Дидактичний супровід уроків світової літератури. 5 клас. І семестр - І. В. Царлова 2013
Ернест Сетон-Томпсон (1860-1946) - письменник, натураліст. Авторські спостереження за світом природи. Утвердження любові до всього живого
Завдання 1. Перевірка вивченого. З’єднайте стрілочками прізвища письменників і назви країн, у яких вони жили. 0,5 балів
Ернест Сетон-Томпсон |
Англія |
Джон Кітс |
Канада |
Йоганн Вольфганг Гете |
Німеччина |
Генріх Гейне |
Завдання 2. Подорож у країну письменника. Яке місце посідали ці країни в житті Сетона-Томпсона? Скористайся додатком до уроку. 0,5 балів.
Англія
Канада
Завдання 3. Запиши назви книжок про тварин, автором яких є Сетон-Томпсон. Скористуйся додатком до уроку. 2 бали.
Завдання 4. Перевір себе, пройди тестування. 1 бал.
Яке ім’я дали канадські індіанці своєму землякові?
A) Білий Птах;
Б) Чорний Вовк;
B) Червоний Лис.
Який відкритий письменником географічний об’єкт отримав назву за ім’ям індіанця Часки, його товариша?
A) ріка;
Б) печера;
B) озеро.
Завдання 4. Заповніть паспорт письменника: 3 бали.
1. Ім’я
2. Псевдонім (якщо є)
3. Національність
4. Місце та дата народження
5. Освіта
6. Захоплення
7. Творча спадщина
8. Дата смерті та обставини поховання
Завдання 5. Відтворіть правильну послідовність слів у реченні, яке може стати епіграфом до уроку. Поясніть, як ви розумієте цей вислів.
З, природи, він, живе, людина: насущний хліб, поезію, собі, силу, й, мудрість, черпав все, чим.
Завдання 6. Поміркуйте, у чому заслуга Е.Сетон-Томпсона як письменника й чим можна пояснити швидке розповсюдження його книжок по світу? 2,5 б.
Додаток до уроку
Це цікаво!
Частина 1. Розповідь про батьківщину письменника.
Щоб краще уявити Канаду, розглянемо її крізь ілюмінатор літака. Ми над Північною Америкою, де розташувалась ця країна. Її береги омивають три океани: Тихий, Льодовитий й Атлантичний. Де-не-де блищать під сонцем айсберги, вражає безліч островів, ставків і великих морських суден, які прибули у порти цієї незвичайної країни. А незвичайна вона хоча б тим, що й сьогодні у її лісах стоять чудові тотеми - величезні стовпи, висічені з цілих дерев. Там зображені великоокі чудовиська, птахи з довгими дзьобами та інші звірі.
На берегах річок помітні майстерно виготовлені з дерева легкі човни - каное. Це говорить, що на цих теренах, в долині річки Святого Лаврентія, жили індіанці. На півночі країни жили ескімоси. Вони представляли основу населення цієї країни. Про їхне життя написано багато книжок, котрі люблять читати діти в усьому світі.
П'ятсот років тому Атлантичним океаном припливли до Канади перші європейці - французи та англійці. Вони заснували свої поселення саме у землях долини річки Святого Лаврентія і на берегах великих американських озер. Нині найбільші міста країни - Монреаль, Торонто і столиця Канади - Оттава.
Пролітаючи над Канадою восени, побачимо справжні дива. Здається, що ліси, які приховують значну частину країни, палають. У лісах Канади багато рідкісних дерев: біла ялина з пухнастою, ледь блакитною хвоєю, цукровий клен - велике дерево із малими листям. Тут росте і червоний клен. Його листя восени стає таким яскравим, що дерева нагадують палаючі смолоскипи. Червоний кленовий лист зображений і на державному прапорі країни.
Канаду знають діти усього світу. Напевно, важко знайти дитину, яка б не прочитала «Розповіді про тварин» чи повість «Маленькі дикуни», написані Ернестом Сетон-Томпсоном - відомим канадським натуралістом, письменником і вільним митцем.
Частина 2. Розповідь про письменника.
Вважають, що Сетон-Томпсон першим у світі написав розповідь, героями якого було справжні звірі і птиці. Це такі твори, як : «Життя лугового тетерука», «Біографія грізлі», «Життя тих, на кого полюють», «Дики тварини вдома», «Тварини - герої», «Біографія сріблястого лиса»«, «Лобо», «З життя гнаних», «Дикі тварини, як я їх знав» та інші. За своє життя Е.Сетон-Томпсон написав близько сорока книг про тварин. Він таки присвятив усе своє життя їх вивченню; правдиво описував відомий натураліст поведінку птахів та звірів, за дослідження у сфері зоології в Канаді він одержав посаду «державного натураліста».
Коли його батько переїхав до Канади на необжиті землі, хлопчика дуже вразили дикі незаймані краєвиди. Любов до природи прокинулася у ньому ще у дитинстві. Допитливий, тямущий, він не боявся морозів, завірюхи, в кожній порі року знаходив щось цікаве і неповторне.
Його «синім птахом» стало спілкування із дикою природою. Чим більш таємниць траплялося на життєвому шляху, тим більше він намагався обґрунтувати їх. У дитячому віці він почав вирізати дерев'яні фігурки птахів та звірів, приручати тварин, спостерігати за ними. Крім інтересу до природи та літератури, з дитячих років хлопчик займався живописом. Батько віддав його вчитися до художниці, яка жила неподалік від них. Першою картиною Ернеста був портрет яструба. Цього птаха він малював з натури. Освіту художника Ернест одержав у Торонтському коледжі живопису при Королівській академії. Свої твори він супроводжував малюнками на берегах книг.
Ставши дорослим, Сетон-Томпсон засновує першу і в Америці скаутську організацію «Ліга знавців та захисників лісу», пише багато цікавих оповідань для дітей. З сторінок цих оповідань можна дізнатися, як без сірників запалити вогнище; за якими прикметами, заблукавши, можна вийти з лісу; які рослини використовуватиме для червоної, чорної, зеленої й синьої фарби; які трави лікують хвороби шкіри; як перевірити гостроту зору за зірками; як у лісі без компаса визначити сторону світу.
Сетон-Томпсон підкреслював, що лише спілкування з живою природою, дбайливе ставлення до неї - то, можливо, джерело радості, розуміння цінності існування. Він будує свій дім поруч із будинками індіанців, чиє життя міцно пов'язане з дикою природою, приймає в дочки дівчинку Ді, а ім'ям свого приятеля — індіанця Часки — називає відкрите ним озеро. Індіанці дали ім’я своєму товаришеві - Чорний Вовк. Свої дивовижні відкриття, свій досвід письменник щедро віддавав людям. Його книжки розповідають про невідомий людям світ, де живуть птахи й звірі, спрямовані на захист живого світу.
Коли Сетон-Томпсон помер, його прах, згідно із заповітом, був розвіяний над пагорбами дикої природи, що її любив письменник.
Тематичний словничок уроку
Натураліст - людина, що займається вивченням природи Анімаліст - живописець або скульптор, що зображує тварин та птахів Зоологія - наука про тварин посилка чудове щеня напис «Обережно» телеграма система лікування «залишити без сніданку» той, що не відчуває страху повне ім’я Джинжерснап