Пізнавальне значення світової літератури: зображення в ній життя, побуту, звичаїв, світогляду, духовних і моральних цінностей різних народів світу - ВСТУП - І семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас

Мета: з’‎ясувати, у чому полягає пізнавальне значення світової літератури, пригадати твори, що вивчалися в 5-му класі, дізнатися про книги, які будуть прочитані в 6-му класі; розвивати допитливість, кмітливість; виховувати любов до книги як джерела знань.

Обладнання: головоломка, схема, тексти, мініатюри Ф. Крівіна, кросворд.


Література кожного народу — це найкраще дзеркало його життя.

І. Франко

Увесь світ, за винятком лише диких націй, керується книгами.

Вольтер


ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. С. Я. Маршак, відомий російський поет і драматург, що багато писав для дітей, одного разу звернувся до своїх читачів:

«Шановні читачі, чи хотіли б ви поспілкуватися з письменниками? Скажімо, з Пушкіним, Толстим, Гріном? Зустрітися з ними не так важко. Я можу дати їх точну адресу: ____________. Все найважливіше й найцікавіше, що могли б розповісти вам ці письменники, ви знайдете у цих ____________».

Де ж можна зустрітися з улюбленими письменниками і знайти все найважливіше і найцікавіше? Ви дізнаєтесь це, якщо зберете слова з «розсипаних» літер.



• Які бувають бібліотеки? Чи ходите ви до них?

• Чи є бібліотека у вас вдома?

• Яку роль у вашому житті відіграють книги?

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Читання мініатюри Ф. Крівіна «Будівництво минулого»

«Я живу у Давній Греції, виходжу з декабристами на Сенатську площу... Нереальне життя, але в нього є прекрасна якість: з нього можна будувати що завгодно.

Із реальності будувати важко, вона погано піддається змінам. На те, щоб перемістити цеглинку, іноді потрібно витратити життя. А нереальність змінюється від одного поруху думки. І люди які у ній живуть: Сократ, Мікеланджело, Достоєвський... І всі доступні, зустрічайся, з ким хочеш, можеш навіть зібрати тих, хто ніколи між собою не зустрічався, з різних країн і часів...

А наше теперішнє — коли воно стане минулим? Чи захочеться кому-небудь у ньому жити? Ми ж будуємо не тільки майбутнє, ми минуле будуємо — на всі майбутні часи».

• Чи потрапляли ви у «нереальний світ» завдяки книгам?

• З ким із відомих письменників минулого ви хотіли б зустрітися?

2. Робота з епіграфами

• Поясніть слова французького просвітителя Вольтера.

• Прочитайте вислів І. Франка, винесений в епіграф уроку. Поясніть, як ви його розумієте.

(У літературних творах, як у дзеркалі, відбиваються побут, звичаї різних народів, їхні погляди на світ та мораль, головні життєві цінності. Чим більше читаєш творів зарубіжної літератури, тим більше дізнаєшся про життя людей у різних країнах.)


3. Робота над темою уроку

Кросворд «Літературний»

— Давайте пригадаємо, які твори зарубіжної літератури ми читали в 5-му класі. («Попелюшка», «Руслан і Людмила», «Снігова королева», «Дванадцять місяців», «Мауглі», «Чесна бідність»,«Есть в осени первоначальной...», «Пригоди Тома Сойєра»...)

— Кросворд «літературний» перевірить, чи добре ви пам’‎ятаєте авторів цих творів.



1. Автор казки «Мауглі».

2. Хто написав поему «Руслан і Людмила»?

3. Письменник, що створив «Пригоди Тома Сойєра».

4. Автор казки «Попелюшка».

5. Хто написав казку «Снігова королева»?

6. Драматург, що створив п’‎єсу «Дванадцять місяців».

7. Автор поезії «Есть в осени первоначальной...»

8. Поет, що написав вірш «Чесна бідність».

9. Автор хоку

10. Вид мистецтва, у якому художній образ створюється за допомогою слова.

Складання схеми «Все флаги будут в гости к нам...»

— Зарубіжна література відкриває нам неосяжний світ культури різних країн світу. Чи пам’‎ятаєте ви, в яких країнах жили й творили знамениті письменники й поети?

— Що ви дізнались з прочитаних книжок про побут і звичаї, світогляд людей різних націй?

(З повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» ми дізналися про життя простих американців у невеликому містечку США у ХІХ столітті.


Хоку Мацуо Басьо перенесли нас у чарівний світ японської природи, допомогли зрозуміти особливе, шанобливе ставлення японців до неї.

Дізналися ми й про моральні закони різних народів, знайшли в них чимало спільного. У німецькій казці «Пані Метелиця» засуджуються лінощі й уславлюється працелюбність. У французькій казці «Попелюшка», як і в російській «Дванадцять місяців», винагороджуються доброта, терпіння, працелюбність героїв. Бути гідною і мужньою людиною навчають казка Р. Кіплінга «Мауглі» та вірш Р. Бернса «Чесна бідність».)

Слово вчителя

— У 6-му класі ви познайомитеся з новими для вас творами зарубіжної літератури.

Читаючи міфи народів світу, ви зможете порівняти уявлення різних націй про створення світу й виникнення людини на землі.

Байки Езопа, Ж. де Лафонтена та І. А. Крилова доведуть, що головні моральні цінності у житті людини є незмінними протягом багатьох століть.

Суспільний лад, побут, звичаї Англії та Росії ХІХ ст. відкриються вам у книгах Ч. Діккенса та А. П. Чехова.

Екзотична природа Південної Америки та Африки знайшла своє відображення у романах Д. Дефо та Ж. Верна. Хвилюючі пригоди, знайомство з мужніми, відважними героями та звичаями африканських племен не тільки захоплять вас, а й збагатять знаннями з історії, географії, морської справи.

Оповідання письменника-фантаста Р. Бредбері допоможуть уявити, на що може перетворитися майбутнє планети Земля, а філософська казка А. де Сент Екзюпері навчить, як цього не допустити.


III. Підсумки уроку

Учитель. Сьогодні на уроці ми:

• звернули увагу на необхідність читання художньої літератури;

• з’‎ясували, що в художніх творах відображається життя, побути, звичаї, світогляд різних народів;

• пригадали твори, вивчені в 5-му класі, й дізналися про книги, що будуть прочитані в 6-му класі.

Заключне слово вчителя

Вот и кончены наши заботы —

Спит задачник, закрыта тетрадь,

Руки тянутся к книге. Но что ты

Будешь, мальчик, сегодня читать?


Хочешь — в дальние синие страны,

В пенье вьюги, в тропический зной

Повернут нас с тобой капитаны,

На штурвал налегая резной.

(Р. Рождественский)


IV. Домашнє завдання

Підготувати усну розповідь про свою улюблену книгу.