Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Японська народна казка «Іссумбосі, або Хлопчик-мізинчик». Відображення любові до праці, кмітливості, сміливості, ставлення до природи в образі Іссумбосі. Національний колорит японських казок
Казки народів світу
I семестр
Мета: ознайомитися зі змістом японської народної казки «Іссумбосі, або Хлопчик-мізинчик»; висловити враження і власне ставлення до подій казки, розкрити її гуманістичний зміст, моральні цінності, втілені в ній; дати характеристику казкових персонажів, оцінити їхні вчинки, моральні якості;
визначити основні ознаки чарівної казки, продемонструвати їх прикладами з казки «Іссумбосі, або Хлопчик-мізинчик»; виявити елементи будови казок (зачин, основна частина, кінцівка, діалоги, повтори);
розвивати навички порівняльного аналізу;
виховувати повагу до народної творчості, підтримувати стійкий інтерес до казки як до художнього твору повчального та розважального характеру; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, ілюстрації, дидактичний матеріал, тексти казок «Мізинчик» братів Грімм, Шарля Перро «Хлопчик-пальчик».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Заглядає в шибку казка сивими очима, материнська добра ласка в неї за плечима.
В. Симоненко
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Розгадайте кросворд.
1. Літературний твір у прозі (рідше у віршах), в якому йдеться про вигадані події фантастичного характеру.
2. Казка, яка передавалася з вуст у вуста, із покоління в покоління, називалась...
3. Казку, де відбуваються фантастичні події, називають...
4. Вираз на зразок: «Жили собі...», «У тридев’ятому царстві жили-поживали...» - називається...
5. Приховане зображення рис характеру людей через вчинки звірів.
6. Послідовність подій у літературному творі.
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Засвоєння елементів теорії літератури: прочитайте статтю підручника з рубрики «Літературна кухня» «Як побудовано сюжет чарівної казки?» (с. 32-33).
2. Евристична бесіда за прочитаним.
1. Якими словами розпочинаються казки? (Жили собі... Десь-колись...)
2. Як одним словом називають початок казки? (Зачин)
3. Де найчастіше відбувається дія казки? (За тридев’ять земель, у тридесятому царстві...)
4. Які числа часто повторюються в народній казці? (З, 7, 9 - три брати, три завдання, три загадки, сім братів...)
5. Окрім дійових осіб, у казках діють і чарівні предмети. Назвіть їх. (Дзеркальце, килим-літак, скатертина-самобранка, жива та мертва вода, лялечка, чарівний клубок, каблучка, яблуко, сокира...)
6. У казках зустрічаємось із героями як реальними, так і фантастичними. Кого з фантастичних героїв ви могли б назвати? Які їхні дії? (Баба-Яга, Змій Горинич, золота рибка, джин, Чудо-Юдо...)
7. А як зазвичай казки закінчуються? (Перемогою добра над злом, здійсненням бажань головного героя...)
8. Які слова читаємо в кінці казки? (І стали вони жити- поживати, добра наживати; хто слухав казку, тому бубликів в’язку; вам казочка, а мені бубликів в’язочка; ось і казці кінець, а хто слухав - молодець).
9. Назвіть усі ці слова одним словом (Кінцівка).
3. Інформаційна довідка «Особливості японської культури».
Колись в далекій давнині люди намагалися зобразити різні предмети та явища: малювали зображення, які поступово ставали все більш умовними і, нарешті, перетворилися на ієрогліфи. Кожен ієрогліф - це не просто кілька рисок, а цілий образ, за допомогою якого можна легко запам’ятати значення ієрогліфа. Японія - східна країна, ранок тут починається раніше, ніж в інших країнах, тому Японію часто називають «Країною Вранішнього Сонця». Цей образ зафіксований в ієрогліфах, якими записується слово Японія. Назва країни складається з двох ієрогліфів і читається «Nihon». «Сонце», «день», «основа», «джерело», «книга». Тобто виходить, що Японія - це основа, джерело сонця, країна, де сонце бере свій початок, звідки починає свій шлях.
