МРІЯ ПРО ПРИЄМНУ ПОДОРОЖ — ЦЕ ВІТРИЛЬНИК ІЗ ЗІПСОВАНИМ КОМПАСОМ - Образ Геркулеса в романі. Засудження рабства

Уроки зарубіжної літератури 6 клас

Геній не має віку.

Капітан Немо

Мета: дослідити особливості сюжету роману, з'ясувати, як життєві випробування розкривають характери героїв; розвивати допитливість, зацікавленість у розширенні кругозору, вміння характеризувати образи героїв через їхні вчинки, вдосконалювати культуру спілкування; виховувати вдумливого читача, інтерес і повагу до літературної спадщини та культури інших народів; упевненість у своїх силах, у можливості бути успішним у навчанні, бути повноцінним учасником спільної роботи; толерантне ставлення до інших.

Обладнання: портрет Жуля Верна, виставка творів письменника, ілюстрації до роману Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан», географічна карта, словники іншомовних слів, літературознавчі словники, чисті «Партнерські аркуші», призначені для співпраці в парах, добрий настрій.

Тип уроку: комбінований.


Хід уроку


1. Актуалізація навчання.

Учитель озвучує тему уроку, пропонує її записати й висловити свої ідеї та передбачення щодо того, про що йтиметься протягом уроку.

Далі увага учнів звертається до епіграфа, у зв'язку з яким їм пропонується інтерпретувати його значення та висловити міркування щодо того, як він пов'язаний із темою або, можливо, з кимось із персонажів роману. Після коротких міркувань — розминки учні самостійно формулюють передбачення щодо мети/завдання уроку, обговорюють свої ідеї в парах, записують на «Партнерському аркуші» та оприлюднюють. Учнівські версії коригуються вчителем.


2. Вікторина «Найвідоміші мандрівники».

1. Хто відкрив морський шлях із Європи в Індію?

• Христофор Колумб;

• Васко да Гама;

• Афанасій Нікітін.

2. Де народився Христофор Колумб?

• У Генуї;

• У Флоренції;

• У Мадриді.

3. Хто з мандрівників був захоплений у полон генуезцями у східному Середземномор'ї та знаходився у в'язниці з 1296 по 1299 рік?

• Міклухо-Маклай;

• Марко Поло;

• Генрі Гудзон.

4. Хто дав кошти Генрі Гудзону, який очолив експедицію для пошуку проходу в Китай через Північний полюс?

• Голландська Ост-Індська компанія;

• Лондонські купці та підприємці;

• Англійська Московська компанія.

5. Хто з мореплавців назвав «Тихий океан» тихим, за те що за З місяці плавання в його водах не трапилося жодного шторму?

• Джон Кабот;

• Фернан Магеллан;

• Америго Віспуччі.

6. В якому році Едвін Пірі разом із Метью Генсоном досягнув Північного полюсу?

• 1892;

• 1909;

• 1910.

7. Хто з мореплавців уперше перетнув Південне полярне коло 17 січня 1773 року?

• Лейф Еріксон;

• Жан Франсуа Лаперуз;

• Джеймс Кук.

8. Хто з мандрівників відкрив о. Нова Земля та о. Ведмежий?

• Віллєм Баренц;

• Семен Дежнев;

• Іван Крузенштерн.

9. Який португальський принц був названий Мореплавцем?

• Генріх;

• Фердинанд;

• Жуан.

10. Хто з мореплавців довів, що Азія й Америка розділені протокою, яку потім було названо його іменем?

• Фернан Магеллан;

• Вітус Беринг;

• Генрі Гудзон.


Ключі до вікторини: 1. Васко да Гама. 2. У Генуї. 3. Марко Поло. 4. Англійська Московська компанія. 5. Фернан Магеллан. 6. 1909. 7. Джеймс Кук. 8. Віллєм Баренц. 9. Генріх. 10. Вітус Беринг.


3. Робота з географічною картою.

Визначення на карті маршруту шхуни — брига «Пілігрим» після сезону полювання на китів (з порту Окленд, розташованому на східному узбережжі північного острова Нової Зеландії, до Сан-Франциско ).


4. Переказ учнями ключових епізодів твору. Евристична бесіда на основі запитань до тексту.

Орієнтовні запитання:

1. Яке враження справив на вас екіпаж «Пілігрима»?

