Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Роальд Дал. «Чарлі і шоколадна фабрика». Цікаві пригоди на казковій шоколадній фабриці містера Вонки
Сучасна література. У колі добрих друзів
II семестр
Мета: ознайомити з особливостями сюжету повісті «Чарлі і шоколадна фабрика»; виразно читати (зокрема «в ролях», коментоване читання) та емоційно сприймати уривки повісті; дати оцінку моральним якостям, вчинкам персонажів повісті;
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;
виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал, фрагмент фільму «Чарлі і шоколадна фабрика» (режисер Т. Бертон, 2005 р., США).
Тип уроку: комбінований.
Компанія «Шоколадна фабрика Віллі Вонки» посідає 15 місце в списку найбагатших вигаданих компаній, її статки оцінюють у 21 мільярд доларів.
Журнал «Forbes»
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Впізнай героя за висловлюванням.
1. До того як я почала жувати на світовий рекорд, я зазвичай раз на день міняла жуйку і робила це в ліфті, коли поверталася зі школи. (Віолетта Б’юргард) 2. Гей ви, дурні, невже не бачите, що я дивлюся телевізор? Не заважайте! (Майк Тіві) 3. Казка! Ех, сюди б відро... (Август Глуп) 4. Де мій золотий квиток? Хочу золотого квитка! (Ве- рука Солт) 5. Це жахливо! Я розорюся! Довкола лише шпигуни! Мені доведеться закрити фабрику! (Віллі Вонка) 6. Май на увазі, надія на те, що шоколадка та сама, дуже мала. Розумієш? (Дідусь Джо) 7. Останній золотий квиток! Він мій! (Чарлі) 8. Слово «повинен» тут не підходить. (Містер Бакет)
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Коментоване читання розділів 13—27.
2. Евристична бесіда за прочитаним.
1. Яке враження справив Віллі Вонка на присутніх на церемонії?
2. Як розпочалася екскурсія? Які аромати вразили екскурсантів?
3. Що побачили діти та їхні батьки в шоколадному цеху?
4. Хто такі умпа-лумпи? Як вони опинилися на фабриці Віллі Вонки? (Умпа-лумпи - маленькі чоловічки, зростом не вище коліна, які працюють на фабриці. Містер Вонка привіз їх з якоїсь країни Умпландії, де вони жили в будиночках на деревах, у надзвичайно важких умовах, переслідувані хижаками, змушені харчуватися огидними зеленими гусеницями, у той час як їхня улюблена їжа - какао-боби, які вони тепер отримують в необмеженій кількості на фабриці Вонки)
5. Яка пригода сталася з Августом Глупом? Про що йшлося в пісні, яку співали умпа-лумпи після розставання з Августом? Чи заслужив хлопчик таке покарання? (У шоколадному цеху компанія втрачає Глупа: не звертаючи уваги на застереження містера Вонки, він жадібно п’є шоколад, нахилившись з берега, зісковзує в річку і ледь не тоне, але його затягує в одну зі скляних труб, по яких шоколад розподіляється по всій фабриці)
6. Які враження отримали екскурсанти від подорожі шоколадною рікою? Про які незвичні солодощі вони дізналися?
7. Якими солодкими винаходами пишається Віллі Вонка? Хотіли б ви скуштувати вічні льодяники та волохаті іриски?
8. Яку жуйку презентував господар екскурсантам?
9. Що сталося з Віолеттою Б’юргард, коли вона без дозволу почала жувати експериментальну жуйку? (Віолетта, незважаючи на застережливі крики кондитера, бере експериментальну жуйку-обід і починає жувати її. На жаль, жуйка ще недоопрацьована, і десертна частина жуйки, чорничний пиріг з вершками, викликає побічний ефект: Віолетта роздувається і стає схожою на величезну ягоду чорниці. Умпа-лумпи викочують її в інший цех, щоб там віджати з неї чорничний сік)
10. Яку пісню заспівали їй умпа-лумпи? Яке явище висміює автор в образі Віолетти Б’юргард?
11. На які дива натрапила екскурсія в диво-коридорі?
12. Хто працював у Віллі Вонки в горіховому цеху?
13. Як білки реагували на бажання Веруки Солт привласнити одну з них? За що отримала покарання Верука? (Верука Солт починає вимагати, щоб їй негайно купили одну з учених білок, але це неможливо - містер Вонка не продає своїх білок. Верука, незважаючи на заборону Вонки, намагається власноруч зловити одну з білок, і це закінчується для неї погано: білки навалюються на неї і скидають у сміттєпровід, а потім зіштовхують у сміттєпровід і батьків Веруки)
14. Які дивовижі фабрики відкрилися відвідувачам з висоти великого скляного ліфтолета? Чим ліфтолет відрізнявся від звичайного ліфта?
15. Що таке Телевізійний Шоколад?
16. Як змінилася зовнішність Майка Тіві після того, як він опинився в чарівному телевізорі? Яких дітей висміюють умпа-лумпи в своїй пісні? (Майк Тіві мріє стати першою у світі людиною, яку показуватимуть по шоколадному телебаченню. Він стає під передавальну телешоколадную камеру, здійснює подорож і опиняється на телеекрані. Майк живий і здоровий, проте під час подорожі зменшився, його зріст - не більше дюйма, і він бігає по долоні своєї матері. Щоб повернути хлопчикові нормальні розміри, Майка доводиться відрядити в цех випробувань жувальної гумки для розтягування на спеціальному верстаті)
3. Словесне малювання.
1. Знайдіть цитати, які характеризують умпа-лумпів.
2. Намалюйте, яким ви їх уявляєте.
