Пізнавальне значення світової літератури: зображення в ній життя, побуту, звичаїв, світогляду, духовних і моральних цінностей різних народів світу - ВСТУП - І семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас

Мета: з’‎ясувати, у чому полягає пізнавальне значення світової літератури, пригадати твори, що вивчалися в 5-му класі, дізнатися про книги, які будуть прочитані в 6-му класі; розвивати допитливість, кмітливість; виховувати любов до книги як джерела знань.

Обладнання: головоломка, схема, тексти, мініатюри Ф. Крівіна, кросворд.


Література кожного народу — це найкраще дзеркало його життя.

І. Франко

Увесь світ, за винятком лише диких націй, керується книгами.

Вольтер


ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. С. Я. Маршак, відомий російський поет і драматург, що багато писав для дітей, одного разу звернувся до своїх читачів:

«Шановні читачі, чи хотіли б ви поспілкуватися з письменниками? Скажімо, з Пушкіним, Толстим, Гріном? Зустрітися з ними не так важко. Я можу дати їх точну адресу: ____________. Все найважливіше й найцікавіше, що могли б розповісти вам ці письменники, ви знайдете у цих ____________».

Де ж можна зустрітися з улюбленими письменниками і знайти все найважливіше і найцікавіше? Ви дізнаєтесь це, якщо зберете слова з «розсипаних» літер.• Які бувають бібліотеки? Чи ходите ви до них?

• Чи є бібліотека у вас вдома?

• Яку роль у вашому житті відіграють книги?

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Читання мініатюри Ф. Крівіна «Будівництво минулого»

«Я живу у Давній Греції, виходжу з декабристами на Сенатську площу... Нереальне життя, але в нього є прекрасна якість: з нього можна будувати що завгодно.

Із реальності будувати важко, вона погано піддається змінам. На те, щоб перемістити цеглинку, іноді потрібно витратити життя. А нереальність змінюється від одного поруху думки. І люди які у ній живуть: Сократ, Мікеланджело, Достоєвський... І всі доступні, зустрічайся, з ким хочеш, можеш навіть зібрати тих, хто ніколи між собою не зустрічався, з різних країн і часів...

А наше теперішнє — коли воно стане минулим? Чи захочеться кому-небудь у ньому жити? Ми ж будуємо не тільки майбутнє, ми минуле будуємо — на всі майбутні часи».

• Чи потрапляли ви у «нереальний світ» завдяки книгам?

• З ким із відомих письменників минулого ви хотіли б зустрітися?

2. Робота з епіграфами

• Поясніть слова французького просвітителя Вольтера.

• Прочитайте вислів І. Франка, винесений в епіграф уроку. Поясніть, як ви його розумієте.

(У літературних творах, як у дзеркалі, відбиваються побут, звичаї різних народів, їхні погляди на світ та мораль, головні життєві цінності. Чим більше читаєш творів зарубіжної літератури, тим більше дізнаєшся про життя людей у різних країнах.)


3. Робота над темою уроку

Кросворд «Літературний»

— Давайте пригадаємо, які твори зарубіжної літератури ми читали в 5-му класі. («Попелюшка», «Руслан і Людмила», «Снігова королева», «Дванадцять місяців», «Мауглі», «Чесна бідність»,«Есть в осени первоначальной...», «Пригоди Тома Сойєра»...)

— Кросворд «літературний» перевірить, чи добре ви пам’‎ятаєте авторів цих творів.1. Автор казки «Мауглі».

2. Хто написав поему «Руслан і Людмила»?

3. Письменник, що створив «Пригоди Тома Сойєра».

4. Автор казки «Попелюшка».

5. Хто написав казку «Снігова королева»?

6. Драматург, що створив п’‎єсу «Дванадцять місяців».

7. Автор поезії «Есть в осени первоначальной...»

8. Поет, що написав вірш «Чесна бідність».

9. Автор хоку

10. Вид мистецтва, у якому художній образ створюється за допомогою слова.

Складання схеми «Все флаги будут в гости к нам...»

— Зарубіжна література відкриває нам неосяжний світ культури різних країн світу. Чи пам’‎ятаєте ви, в яких країнах жили й творили знамениті письменники й поети?

— Що ви дізнались з прочитаних книжок про побут і звичаї, світогляд людей різних націй?

(З повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» ми дізналися про життя простих американців у невеликому містечку США у ХІХ столітті.


Хоку Мацуо Басьо перенесли нас у чарівний світ японської природи, допомогли зрозуміти особливе, шанобливе ставлення японців до неї.

Дізналися ми й про моральні закони різних народів, знайшли в них чимало спільного. У німецькій казці «Пані Метелиця» засуджуються лінощі й уславлюється працелюбність. У французькій казці «Попелюшка», як і в російській «Дванадцять місяців», винагороджуються доброта, терпіння, працелюбність героїв. Бути гідною і мужньою людиною навчають казка Р. Кіплінга «Мауглі» та вірш Р. Бернса «Чесна бідність».)

Слово вчителя

— У 6-му класі ви познайомитеся з новими для вас творами зарубіжної літератури.

Читаючи міфи народів світу, ви зможете порівняти уявлення різних націй про створення світу й виникнення людини на землі.

Байки Езопа, Ж. де Лафонтена та І. А. Крилова доведуть, що головні моральні цінності у житті людини є незмінними протягом багатьох століть.

Суспільний лад, побут, звичаї Англії та Росії ХІХ ст. відкриються вам у книгах Ч. Діккенса та А. П. Чехова.

Екзотична природа Південної Америки та Африки знайшла своє відображення у романах Д. Дефо та Ж. Верна. Хвилюючі пригоди, знайомство з мужніми, відважними героями та звичаями африканських племен не тільки захоплять вас, а й збагатять знаннями з історії, географії, морської справи.

Оповідання письменника-фантаста Р. Бредбері допоможуть уявити, на що може перетворитися майбутнє планети Земля, а філософська казка А. де Сент Екзюпері навчить, як цього не допустити.


III. Підсумки уроку

Учитель. Сьогодні на уроці ми:

• звернули увагу на необхідність читання художньої літератури;

• з’‎ясували, що в художніх творах відображається життя, побути, звичаї, світогляд різних народів;

• пригадали твори, вивчені в 5-му класі, й дізналися про книги, що будуть прочитані в 6-му класі.

Заключне слово вчителя

Вот и кончены наши заботы —

Спит задачник, закрыта тетрадь,

Руки тянутся к книге. Но что ты

Будешь, мальчик, сегодня читать?


Хочешь — в дальние синие страны,

В пенье вьюги, в тропический зной

Повернут нас с тобой капитаны,

На штурвал налегая резной.

(Р. Рождественский)


IV. Домашнє завдання

Підготувати усну розповідь про свою улюблену книгу.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.