Дидактичний супровід уроків світової літератури. 5 клас. І семестр - І. В. Царлова 2013
Чарівний світ Ганса Крістіана Андерсена. Протиставлення «справжнього» і «штучного» в казці «Соловей»
... глибина казок оманлива, здається, що ти вже сягнув дна, а перед тобою ще не відкриті підводні країни.
Євген Богат
Завдання 1. Інтелектуальний тренінг. Відомими казкарями минулих сторіч були Ш. Перро, В. Гауф, Т. Гофман, Г.К. Андерсен, О. Уайльд. Пропонуємо твоїй увазі назви найвідоміших казок цих письменників. Встанови, хто яку казку написав (2 б).
«Червоний капелюшок» |
|
«Зоряний хлопчик» «Русалонька» «Лускунчик» «Синя борода» |
Г. К Андерсен |
«День народження інфанти» «Кіт у чоботях» «Нове вбрання короля» «Карлик Ніс» |
Т. Гофман |
«Гидке каченя» «Соловей і троянда» |
Ш. Перро |
«Дикі лебеді» «Каліф-лелека» |
В. Гауф |
«Кресало» |
О. Уайльд |
Завдання № 2. За змістом статті підручника або матеріалами вчителя заповніть анкету письменника. ( 1,5 бала )
Народився Ганс Крістіан Андерсен 2 квітня 1805 року в данському місті ________, що на острові _________. Його батько, бідний ________, помер рано. З дитинства мрійливий хлопчик любив оповідати дивовижні історії. Першим слухачем був його __________. Першим серйозним захопленням Андерсена був________ . В 14 років він відправився до Копенгагена, щоб стати_______. В 20 років він почав писати __________.У 1835 році вийшла перша збірка казок __________, що принесла йому славу. Раз на два роки в день народження видатного казкаря обирають автора кращої ______, проголошують лауреата __________. У столиці Данії ________, в Королівському саду стоїть пам’ятник Г.К.Андерсену. А вхід до Копенгагенського порту охороняє скульптура _________. В місті Оденсе є Сад казки, стоїть пам’ятник________ та скульптура ________. Неподалік від старенького будиночка батьків письменника розміщується ________ казкаря. Секрет величезної популярності письменника криється в його вірі в те, що «немає казок кращих, ніж ті, які створює саме ________».
Завдання № 3. Які риси притаманні казкареві? (0,5 балів )
Завдання № 4. За ілюстрацією впізнайте казку. (1 бал)
Завдання № 5. Будуємо Андерсенград. Упізнайте героя та поселіть його у будиночку. (1,5 балів )
1. «Бідне каченя не знало куди подітись. Його пригнічував власний гидкий вигляд і те, що воно було посміховищем цілого пташиного двору».
2. «Коли сонце вже хилилося до заходу, побачила Еліза — одинадцять диких лебедів з золотими коронами на головах летять до берега. Вони летіли один за одним і здавалися довгою білою стрічкою».
3. «Бідна маленька крихітка прокинулась рано-вранці і, побачивши, де вона, гірко заплакала. Навколо, з усіх сторін великого зеленого листа, була вода, і дівчинка ніяк не могла потрапити на землю».
4. «Йшов солдат по дорозі: раз, два! раз, два! Ранець за спиною, шабля при боці. Йшов він додому з війни. По дорозі пострічалась йому стара відьма».
5. «Всі солдатики були подібні один до одного, лише двадцять п’ятий відрізнявся від своїх братів: у нього була тільки одна нога. Його виливали останнім, і олова на нього не вистачило. Але і на своїй одній нозі він стояв рівно і твердо, як решта на своїх двох. І саме він один з усіх якраз і відзначився своїми пригодами».
6. «Ніхто не хотів показати, що він нічого не бачить. Адже це означало б, що він непридатний для своєї посади або страшенно дурний. Жодне вбрання короля не мало такого успіху, як це.
- Та він же зовсім голий! — закричав раптом якийсь маленький хлопчик».
7. «Він дуже гарно вдягнений. На нім шовковий жупанчик, тільки не можна сказати, якого кольору, бо весь час міниться, коли він повертається,- вбрання то зелене, то червоне, то блакитне. Під пахвами у нього зонтики. На одному намальовано багато-багато малюнків. Цей зонтик він розкриває над хорошими дітьми, і їм цілу ніч сняться чарівні казки. А на другому зонтику — ну, нічогісінько нема, і Оле його розкриває над неслухняними пустунами, і вони цілу ніч просплять, як колоди, і нічого цікавого не побачать уві сні».
8. «Вранці її спитали, як вона спала.
- Ой, дуже погано! — мовила принцеса. — Я цілісіньку ніч на стулила очей. Хтозна-що було у моєму ліжку. Я лежала на чомусь твердому, і від цього у мене все тіло тепер у синцях! Просто жах!»
9. «Часто увечері всі п’ятеро сестер бралися за руки і випливали зграйкою на поверхню моря. Чудові голоси були у них, таких не буває у людей. І коли здіймалася буря і кораблям загрожувала небезпека, русалки підпливали до них і співали солодко-солодко про те, як прекрасно на морському дні, і просили моряків не боятися спуститися туди до них».
10. «Цілий день він сидів у своїй комірці, працював, і на вечір зробив чудовий маленький горщичок. Навколо горщичка були навішені бубонці. Як тільки ставили горщик у піч і він закипав, бубонці мило дзвеніли і вигравали стару пісеньку».
11. «Жінка була така прекрасна та ніжна, але з криги, з сліпучої, іскристої криги. І все-таки жива!.. Очі блищали, як дві ясні зірки, але не було в них ні спокою, ні тепла».