Японія - приголомшлива країна. Тут унікальне все - міста, мова, культура. Чому для нас у Країні Вранішнього Сонця стільки незрозумілого, стільки чарівності? Головна причина, напевно, в тому, що японці завжди і в усьому вміли знайти гармонію.
Японію асоціюють зі словами: Сонце, що сходить... Японський сад каміння... Японська витонченість... Сакура і Фудзіяма... Чайна церемонія... Бойові мистецтва... Самурай... Слова, які найчастіше вживають для характеристики Японії: традиційна, стародавня, вірнопідданська, ніжна, витончена, оригінальна, загадкова, сувора, спокійна, пристрасна, скромна, чужа, горда, красива.
Японія - країна високої культури. Для японців украй важливе добре ставлення один до одного. Це виражається насамперед у поклоні. У японців є звичай поклонів і усмішок.
Є в цій країні справжні дива. Одне з них - бонсай - мініатюрні сади. Це маленькі садочки, які своїми розмірами не перевищують розмірів кімнати. Ростуть там карликові дерева: дуби, клени, модрини (вид хвойного дерева) заввишки до 30 см. Вирощують такі сади понад 900 років кілька поколінь людей, передаються вони у спадок. Японці часто годинами милуються такими садами, проводять вільний час у роздумах, відпочиваючи від важкого трудового дня. Зараз карликові дерева бонсай прикрашають приватні приміщення й офіси в Європі та Америці.
А східними єдиноборствами, що прийшли до нас з Японії, - дзюдо, карате, айкідо - займаються в усьому світі, проводяться спортивні змагання.
Справжньою загадкою Країни Вранішнього Сонця вважається сад каменів монастиря Реандзі («Храм миролюбного Дракона») в Кіото, де немає ні гір, ні води, ні дерев, ні жодної квітки. Тільки п’ятнадцять темних, великих, порослих мохом каменів і світлий морський пісок. Камені розташовані так, що п’ятнадцятий камінь повсякчас вислизає з поля зору людини. З будь-якої точки саду можна побачити лише чотирнадцять каменів, що привносить у сприйняття незвичайність і загадковість.
4. Словникова робота: хасі, гета, кімоно (с. 35, 36).
5. Коментоване читання казки «Іссумбосі, або Хлопчик-мі- зинчик».
6. Евристична бесіда за змістом казки.
1. Що незвичного було в народженні та зростанні Іссумбосі?
2. Як батьки виховували сина?
3. Що спонукало хлопчика вирушити в столицю?
4. Як Іссумбосі став слугою у столичного вельможі?
5. Як жилося хлопчику в місті?
6. З якими фантастичними істотами зустрівся хлопчик?
7. Як повівся Іссумбосі під час несподіваної загрози?
8. Який скарб дістався хлопчику за його сміливість і як змінилася доля Іссумбосі?
9. Як ви ставитесь до Іссумбосі? Які вчинки викликали вашу повагу?
7. Складання опорної схеми «Елементи чарівної казки в «Іссумбосі, або Хлопчик-мізинчик»».
8. Складання цитатної характеристики Іссумбосі.
Чесноти Іссумбосі |
Цитати |
Розум |
Хлоп’я було розумним... |
Повага до батьків |
Став навколішки перед батьками і просить... ...Викликав до столиці своїх батьків, і всі вони зажили разом у добрі та щасті. |
Цілеспрямованість |
...І от надумав Іссумбосі вибитися в люди... |
Працьовитість |
Іссумбосі був працьовитий і кмітливий, а тому вдома всі любили його. |
Сміливість |
Іссумбосі вискочив... і замахнувся мечем-голкою. |
Кмітливість |
...Міг вільно бігати в животі чудовиська і колоти його мечем. |
Рішучість |
...Іссумбосі стрибнув на обличчя другого чудовиська і виколов йому око. |
9. Розвиток понять теорії літератури.
Мандрівний сюжет - це спільні, однакові історії, пригоди, які існують у фольклорі різних народів.
10. Слово вчителя.
