Пізнавальне значення світової літератури: зображення в ній життя, побуту, звичаїв, світогляду, духовних і моральних цінностей різних народів світу - ВСТУП - І семестр
Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас
Мета: з’ясувати, у чому полягає пізнавальне значення світової літератури, пригадати твори, що вивчалися в 5-му класі, дізнатися про книги, які будуть прочитані в 6-му класі; розвивати допитливість, кмітливість; виховувати любов до книги як джерела знань.
Обладнання: головоломка, схема, тексти, мініатюри Ф. Крівіна, кросворд.
Література кожного народу — це найкраще дзеркало його життя.
І. Франко
Увесь світ, за винятком лише диких націй, керується книгами.
Вольтер
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. С. Я. Маршак, відомий російський поет і драматург, що багато писав для дітей, одного разу звернувся до своїх читачів:
«Шановні читачі, чи хотіли б ви поспілкуватися з письменниками? Скажімо, з Пушкіним, Толстим, Гріном? Зустрітися з ними не так важко. Я можу дати їх точну адресу: ____________. Все найважливіше й найцікавіше, що могли б розповісти вам ці письменники, ви знайдете у цих ____________».
Де ж можна зустрітися з улюбленими письменниками і знайти все найважливіше і найцікавіше? Ви дізнаєтесь це, якщо зберете слова з «розсипаних» літер.
• Які бувають бібліотеки? Чи ходите ви до них?
• Чи є бібліотека у вас вдома?
• Яку роль у вашому житті відіграють книги?
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Читання мініатюри Ф. Крівіна «Будівництво минулого»
«Я живу у Давній Греції, виходжу з декабристами на Сенатську площу... Нереальне життя, але в нього є прекрасна якість: з нього можна будувати що завгодно.
Із реальності будувати важко, вона погано піддається змінам. На те, щоб перемістити цеглинку, іноді потрібно витратити життя. А нереальність змінюється від одного поруху думки. І люди які у ній живуть: Сократ, Мікеланджело, Достоєвський... І всі доступні, зустрічайся, з ким хочеш, можеш навіть зібрати тих, хто ніколи між собою не зустрічався, з різних країн і часів...
А наше теперішнє — коли воно стане минулим? Чи захочеться кому-небудь у ньому жити? Ми ж будуємо не тільки майбутнє, ми минуле будуємо — на всі майбутні часи».
• Чи потрапляли ви у «нереальний світ» завдяки книгам?
• З ким із відомих письменників минулого ви хотіли б зустрітися?
2. Робота з епіграфами
• Поясніть слова французького просвітителя Вольтера.
• Прочитайте вислів І. Франка, винесений в епіграф уроку. Поясніть, як ви його розумієте.
(У літературних творах, як у дзеркалі, відбиваються побут, звичаї різних народів, їхні погляди на світ та мораль, головні життєві цінності. Чим більше читаєш творів зарубіжної літератури, тим більше дізнаєшся про життя людей у різних країнах.)
3. Робота над темою уроку
Кросворд «Літературний»
— Давайте пригадаємо, які твори зарубіжної літератури ми читали в 5-му класі. («Попелюшка», «Руслан і Людмила», «Снігова королева», «Дванадцять місяців», «Мауглі», «Чесна бідність»,«Есть в осени первоначальной...», «Пригоди Тома Сойєра»...)
— Кросворд «літературний» перевірить, чи добре ви пам’ятаєте авторів цих творів.
1. Автор казки «Мауглі».
2. Хто написав поему «Руслан і Людмила»?
3. Письменник, що створив «Пригоди Тома Сойєра».
4. Автор казки «Попелюшка».
5. Хто написав казку «Снігова королева»?
6. Драматург, що створив п’єсу «Дванадцять місяців».
7. Автор поезії «Есть в осени первоначальной...»
8. Поет, що написав вірш «Чесна бідність».
9. Автор хоку
10. Вид мистецтва, у якому художній образ створюється за допомогою слова.
Складання схеми «Все флаги будут в гости к нам...»
— Зарубіжна література відкриває нам неосяжний світ культури різних країн світу. Чи пам’ятаєте ви, в яких країнах жили й творили знамениті письменники й поети?
— Що ви дізнались з прочитаних книжок про побут і звичаї, світогляд людей різних націй?
(З повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» ми дізналися про життя простих американців у невеликому містечку США у ХІХ столітті.
Хоку Мацуо Басьо перенесли нас у чарівний світ японської природи, допомогли зрозуміти особливе, шанобливе ставлення японців до неї.
Дізналися ми й про моральні закони різних народів, знайшли в них чимало спільного. У німецькій казці «Пані Метелиця» засуджуються лінощі й уславлюється працелюбність. У французькій казці «Попелюшка», як і в російській «Дванадцять місяців», винагороджуються доброта, терпіння, працелюбність героїв. Бути гідною і мужньою людиною навчають казка Р. Кіплінга «Мауглі» та вірш Р. Бернса «Чесна бідність».)
Слово вчителя
— У 6-му класі ви познайомитеся з новими для вас творами зарубіжної літератури.
Читаючи міфи народів світу, ви зможете порівняти уявлення різних націй про створення світу й виникнення людини на землі.
Байки Езопа, Ж. де Лафонтена та І. А. Крилова доведуть, що головні моральні цінності у житті людини є незмінними протягом багатьох століть.
Суспільний лад, побут, звичаї Англії та Росії ХІХ ст. відкриються вам у книгах Ч. Діккенса та А. П. Чехова.
Екзотична природа Південної Америки та Африки знайшла своє відображення у романах Д. Дефо та Ж. Верна. Хвилюючі пригоди, знайомство з мужніми, відважними героями та звичаями африканських племен не тільки захоплять вас, а й збагатять знаннями з історії, географії, морської справи.
Оповідання письменника-фантаста Р. Бредбері допоможуть уявити, на що може перетворитися майбутнє планети Земля, а філософська казка А. де Сент Екзюпері навчить, як цього не допустити.
III. Підсумки уроку
Учитель. Сьогодні на уроці ми:
• звернули увагу на необхідність читання художньої літератури;
• з’ясували, що в художніх творах відображається життя, побути, звичаї, світогляд різних народів;
• пригадали твори, вивчені в 5-му класі, й дізналися про книги, що будуть прочитані в 6-му класі.
Заключне слово вчителя
Вот и кончены наши заботы —
Спит задачник, закрыта тетрадь,
Руки тянутся к книге. Но что ты
Будешь, мальчик, сегодня читать?
Хочешь — в дальние синие страны,
В пенье вьюги, в тропический зной
Повернут нас с тобой капитаны,
На штурвал налегая резной.
(Р. Рождественский)
IV. Домашнє завдання
Підготувати усну розповідь про свою улюблену книгу.