Життєвий і творчий шлях Д. Лондона. Оповідання «Жага до життя» - ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ - IІ семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас

Мета: ознайомитися з фактами біографії Д. Лондона, дізнатися про історію створення північних оповідань, ознайомитися з поняттям «оповідання», працювати над виразним читанням твору.

Обладнання: портрет Д. Лондона, виставка його книг, тексти оповідань «Жага до життя».


Не кожний опір біді нагороджується порятунком від загибелі,

та загибель завжди починається із втрати волі.

Л. Леонов


ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності

Читання епіграфа

• Як ви розумієте ці слова?

• Про яких сильних, мужніх людей, що проявляли силу волі в боротьбі з долею, ви знаєте? (Прометей, Геракл, Р. Крузо, Д. Сенд, М. Уелдон, Геркулес, О. Мересьєв)

— Сьогодні на уроці ми познайомимося із життям сильних та мужніх людей: один з них — людина, що реально існувала, знаменитий письменник Джек Лондон, інший — безіменний герой його уславленого оповідання.

II. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя

Знайомство з Д. Лондоном

Відомий американський письменник Джек Лондон (справжнє ім’я — Джон Гріффіт) виріс у сім’ї вітчима, ірландського фермера Джона Лондона.

Згадуючи дитячі роки, Д. Лондон писав: «Я народився в бідній сім’ї, часто бідував і нерідко голодував. Я ніколи не знав, що означає мати власні іграшки. Бідність була нашою супутницею завжди».

Навчаючись у початковій школі, Джек одночасно продає газети. Двічі на день, рано вранці до початку занять і ввечері після школи, він бігає вулицями міста, розносячи і продаючи газети.

Замість коледжу, про який хлопець не міг і мріяти, він починає працювати на консервній фабриці, де робочий день продовжувався 12—14 годин на добу, а платня за годину складала всього 10 центів.

У 15 років для Джека починається нове життя, сповнене пригод і небезпек. Він вирішив зайнятися незаконним виловом устриць у затоці Сан-Франциско. Парадокс: сміливість і відвага, що їх проявив хлопець під час набігів, призвели до того, що йому запропонували працювати у рибачому патрулі, де небезпеки було не менше, хоча охоронці й перебували під захистом закону.

Незважаючи на те що змалку хлопцеві доводилося багато й важко працювати, він завжди знаходив час для читання книг і був постійним відвідувачем публічних бібліотек.

Лондонові не було ще й 20-ти років, коли він взяв участь у конкурсі на краще оповідання, організованому Сан-Франциською газетою «Колл». Юнак написав оповідання «Тайфун біля берегів Японії», за який йому було присуджено першу премію.

Ціною неймовірних зусиль Джек вступає до університету, мріючи про навчання. «Нестача коштів, а крім того, усвідомлення того, що університет не дає мені потрібного й відбирає у мене занадто багато часу,— все це примусило мене піти»,— писав Д. Лондон.

У 1896 р. Дж. Кармак відкрив у районі Клондайку великі поклади золота. Це відкриття стало сигналом для початку «золотої лихоманки». Тисячі людей вирушили до Аляски, прагнучи легкого й швидкого збагачення. Серед золотошукачів опинився і Д. Лондон. Проте розбагатіти йому не вдалося. Пробувши на Алясці близько року, він захворів на цингу й повернувся до Сан-Франциско таким самим бідняком, яким і поїхав.

Але річне перебування на Півночі стало для нього «останнім університетом». «У Клондайку я знайшов себе,— писав він,— там усі мовчать. Усі думають. Там у вас виробляється вірний погляд на життя. Сформувалось і моє світосприйняття». Саме завдяки перебуванню на Алясці Д. Лондон і написав свої північні оповідання.

Перше з них — «За тих, хто в путі» — було надруковано у 1899 р. Північні оповідання стали початком літературної слави Д. Лондона.

Усього 40 років продовжувався життєвий шлях письменника, та літературна спадщина його велика: за життя Д. Лондона вийшло 50 написаних ним книжок. Кращі з них — «Жага до життя», «Біле ікло», «Мартін Іден», «На берегах Сакраменто».

2. Теорія літератури

Оповідання — це епічний жанр, невеликий прозовий твір, сюжет якого будується на одному, інколи декількох епізодах з життя одного або кількох персонажів.


3. Читання оповідання «Жага до життя»


4. Виявлення читацьких вражень учнів

• Що вразило вас у прочитаному творі?

• Які почуття виникли під час читання?

• Чим це оповідання не схоже на інші твори, які ми читали? (Суворі обставини, реалістичність зображення)

III. Висновки

• Чи можна віднести епіграф уроку і до автора твору, і до його героя? (Так. Обидва мужньо боролися з життєвими обставинами, і хоч доля була жорстокою до них, прагнули досягти своєї мети у житті.)

IV. Домашнє завдання

Підготувати стислий переказ оповідання «Жага до життя», вивчити визначення оповідання.