Підказка!
(Пані Метелиця, Русалонька, Кай, король, Синдбад, Дюймовочка, Герда, Олов’яний солдатик, Лускунчик, Еліза, імператор, Маленький Мук, лебеді, Крот, Оле-Лукойє, князь Гвідон, солдат).
Завдання 6. Напишіть, що об’єднує казки Андерсена. Чому вони навчають? (3 бали)
Це цікаво!
Соловейко - рід дрібних птахів родини мухоловкових ряду горобцеподібних. Довжина птаха — 144170 мм, вага — 13,4-26 г. Має 12 видів, в Україні — 3 види: Соловейко західнийгніздиться в Криму, нечисленний у Прикарпатті, рідкий в західних областях поліської і лісостепової зони; Соловейко східний - повсюдний; Синьошийка - повсюдний гніздовий птах, крім Карпат, Криму й Степу.
Прекрасний спів солов'я не залишає байдужим нікого. Вважають, що співає він уночі, насправді ж соловейко співає і вночі, і вдень, просто вдень ми не можемо почути його через шум та спів інших птахів. Оскільки соловей - це перелітний птах, тому він співає лише з квітня по червень, саме в той час, коли самиця насиджує яйця. Співають лише солов’ї-самці. У співі він виражає свої почуття до самки, оберігає її, коли вона сидить на гнізді. Співає соловейко лише до появи пташенят, а з часом припиняє, щоб не привертати увагу хижаків. Незважаючи на чудовий спів, солов’ї за своїм забарвленням не впадають у вічі, їх пір’я коричнево-червоне, а черевце - сіро-біле. Гніздяться вони на деревах, але саме гніздо не дуже міцне. Іноді воно може бути прямо на землі або на дуже великій висоті. Як правило, в гнізді самиця відкладає від 4 до 6 яєць, які мають характерне забарвлення - оливкове, темно-оливкове, зеленувате або ж блакитнувате з плямами. Соловейко - птах особливий.
Кожен молодий соловейко навчається співу у старших, наслідуючи їх. Співають солов’ї теж дивно: сидять на гілці невисоко від землі, опускають крила і горбляться, постійно оглядаючись навколо, адже вони дуже потайливі.
Це цікаво!
Лінд Енні (Женні) - шведська співачка (лірико- колоратурне сопрано). Вчилася в школі при Королівському театрі (Стокгольм), на сцені якого дебютувала в 1838. У 1844—49 співала в оперних театрах Берліна, Лондона, Відня, потім (до 1870) виступала як концертна співачка в США і Західній Європі. Партії: Евріанта («Евріанта» Вебера), Сомнамбула («Сомнамбула» Белліні), Лючия («Лючия ді Ламмермур» Доніцетті), Амалія («Розбійники» Верді), Аліса («Роберт- диявол» Мейєрбера) і ін. Була однією з найбільш видатних співачок 19 ст.
Робота с текстом. Учитель читає початок казки до слів: «Все-таки це - найкраще!»
Завдання № 7. Дослідіть, чим відрізняється світ солов’я від світу імператора ( 4 бали ).
Соловей |
Імператор та його придворні |
|
Де живуть? |
||
Що бачать? |
||
Що чують? |
||
Що цінують? |
Отже,
Це цікаво!
Дія казки відбувається в Китаї, країні з найдавнішою культурою. Китайські майстри залишили нащадкам неповторні й вічні архітектурні пам’ятки: загадкові й величні пагоди - вежеподібні меморіальні споруди на честь діяння буддійських святих, а також на честь важливих для китайців подій, палаци китайських імператорів, вироби з фарфору, малярські твори. Велика Китайська стіна, яку вивели будівники у 4 - 3 ст. до н. е. Китай - країна філософів, митців, мореплавців, мандрівників, винахідників (їм належить винахід пороху, мистецтво виготовлення порцеляни, шовку).
Підіб’ємо підсумки!
Завдання 1. Прокоментуйте епіграф до уроку (2 б).
Завдання 2. Розгадайте кросворд. Якщо ви правильно назвете слова по горизонталі, то по вертикалі зможете прочитати назву казки, яку вивчаємо(2 б).
1. Казка про дівчинку, що була морською красунею.
2. Предмет, який підклали принцесі під перини.
3. Речовина, з якої був зроблений солдатик.
4. Професія у театрі, яку дуже хотів обрати Г.Х.Андерсен.
5. Ліричний жанр, за який перепадало юнакові від директора гімназії.
6. Ім’я подруги Кая.
7. Розміри дівчинки, що стали основою її імені.
Довідковий матеріал .
Легенди про солов’я.
Згідно з російськими легендами, поширеними на Смоленщині, на солов'я перетворився чоловік, який відмовився дати склянку води своїй хворій матері. На Тульщині білий соловей вважався провідником інших солов'їв. Мисливці прагнули заполучити такого птаха, вважаючи, що він забезпечить їм успіх на полюванні.
Згідно з народними уявленнями стародавніх греків вживання в їжу м’яса солов’я може позбавити людину сну. Популярним персонажем східнослов’янської міфології і билинного епосу був Соловей-розбійник, який перемагав ворогів своїм страшним свистом. Ім’я чудесного птаха у вірменській міфології Хазаран Блбула в перекладі з іранської мови означає «співаючий соловей». Від його співу розквітали засохлі сади і все вкривалося рослинністю.
На Волині було поширене вірування про те, що солов'ї починають вперше співати опівночі на Паску, коли починається всенощна служба в церкві.