Дидактичний супровід уроків світової літератури. 5 клас. І семестр - І. В. Царлова 2013

Втілення в образі Синдбада-Мореплавця віри в перемогу людини над обставинами. Образ Синдбада-Мореплавця

Назва уроку: Життя прекрасне і дивовижне для тих, хто хоче зробити його таким.

«О Синдбаде! О Мореплавцю! Ти ще не зарікся виходити в море? Щоразу ти поневіряєшся та потерпаєш від утоми, але не відмовляєшся від подорожей...»

«Тисяча і одна ніч»

Завдання 1. Розшифруйте імена літературних героїв. (1 бал ).

ЛАДИНА____________________

ДАРАШАХАЗА_______________

УУДБР_____________________

ІХРРЯАШ___________________

ДИНСАДБД_________________

Завдання 2. Літературна вікторина. (5 балів)

1 .Що таке казка?


2. Які типи казок ви знаєте?


3. Хто розповідає казки у збірці «Тисяча і одна ніч»?


4. Назва якої рослини була чарівним словом в одній із казок?


5. Якому народові належить казка про Синдбада Мореплавця?


6. Скільки подорожей здійснив Синдбад?


7. Що змушує його подорожувати?


8. Місто, з якого Синдбад вирушав у подорожі?


9. До якого типу належить казка «Синдбад-Мореплавець»?


10. Кому герой розповідає про свої подорожі?


11. З ким він зустрівся під час третьої подорожі?


12. Що допомагає йому уникати небезпек і рятувати себе?


Завдання 3. До ілюстрацій дібрати фрагменти з казки.

Завдання 4. Як дані фрагменти характеризують героя?

✵ Серед бенкетів та розваг я швидко став забувати про колишні страшні пригоди. А розкішне, сите життя мені почало обридати. Я був молодий, дужий - хотілось якоїсь діяльності.

✵ Ці страховища щось кричали, очевидно, говорили до нас, але ми не могли зрозуміти їхньої мови і стояли, тремтячи від жаху.

✵ Ми ледве не збожеволіли від жаху: ноги у нас трусились, і ми, повні відчаю, попадали на підлогу.

✵ Потім велетень простяг руку, підняв мене за шкіру і став вертіти на всі боки, як м'ясник, що оглядає ягня. Але, очевидно, я здався йому занадто худим, і він кинув мене набік, а сам узявся оглядати так само інших.

✵ Тут у мене майнула думка, якою я і поділився з товаришами.

- Друзі мої,- сказав я їм.- Чи звернули ви увагу на ті великі дерева, що ростуть на березі? Давайте ми з них поробимо плоти, які залишимо поки на березі, а вночі спробуємо втекти від людоїда. У всякому випадку, коли не пощастить дочекатись якого-небудь корабля, краще згинути в морі, ніж у шлунку такого страховища.

Тут я докладно розповів про свій задум, який одноголосно був ухвалений, після цього ми взялися за роботу.

✵ Опинившись серед бурхливого моря, ми знову стали забавкою хвиль. Цілу добу ми боролися з ними, прощаючись із життям, але вітер несподівано пригнав нас до якогось острова, де знайшли ми багато поживних і смачних овочів.

✵ Я подумав: чи не краще було б кинутися в море?.. Але умирати не хотілось, і я став думати, як би остатись жити. Помітивши, що на острові росте багато колючих рослин, я поробив з них в'язанки і високо обгородив ними дерево. Самого себе я теж обв'язав колючками. Як тільки смеркло, гадюка не стала баритись і тихо підлізла до мого дерева, але несподівано укололась і стрибнула назад. Кілька разів вона знову починала підкрадатись, як кішка, але нарешті впевнилась у даремності своєї праці, лягла, згорнулась і цілу ніч лежала на варті, а я сидів ні живий, ні мертвий на дереві. Хоча удосвіта вона зникла, але я такий був змучений, що саме життя мені обридло, і я, як божевільний, кинувся до моря, щоб раз назавжди припинити свої страждання. Але доля нарешті зглянулась на мене. У ту хвилину, коли я вже збирався кинутись у воду, на обрії зачорнів корабель.