«Хлопчик-мізинчик» - популярний казковий сюжет про пригоди маленького хлопчика завбільшки з мізинець. Майже в кожного народу існує своя версія казки.
Брати Грімм записали німецький варіант цього сюжету.
Герой російської народної казки «Ліпунюшка», що записана І. Худяковим, теж не більший за палець.
Хлопчик-мізинчик - герой і літературної казки Ш. Перро «Хлопчик-пальчик», що ввійшла до збірки «Казки матінки моєї Гуски, або ж Історії та оповідки минулих часів з повчальними висновками» (1697). Твір Перро став художньою переробкою старовинної французької народної казки. Хлопчик-мізинчик з’являється в англійському вірші XVI ст. «Tumbe his life and death», який виник під впливом легенд про короля Артура. Якось чарівник Мерлін прийняв подобу жебрака і зупинився на ночівлю в одного селянина, дружина якого була бездітна. Чародій виконав її бажання мати дитину. Після багатьох пригод і мандрівок Хлопчик-мізинчик потрапляє до двору короля Артура, де завдяки своїм жартам стає улюбленцем лицарів Круглого столу.
Г. К. Андерсен в 1835 р. опублікував «Дюймовочку» - версію казки про пригоди маленької дівчинки.
11. Хвилина компаративного аналізу: порівняти казки з мандрівним сюжетом за поданими в таблиці питаннями.
«Іссумбосі, або Хлопчик- мізинчик» |
«Мізинчик» братів Грімм |
Шарль Перро «Хлопчик-пальчик» |
|
Країна |
Японія |
Німеччина |
Франція |
Народна чи літературна казка? |
народна |
народна |
літературна |
Народження героя |
єдина дитина, про народження якої батьки молилися богам у храмі |
єдина дитина, на яку довго сподівалися |
один із семи братів у багатодітній родині |
Причина подорожі |
бажання хлопчика знайти свою долю |
вирішив допомогти батькам |
батьки залишали в лісі на загибель усіх дітей кілька разів |
Які перешкоди долає герой? |
перемагає двох чудовиськ, боронячи дівчину |
побував у мишачій норі, і в коров’ячому шлункові, і у вовчому череві, здолав злодіїв |
перехитрував велетня-людоїда, помінявши капелюхи під час сну, поцупив чарівні чоботи |
Які чарівні предмети допомагають герою? |
молоток - скарб чудовиськ |
тільки його маленький зріст |
семимильні чоботи велетня-людожера |
Основні риси характеру героя |
розум, повага до батьків, рішучість |
допитливість, працелюбність |
сміливість, винахідливість |
Як склалася доля героя? |
одружився з донькою вельможі |
батьки знайшли і визволили хлопчика з вовчого черева |
король призначив хлопчика своїм гінцем-скороходом, повернувся до родини |
V. Підсумки.
1. Евристична бесіда.
1. Який прадавній обряд ліг, на вашу думку, в основу казки про Хлопчика-мізинчика?
2. Що символізують випробування, які мають пройти хлопчики?
3. Яку роль у таких випробуваннях відігравала зброя?
4. У чому, на ваш погляд, сенс протиставлення слабкого героя і непоборних, на перший погляд, сил зла?
2. Висновки.
Зіткнення слабкого і сильного, людини з велетнем, перемога розуму в протистоянні з фізичною міццю - традиційна модель казок, міфів, епічних оповідей майже всіх народів. Одіссей переміг велетня Поліфема («Одіссея» Гомера), Давид - Голіафа (Біблія); Синдбад-мореплавець, Аладдін та інші герої арабських казок билися з силами, що набагато переважали їхні власні фізичні можливості, і кмітливістю перемагали їх.
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріали підручника (с. 31-36).
2. Завдання підручника «Літературний практикум» 1-6 (с. 37).
3. Порівняти японську казку про Іссумбосі з українською казкою про Хлопчика-мізинчика за планом, поданим у таблиці, яку заповнювали в класі.
4. Прочитати казку «Пензлик Маляна».