2. Чому капітан Халл із підозрою ставився до кока Негору? («Тільки один чоловік на борту не був американцем за походженням. Звали його Негору. (...) Чоловік він був мовчазний, тримався від команди осторонь, однак справу свою знав добре. Отож, найнявши його, капітан Халл ніби не шкодував: Негору працював бездоганно. Проте капітан жалкував, що не мав часу зібрати більше відомостей про минуле Негору. (...) Негору мав років десь із сорок. Це був чорнявий, сухорлявий, моторний, середній на зріст і, певно, дужий чоловік. Чи мав він якусь освіту? Мабуть, так, це видно було із зауважень, які часом прохоплювались у нього. Він ніколи не говорив ні про своє минуле, ані про свою родину. Звідки він прибув, де жив доти, чим займався - ніхто не знав. Ніхто не знав і його планів на майбутнє. Це був дивний чоловік. (...) На палубі Негору бачили рідко. Цілий день він порався у своїм тіснім камбузі, де стояла велика плита. А пізно ввечері він гасив плиту і йшов до своєї каютки на носі, де відразу лягав спати» ).

Спробуйте прокоментувати деталі характеристики образу Негору та визначити їхню роль у тексті.

• На яких рисах цього персонажа наголошує автор і з якою метою?

• У яких епізодах розкривається шляхетність капітана Халла?

• Хто з несподіваних пасажирів судна найбільше привернув вашу увагу? Чому?

• Чим здивував Динго «пілігримівців»? Які припущення щодо літер на його нашийнику зробив капітан Халл?

• У чому полягала небезпека полювання на смугача?

• Як під час полювання поводилися китобої? Що спричинилося до їх загибелі?

• Яким постає Дік Сенд на початку твору? Чим він відрізнявся від своїх однолітків?

• Які життєві обставини вплинули на його характер? Як він потрапив на борт «Пілігрима»?

• Чому, збираючись на лови, капітан Халл залишив корабель на п'ятнадцятирічного юнака?

• Як Дік керував кораблем? Чого йому бракувало?

• Як до юнака ставилися його супутники?

• З якими труднощами під час плавання він зіткнувся?

• Чи мав рацію Дік, вирішивши самостійно повести корабель до Сан-Франциско?

• Чого, на вашу думку, слід очікувати від Негору? Чим ви пояснюєте його вороже ставлення до «пілігримівців»?


5. Застосування та розвиток набутих знань. Робота в парі. Складання словесного портрету героя.

Робота з епіграфом. Поміркуйте, кому з персонажів роману пасує епіграф до уроку? Спробуйте розтлумачити значення епіграфа.

Одним із найпривабливіших героїв роману є кузен Бенедикт. Яким ви його уявляєте? Зробіть словесну замальовку рис його характеру, користуючись «Партнерським аркушем».

(Учений — дивак, повністю занурений у свої наукові питання, безпорадний у побутових справах, непрактичний, живе, мов на іншій планеті, довготелесий, худорлявий, незграбний чоловік, через що кумедний, але шляхетний, доброзичливий та хоробрий. Незважаючи на свій вій вік, схожий на дорослу дитину: безпосередню, дещо наївну, щиру).

• Чому автор у образі відданого своїй справі вченого підкреслює його дитячість та хлоп'яцтво? Що може символізувати ця його риса?


6. Підбиття підсумків, оголошення оцінок за урок.


7. Домашнє завдання.

1. Читати роман далі.

2. У «Щоденнику літературних спостережень» скласти план характеристики героїв (Діка Сенда, кузена Бенедикта, Нен, Гарріса та інших) відповідно до життєвих ситуацій, у яких вони виявляються, виписувати (або відмічати в тексті) для подальшої роботи на наступних уроках описи їхньої зовнішності.

3. З метою підготовки до переказу ключових епізодів роману та бесіди за його змістом продовжувати складати простий план основних подій «Слідом за автором».


8. Відкритий фінал.

Еврика нюансів. Який сюжетний прийом використовує Жуль Верн для того, щоб зацікавити читача у своїй оповіді? (Автор вводить у сюжет таємницю, яку читачеві цікаво розгадувати. Наприклад, у романі «Діти капітана Гранта» — це географічна загадка: експедиція, що вирушає на пошуки капітана Гранта, має про його місцезнаходження лише уривчасті відомості; це спричиняє несподівані пригоди для героїв, а читачеві дає можливість поміркувати над власними припущеннями координат катастрофи й похвилюватися за долю персонажів.

Сюжет «П'ятнадцятирічного капітана» теж має такі місця. Передовсім — це таємниця поведінки Динго, який чомусь кидався на, Негоро. Спробуйте знайти інші приклади цього прийому в романі).