КОЛИ ТИ МУЖ, — БУДЬ МУЖНІМ - Шандор Петефі (1823-1849). «Коли ти муж, — будь мужнім...» Уславлення людської гідності, самоповаги та мужності, засудження приниження й внутрішнього рабства у поезіях Шандора Петефі

Уроки зарубіжної літератури 6 клас

Мета: розкрити уславлення людської гідності, самоповаги та мужності, засудження приниження й внутрішнього рабства у віршах Ш. Петефі на прикладі вивчення поезії «Коли ти муж, — будь мужнім»; розкрити взаємозв'язок мотивів лірики і почуттів автора, розвивати елементи аналізу поетичного твору, підготувати учнів до виразного читання напам'ять; вчити проникненню у суть творчого процесу, усвідомленню природи художньої творчості, здійснити спроби моделювання елементів художнього стилю поета; створити ситуацію співавторства на уроці, здійснити перші спроби інтерпретації художнього ліричного тексту.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.


Хід уроку


1. Художнє читання вчителем вірша Шандора Петефі «Коли ти муле, — будь мужнім».


2. Аналіз поетичного твору.

Методичний коментар. Через систему запитань і практичних вправ з перетворенням і аналізом елементів ліричного тексту розкриваємо ідейно-тематичний зміст вірша з наступним порівнянням з деталями біографії письменника.


2.1. Бесіда на усвідомлення.

• Як ви розумієте назву вірша?


Словникова робота. З'ясування значення слова «муж».

Муж — доберемо синоніми — чоловік, мужчина. Доберіть одно — кореневі слова до слова «муж» — мужній, мужність, мужніти.

• Які риси вдачі передаються за допомогою цих слів?

• Перечитайте вірш і дайте відповідь на запитання, використовуючи цитати з поезії: «Що повинен робити (або не робити) муж, щоб бути мужнім?»

Після обговорення учні виписують словосполучення: «Будь мужнім» — «Знайди життєву путь» — «Лялькою на шворках... не будь» —

Словникова робота. З'ясування значення фразеологізму «лялька на шворках» - маріонетка, лялька, яку примушують рухатись, смикаючи за ниточки, які прикріплені до всіх її частин. Без ляльковода ця лялька не має ніякого вигляду, це ніби окремі шматки ляльки. У переносному значенні так говорять про людину, яка діє з волі іншої, не маючи власної думки, власних переконань.

«Твори у вирі битви» —

«Довершивши твір, замовкни» —

«Вмій правду боронить» —

«Зумій заради правди зламать життя своє» —

«Борися і страждай» —

«Волі нікому не віддай» —

«Голодний, але вільний! — впиши в девіз» —

«Будь дубом» —

• Ви помітили, що у виписаних нами словосполученнях багато слів, які передають дію. Підкресліть їх. (Будь, знайди, не будь, твори, замовкни, вмій, зумій, борися, страждай, не віддай, впиши).

• Яка частина мови висловлює дію? Яке значення цих слів. (Дієслова наказового способу висловлюють заклик, спонукають до дії).


2.2. Визначення позиції ліричного героя.

• Хто розповідає нам вірш? (Заслуховування варіантів відповідей).

• Для відповіді на це запитання нам потрібно з'ясувати від якої особи ведеться оповідь у вірші? Як це визначити і для чого?


2.3. Уведення поняття «Ліричний герой».

Ліричний герой — це образ того героя у ліричному творі, почуття, думки, переживання якого відображено у творі. Він не завжди тотожний образу автора, хоча відображає його особисті переживання, пов'язані з тими чи іншими подіями його життя; ставлення до природи, суспільного життя, людей; своєрідність світовідчуття, світосприйняття поета, його інтереси. Особливості характеру знаходять відповідне вираження у формі, стилі його творів. Тобто зміст і форма ліричного твору — це завжди свідчення світобачення автора.

У вірші Шандора Петефі ми чуємо постійний заклик. Реалізується така форма слова через дієслово наказового способу.

Методичний коментар. Наказовий спосіб дієслів має на увазі наявність двох осіб: кому наказують і хто наказує. Всі ці дієслова стоять у формі другої особи однини — «ТИ». Опозицією такій формі є (тобто, той, хто наказує) «Я». Оповідач закликає від власного імені читача.

Висновок: ліричний герой і автор — оповідач збігаються.

• Отже, до чого закликає Шандор Петефі читача?


2.4. Мотивація обрання ліричного жанру.

• Чому автор звертається до поетичного жанру?

За своєю природою лірика — рід літератури, що розкриває емоційний світ людини. Це особливий спосіб художнього мислення і усвідомлення життя. При створенні віршів або при читанні їх людиною володіє ліричне почуття, особисте, притаманне тільки цій людині переживання.

Поетичне слово народилося з ритмів людського серця, що шукали матеріального виявлення, втілення у відчутну форму ще на зорі людської цивілізації. Людина у схвильованому стані відчула, як б'ється її серце від почуттів, що його переповняють і, намагаючись полегшити свій стан, висловила їх у мелодії першого вірша. Ритм — основа лірики, «мелодія серця», «почуття».

Але, звичайно, не кожне слово поета про його почуття — вже лірика. Відтворення всього, що відчув і усвідомив, повинно бути художньо оформлене, повинно отримати естетичне вираження у ритмі, лексиці, віршовому розмірі, змістових повторах; паузах, будові речень (синтаксисі).

Висновок: Шандор Петефі, як будь-який поет, розкриває через поетичні рядки те, що найбільше хвилює його. Отже, поет закликає читача до того, за що сам бореться, до чого дотичне життя, що його хвилює.


2.5. Що ж хвилює поета?

Зрозуміти це нам допоможуть оті дієслова, які і виявили нам позицію оповідача, але вже у складі словосполучень.

• Що означають слова: «Коли ти муж»? Тобто, відповідь на яке запитання читач знайде у вірші?

• Які якості притаманні тому, хто справжній чоловік?

Повернемося до попереднього етапу (п. 2.1) і знайдемо пояснення закликам автора. Учні вписують напроти кожної цитати з закликом власне тлумачення. Пізніше бажаючі зачитують свої варіанти. Учитель пропонує декільком учням прочитати домашнє завдання (придумати власне закінчення до оповідання). Вчитель узагальнює і проводить паралель з «кодексом життя» Джека Лондона, що його випрацювали у класі на попередніх уроках з творчості Д. Лондона.


3. Підбиття підсумків.

• Що спільного у світоглядах Шандора Петефі і Джека Лондона?


4. Домашнє завдання.

1. Скласти декілька словосполучень з дієсловами наказового способу, що виражають погляди учня на головні життєві питання: чесність, працьовитість, щирість, доброта, наполегливість...

2. Прочитати матеріали підручника про письменника.

3. Спробувати з'ясувати, які риси вдачі Шандора Петефі та факти біографії відбилися у віршованих рядках поезії «Коли ти муж, — будь мужнім...».

4. Вивчити 2 стовпчики вірша Шандора Петефі напам'ять.







На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.