Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Арабська народна казка «Синдбад-мореплавець» (третя подорож). Утвердження жаги відкриття світу, мужності й людяності в казці. Втілення в образі Синдбада-мореплавця віри в перемогу людини над обставинами
Казки народів світу
I семестр
Мета: ознайомитися зі змістом арабської народної казки «Синдбад-мореплавець» (третя подорож); висловити враження і власне ставлення до подій казки, розкрити її гуманістичний зміст, моральні цінності, втілені в ній; дати характеристику казкових персонажів, оцінити їхні вчинки, моральні якості; визначити основні ознаки чарівної казки, продемонструвати їх прикладами із казки «Синдбад-мореплавець» (третя подорож); виявити елементи будови казок (зачин, основна частина, кінцівка, діалоги, повтори);
виховувати повагу до народної творчості, підтримувати стійкий інтерес до казки як до художнього твору повчального та розважального характеру; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, ілюстрації, дидактичний матеріал, аудіозапис уривка із симфонічної сюїти М. Римського-Корсакова «Шехерезада» - «Море і Синдбадів корабель».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Світ - корабель, розум - вітрило, думка - кермо. Отже, ставши до керма, можна побачити, на що здатна людина.
«Тисяча і одна ніч»
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Інформаційна довідка «Особливості арабської культури».
Арабська культура виникла на підґрунті давніх цивілізацій Месопотамії, Персії, Єгипту, Індії, Аравії, Ємену, Сирії в результаті злиття культур багатьох народів і племен.
Араби внесли значний вклад у розвиток науки. Про їхнє ставлення до глибоких, ґрунтовних знань свідчать такі прислів’я: «Чорнило вченого повинно цінуватися подібно до крові мученика», «Той не помирає, хто віддає життя науці». Арабські вчені досягли найдивовижніших результатів у математиці, медицині, астрономії, географії. Вони створили алгебру (арабською аль джабр - «порядок», «упорядкування») і вдосконалили індійську цифрову систему, запровадивши використання нуля. І хоча сучасні цифри зародилися в Індії, в Європі вони стали відомі через посередництво арабів, тому і називаються арабськими. Вражають також успіхи арабів у галузі медицини та астрономії. Світилом середньовічної східної медицини вважають Ібн Сіну (Авіценну).
Археологи стверджують, що пророкування долі людини за розташуванням зірок і сузір’їв, поділ часу на 12 годин до і після опівночі та навіть забобон про чорних кішок виникли саме у арабів. Вони зводили монументальні споруди: мечеті, палаци, лазні. Головною арабською святинею вважався храм Кааба (арабською - куб), що розташований у центрі Мекки. Це кам’яна будівля кубічної форми. У північну стіну храму був вмурований великий Чорний Камінь. Походження каменя загадкове. Йому поклонялося багато осілих і кочових племен.
2. Легенда про виникнення збірки «Тисяча і одна ніч» (робота з підручником, с. 41-42).
3. Опрацювання схеми «Сім подорожей Синдбада».
Оповідаючи про подорожі своїх героїв, автори «Тисячі і однієї ночі» прагнули задовольнити допитливість своїх слухачів та ознайомити їх з дивовижними й незнаними країнами, різноманітними дивами. Історичним підґрунтям цих оповідей були реальні торгові експедиції мусульманських купців, розповіді про яких у ІХ-Х ст. були добре знані в арабо-мусульманській імперії.
Під час мандрів Синдбад уважно спостерігає за звичаями жителів заморських країн та островів, подорожує невідомими краями, придивляється до чудових риб, морських тварин та екзотичних рослин. Невгамовний Синдбад потрапляє з однієї пригоди в іншу. Комусь вражень від однієї подорожі вистачило б на все життя, проте Синдбад знову і знову пускається в мандри.
4. Коментоване читання казки «Третя подорож Синдбада» (с. 43-48).
5. Евристична бесіда за змістом казки.
6. Переказ прочитаного тексту. Розташуйте події у хронологічній послідовності та перекажіть їх за допомогою схеми.
7. Характеристика Синдбада: доповніть тези прикладами з тексту.
Риси характеру |
Назва епізоду |
Синдбад - людина дії. |
Пережив багато надзвичайних пригод, зумів залишитися живим. |
Синдбад - не лише купець, а й цікава сильна людина, яка прагне побачити інші країни. Він любить море і пригоди. |
Вирушає в подорож, не знаючи заздалегідь, які події на нього чекають. |
Синдбад практичний і розсудливий. |
Побудова корабля, щоб врятуватися від людожера. |
Синдбад-мореплавець сміливий і рішучий. |
Осліплення велетня. |
Обережність, холоднокровність, розважливість - головна зброя шукача пригод. |
Обачність при зустрічі з волохатими мавпами. |
Хитрість, що поєднується з життєвою мудрістю, - одна з основних рис героя. |
Порятунок від дракона за допомогою дощок. |
Синдбад - розумний і далекоглядний, здатний знайти вихід з найскладніших ситуацій. |
Не втратив надію на порятунок від людожера. |
Думка про батьківщину - важлива риса характеру Синдбада-мореплавця. |
Повертається на батьківщину після подорожей. |
8. Усне малювання портрета-характеристики літературного героя.
Приклад.
Синдбад, вирушаючи в подорож, промовив своїм близьким і знайомим: «Світ - корабель, розум - вітрило, думка - кермо. Отже, ставши до керма, можна побачити, на що здатна людина». Справді, людина, яка не обходить труднощі, може перемогти найфантастичніші страхіття на шляху до своєї мети. Синдбад - не лише купець, а й цікава сильна людина, яка прагне побачити інші країни. Він любить море і пригоди. Незважаючи на всі перешкоди, що трапляються на його шляху, Синдбад успішно бореться за життя і перемагає.
Його меткий розум спрямований на досягнення поставленої мети. Море не лише загартувало фізичну силу і зміцнило дух мореплавця, а й розширило світогляд чоловіка. Віра в перемогу ніколи не покидає Синдбада.
9. Мистецьке відлуння.
1. Прослухайте аудіозапис уривка із симфонічної сюїти М. Римського-Корсакова «Шехерезада» - «Море і Синдбадів корабель». Як у музичному уривку передано жагу Синдбада до подорожей?
2. Передивіться уривок з кінофільму «Сьома подорож Синдбада» «Втеча від циклопа». Порівняйте з епізодом казки.
V. Підсумки.
1. Хто є автором казок «Тисяча і одна ніч»?
2. З якою метою Шехерезада розповіла казки царю Шагріяру?
3. Скільки подорожей здійснив Синдбад?
4. Що, на вашу думку, кличе його в мандри?
5. Як називається рідне місто Синдбада?
6. З ким він зустрічається під час подорожей?
7. Що допомагає мореплавцю долати труднощі, рятувати себе і своїх товаришів від небезпек?
8. Подискутуйте, чому досі подорожі Синдбада-мореплавця захоплюють читачів. Чому кіномитці знову й знову екранізують пригоди цього казкового героя? Обґрунтуйте свою думку.
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріали підручника (с. 41-42).
2. Дібрати цитати до характеристики образу Синдбада.
3. Виконати завдання з підручника (с. 48).
4. Прочитати казку «Пані Метелиця».