✵ Я прийняв крам, але дещо подарував капітанові замість подяки. Решту я розпродав і купив сандалового дерева, гвоздики, кориці й[33] інших коштовних речей. Вернувшись у Багдад, я продав їх за великі гроші і став ще багатшим. Звичайно, і цього разу я не забув подякувати Богові і роздати милостиню убогим.

Завдання № 4. Скласти таблицю «Характеристика образу Синдбада». (3 бали)

Походження


Вчинки


Риси характеру


Життєва доля


Висновок


Це цікаво!

Відомий дослідник Тім Северин побудував копію арабського торгового судна і пустився на ньому по маршруту подорожей Синдбада.

Індивідуальне повідомлення «Восьма подорож без Синдбада».

Завдання 5. Виписати з тексту засоби створення національного колориту у казці:

Деталі побуту —



Національні образи-



Мовні засоби —



Традиції —



Географічні назви —



Рослинність —



Завдання 6. Скласти сенкан ( 3 бали ).

Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово «сенкан» походить від французького слова «п’ять» і позначає вірш у п’ять рядків.

Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)

Другий рядок - це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)

Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).

Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.

Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.



Підіб’ємо підсумки. Метод «Мікрофон».

1. Чому вас навчила казка про Синдбада?

2. Яка роль казки у житті людини?

3. Чи вплинув на вас головний герой? Чи зміниться щось у вашому житті?

4. До чого будете прагнути?

Домашнє завдання. За підручником прочитати інформацію про братів Грімм.

Словничок до теми

Національний колорит - це характерні для певного народу, нації риси побуту, культури, традиції.

Мореплавець — це________________.

Сенкан - це це вірш, що складається з п’яти рядків.

Довідковий матеріал: «Восьма подорож без Синдбада»

З дитинства, з тих пір як зачарували його казки» Тисячі і однієї ночі «, Тім Северин марив східними морями. Ставши дорослим, закінчивши Оксфордський університет , здійснивши кілька захоплюючих подорожей по Азії, Африці та Америці, він усвідомив, що магнетизм «аравійських ночей» не слабшає. Як і багато вчених, Северин прийшов до висновку, що Синдбад-мореплавець не просто казкова фігура, і сім його подорожей не такі вже й небилиці. Ці сім подорожей відобразили реальні плавання, які здійснювали відважні арабські мореплавці тисячу і більше років тому в пошуках скарбів Сходу: камфори та кориці, перцю і амбри, шовку і какуллійского алое, діамантів, порцеляни, сандалового дерева . При уважному читанні «Тисячі і однієї ночі» в країні Серендіб вгадувалася Шрі Ланка, в країні Забаг - сучасна Суматра, в Чампі - узбережжя В'єтнаму, в островах Міхраджан-Малайський архіпелаг. Назви Хінд і Сін позначали Індію та Китай - ті землі краю, з якими арабські купці вели активний товарообмін, але які для оповідачів і слухачів часів Харуна ар-Рашида, що збиралися в заїжджих дворах Багдада або Басри, залишалися екзотичними, казковими країнами, «островами посеред моря». На Арабському Сході нікого не потрібно було переконувати, що Синдбад жив насправді. Навіть історики визнають батьківщиною людини, що стала прототипом казкового мореплавця, оманське місто Сохар.

Тім Северин писав: «Чим глибше я заривався в легенди про Синдбада, тим очевидніше мені ставало, що він був не просто казковим персонажем. Скоріше це був узагальнений образ арабських капітанів і купців, які насмілювалися відправлятися до меж відомого їм світу в часи золотого століття арабських вітрильних плавань, що припадає на VIII-XI сторіччя. І, мріючи відтворити подорож Синдбада, я вирішив побудувати копію арабського торгового судна тих часів і пуститися на ньому по маршруту, який був вищим досягненням арабського мореплавства.У серпні 1980 року «Сохар» спустили на воду і відбуксирували в Маскат. А 23 листопада після церемонії проводів Тім Северин скомандував:

- Курс південний схід у відкрите море. Поставити вітрила!

... І їхали вони морем дні і ночі, і проходили повз острови, і переходили з моря в море...