Тематична атестація № 2 - БАЙКИ У СВІТОВІЙ ЛІТЕРАТУРІ - І семестр
Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас
Мета: повторити поняття з теорії літератури, зміст прочитаних байок, підсумувати вивчене, перевірити рівень знань за темою «Байка у світовій літературі»; розвивати творчі здібності; виховувати прагнення до високих результатів.
ХІД УРОКУ
I. Оголошення мети уроку
II. Ознайомлення із завданнями для атестації
III. Виконання роботи (у письмовій або усній формі)
1. Теорія літератури
Що таке... :
• байка?
• алегорія?
• езопова мова?
2. Зміст творів
Відгадай байку за уривком.
1) «Мартышка к старости слаба глазами стала». («Мартышка и очки»)
2) «Ты все пела? Это дело:
Так поди же попляши!» («Стрекоза и Муравей»)
3) «И в сердце льстец всегда отыщет уголок». («Ворона и Лисица»)
4) «Хоть видит око, да зуб неймет». («Лисица и виноград»)
5) «Ай, Моська! знать, она сильна,
Что лает на Слона». («Слон и Моська»)
6) «Когда в товарищах согласья нет,
на лад их дело не пойдет». («Лебедь, Щука и Рак»)
7) «А ларчик просто открывался». («Ларчик»)
8) «Слона-то я не приметил». («Любопытный»)
9) «А Васька слушает да ест». («Кот и Повар»)
10) «Коли згода між людьми — їх важко перемогти, коли незгода — легко». («Хліборобові діти», Езоп)
11) «Лев скликав раду і сказав:
«Напевно, кару Бог послав
Нам за чиюсь тяжку провину»». («Зачумлені звірі», Лафонтен)
12) «Хоч як би ти виправдовувалось, я тебе все одно з’їм». («Вовк та Ягня», Езоп)
3. Аналіз твору
1) З яких частин складається байка? (З оповідної частини та моралі)
2) Назвіть спільні ознаки байок Езопа, Крилова, Лафонтена.
3) Чим відрізняються байки Езопа, Крилова, Лафонтена?
4) Які риси уособлюють в собі персонажі байок?
Вовк — (грубість, нахабність, сила)
Ягня — (беззахисність, слабкість)
Лисиця — (хитрість, лестивість)
Ворона — (наївність, самозакоханість)
Осел — (нерозумність)
Мавпа — (нерозумність, суєтливість, легковажність)
5) Проведіть літературні паралелі до відомих вам байок Езопа і Крилова. («Вовк та Ягня», «Ворона і Лисиця», «Мурашки і Цикада» — «Стрекоза и Муравей»)
6) Наведіть приклади крилатих висловів з байок. («Спой, светик, не стыдись», «Уж сколько раз твердили миру, что лесть гнусна, вредна», «А вы, друзья, как ни садитесь, все в музыканты не годитесь», «У сильного всегда бессильный виноват», «Ты виноват уж тем, что хочется мне кушать» і т. ін.)
4. Творче завдання
1) Опишіть, який вигляд може мати обкладинка книги «Байки І. А. Крилова» (Езопа, Лафонтена).
2) Напишіть власну байку у віршах або в прозі.
Тематичне оцінювання можна провести у формі гри між командами (усно) або у формі індивідуальної роботи (письмово). В останньому випадку учні можуть обирати питання за бажанням: кожна відповідь на питання 1 рівня оцінюється 1 балом, 2 рівня — 2 балами, 3 рівня — 3 балами, 4 рівня — 4 балами.
IV. Підсумки уроку