. Яку дитячу забаву зображено в розділі? Чи розповідали ви самі страшні історії на ніч?
2. Від кого почув Нюхмумрик страшну історію про Чарівника?
3. Яким зображено дім Чарівника?
4. Яка тварина супроводжує його?
5. Що колекціонує Чарівник? Якої коштовності не вистачає в його колекції?
6. Яку таємницю розкриває Нюхмумрик друзям?
7. Чому діти стривожилися?
3. Творча робота в групах «Історія Чарівника».
1. Уважно перечитайте текст. Визначте найважливіші фрагменти переказу: гора, дім Чарівника, Чарівник, пантера, скарби, королівський рубін.
2. На папірцях різного кольору запишіть ключові слова для опису обраних фрагментів переказу (гора - синій колір, дім Чарівника - жовтий, опис чарівника - фіолетовий, пантера - чорний, скарби - червоний, королівський рубін - бордовий).
3. Після завершення роботи на дошці вивішуються папірці від кожної з груп, порівнюються на предмет кількості обраних фрагментів, обговорюються обрані ключові слова, які можна використати для опису.
Гора
|
На краю світу, височенна, паморочиться в голові, чорна як сажа, гладенька мов шовк, бездонне провалля, хмари стеляться.
|
Дім Чарівника
|
На самому вершечку гори. Немає ні вікон, ні дверей, немає даху.
|
Чарівник
|
Літає, може обернутися на будь-кого, просотатися під землю чи опуститися на морське дно, очі червоно виблискують у темряві. Ночами літає світом і збирає рубіни.
|
Пантера
|
Чорна, вміє літати.
|
Скарби
|
Приховані скарби, рубінів не злічити, світяться, наче очі диких звірів, хмари, фарбують у криваво-червоний колір.
|
Королівський рубін
|
Завбільшки, як голова чорної пантери, палахкотить, немов живе полум’я.
|
4. «Дива капелюха Чарівника». Визнач, на що перетворилися предмети після того, як вони були в капелюсі Чарівника, з’єднай їх стрілками.
Яєчна шкаралупа
|
дивна смішна тваринка
|
Мумі-троль
|
крихітний їжачок
|
Мурашиний Лев
|
хмаринки
|
Пісок
|
зів’яле листя
|
Сторінки словника
|
чужомовна комашня
|
Чужомовні слова
|
вода
|
5. Робота над планом переказу з творчим завданням «Історія Чарівника»: творче завдання - доповніть текст описом чарівного капелюха.
1. Гора на краю світу.
2. Дивний дім.
3. Чарівник та його звички.
4. Скарби Чарівника.
5. Коли Чарівник стане щасливим?
6. Усні перекази учнів з творчим завданням, їх редагування.
V. Підсумки.
Письмовий переказ з творчим завданням «Історія Чарівника».
VI. Домашнє завдання.
1. Завдання 6 (с. 242).
2. Завдання 8 «Пофантазуйте!» (с. 242).
3. Прочитати інші твори Т. Янсон, скориставшись порадами «Літературного навігатора» (с. 242-244).
\