Узагальнення і систематизація навчального матеріалу»
Підсумки
Мета: удосконалювати вміння учнів виразно читати, розвивати творчі здібності, сприяти морально-етичному вихованню учнів, поглиблювати навички аналізу художнього тексту, прищеплювати смак до літератури та театрального мистецтва.
Обладнання: підручник, три смужки жовтого, червоного та зеленого кольорів.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Учень, який вчиться без бажання, - це птах без крил.
Сааді
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Літературна розминка.
Редьярд Кіплінг писав:
Знання про все мені дали Шість вірних слуг (скажу я так):
Їх імена Де, Що, Коли Та Хто, Чому і Як.
Вони бувають всюди й скрізь Шукають, що скажу...
Розкажіть про літературний твір, який сподобався, відповівши на шість запитань: Де, Що, Коли, Хто, Чому і Як?
ІV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Інтелектуальна гра «Розумники та розумниці».
Відбір розумників: за кожну правильну відповідь на питання підручника «Художні твори та їхні автори» учасники отримують один бал, за кожну правильну відповідь на питання підручника «Сторінками вивчених художніх творів» - три бали. У фінальну гру потрапляють ті, хто набрав найбільшу кількість балів.
Фінал: гравці-фіналісти обирають одну з трьох смужок - червону, жовту чи зелену. Червона смужка найкоротша. Однак той учень, який рухається по ній, не має права на помилку. Жовта смужка довша, але учасник має право зробити на ній одну помилку. Найдовша смужка - зелена, на ній гравець має право зробити дві помилки. Переможець отримує орден розумників.
2. Запитання для фінальної гри «Впізнайте письменника».
1. Його пристрастю була фотографія. Він знімав багатьох відомих людей свого часу, але найбільше любив фотографувати дітей. (Льюїс Керролл)
2. У нього була незвичайна біографія, дивне ім’я і химерний будинок: на одну третину - пароплав, на другу третину - собор, а ще одна - годинник із зозулею. Любив він сидіти вечорами на «палубі». (Марк Твен)
3. Член французької Академії, фізик, анатом, мовознавець... Але державні заслуги швидко забулися, а запам’яталося зовсім інше. (Шарль Перро)
4. Одного разу місцева віщунка сказала матері, що її син стане знаменитим і в його честь запалять вогні. (Г.К. Андерсен)
5. Намагалися одягатися так, як і він, повторювали його дотепи. З ним багато і охоче спілкувалися різні люди, його уважно слухали і говорили, що у нього золота мова. (О. Уайльд)
6. Жандармський чиновник III відділення записав про нього: «Він був у повному розумінні слова дитя і, як дитя, нікого не боявся». (О. Пушкін)
7. Першою мовою майбутнього письменника була мова індусів - хінді. (Р. Кіплінг)
8. Він придумував для своїх учнів потішні й повчальні історії. Його вихованці будували будиночки з літер, разом з учителем складали казки. (Дж. Родарі)
V. Рекомендації щодо читання творів світової літератури влітку (див. чинну програму).
VI. Підсумки.
Резервні уроки - 3 години.