1. Та вони не вище мого коліна! 2. Яке в них смішне довге волосся! 3. Маленькі чоловічки, не більші за дитячу ляльку середнього розміру, залишили свої справи і здивовано дивилися на незнайомців. 4. Один з них показав рукою на дітей, пошепки щось сказав іншим чотирьом, і всі п’ятеро весело розреготалися. 5. Всі ночі безперервно їм снилися боби какао, а вдень вони без перестану говорили про них. 6. Умпа-лумпи - чудові робітники. 7. Вони люблять танцювати і співати і без кінця складають нові пісні. 8. Умпа-лумпи - пустотливий народ і люблять жарти. 9. На них зараз такий самий одяг, який вони носили, коли жили в джунглях. Їм так подобається.
4. Віртуальна екскурсія «Шоколадна фабрика Віллі Вонки». За малюнками учнів складіть план фабрики, розкажіть про дива, які можна побачити в кожному цеху.
Фабрика Віллі Вонки велика, розташована як на поверхні, так і під землею. На фабриці є безліч цехів, лабораторій, складів. Про деякі в повісті розповідається докладно, а про деякі можна дізнатися лише з назви, тому потрібно пофантазувати.
Шоколадний цех
Це долина, де все їстівне і солодке: трава, кущі, дерева. Долиною протікає річка з рідкого шоколаду вищої якості, який перемішується і збивається за допомогою водоспаду.
Цех винаходів
Це дослідницька лабораторія і експериментальне виробництво - улюблене дітище містера Вонки. Тут розробляються нові солодощі: вічні льодяники, які можна смоктати рік і більше, і вони не зникнуть, волохаті іриски, від яких починає рости густе волосся на голові, вуса і борода, жуйка-обід, під час жування якої людина відчуває, що вона їсть обід з трьох страв, при цьому навіть наїдається, так, ніби дійсно з’їла обід.
Цех усміхнених цукерок
Цех, де готуються квадратні цукерки з живими усмішками на всі боки.
Горіховий цех
У цьому цеху навчені білки сортують горіхи: хороші йдуть у виробництво, погані - у сміттєпровід.
Телешоколадний цех
У телешоколадний цех потрапляють за допомогою великого скляного ліфтолета, який за своєю суттю є не ліфтом, а літальним апаратом, здатним вільно переміщатися в будь-якому напрямку. У цьому цеху відбуваються випробування останнього винаходу Вонки - телевізійного шоколаду. Вонка розробив спосіб передачі шоколаду на відстань, подібно до того, як передаються на відстань телевізійні сигнали. Переданий таким чином шоколад приймається звичайним телевізором, його можна взяти з екрана і з’їсти. У процесі передачі шоколад сильно зменшується в розмірах, тому, щоб отримати плитку звичайних розмірів, шоколадна плитка, що передається, повинна бути величезних розмірів.
Льодяникова шахта глибиною 10 000 футів (тобто глибиною понад 3 км)...
Вершково-шоколадна ковзанка...
Лимонадний басейн...
Ферма корів, які дають шоколадне молоко...
Цех шипучих підйомних напоїв...
5. Мистецьке відлуння.
1. Перегляньте фрагмент фільму «Чарлі і шоколадна фабрика» (режисер Т. Бертон, 2005 р., США).
2. Під час зйомок фільму було використано майже 207 тисяч галонів1 бутафорського шоколаду для шоколадної річки, для створення шоколадного водоспаду задіяно 38 тисяч 500 галонів. Головним спонсором картини стала шоколадна корпорація Nestle, що надала для зйомок приблизно 1850 плиток справжнього шоколаду. Водночас було виготовлено 110 тисяч плиток бутафорського шоколаду, загорнутого в оригінальну упаковку Nestle. Льодяники на деревах, гігантські плантації рожевого цукрового очерету і м’ятні цукерки є справжніми кондитерськими виробами. Чи вдалося режисеру створити в фільмі настрій свята і шоколадного дива?
3. Порівняйте свої уявлення про чарівну шоколадну фабрику з баченням режисера.
V. Підсумки.
Творча робота «Репортаж по пригоди на шоколадній фабриці».
Серед різновидів репортажу надзвичайно цікавим, багатогранним і відповідальним є репортаж-включення. У ньому ви стаєте актором, перевтілюючись у героя. І хоча журналіст повинен прагнути об’єктивно висвітлювати події, сила репортажу-включення - в особистій причетності журналіста до цієї події, у його власній оцінці, тому що вона базується на своїх почуттях і досвіді.
Тоді читач (глядач) стає не тільки свідком, а й учасником подій, начебто бачить їх із середини.
Ваша задача - перевтілитися в Чарлі і від його імені розповісти (тобто зробити репортаж) про пригоди на шоколадній фабриці.
Правила написання репортажу, які склали самі журналісти
Правило кількості |
Зробіть свій репортаж настільки інформаційним, наскільки потрібно. Не перевантажуйте його інформацією, якщо в цьому немає потреби. |
Правило якості |
Намагайтеся, щоб ваш текст був тільки правдивим, не кажіть про те, чого не знаєте. |
Правило адресації |
Розповідайте по темі і не пишіть те, що для теми не важливе. |
Правило засобу |
Будуйте репортаж логічно, уникайте неточних виразів та двозначних висловлювань, небажаних повторень. Промовляйте чітко, зрозуміло й дещо емоційно. |
VI. Домашнє завдання.
1. Прочитати розділи 28-30 повісті.
2. Завдання підручника 2, 3 (с. 246).
1 Галон - одиниця об’єму та місткості. У США галон рідини - 3,785 літра.
\