Р. Л. Стівенсон — автор роману «Острів скарбів» - ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ - IІ семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас

Мета: зацікавити учнів біографією і творчістю Р. Л. Стівенсона, познайомити з історією створення роману «Острів скарбів», працювати над виразним читанням, розвивати логічне мислення.

Обладнання: портрети Р. Л. Стівенсона, виставка книг письменника.


Володіючи багатством

Усієї землі,

Ми повинні бути щасливі,

Як королі.

Р. Л. Стівенсон


ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

Розшифрувавши криптограму, ви дізнаєтеся, твір якого письменника ми будемо читати на уроці.(Роберт Льюїс Стівенсон)

Ключ до криптограми — український алфавіт.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя про письменника

Життєвий і творчий шлях письменника

— Розмірковуючи над долею письменника Стівенсона, не можна забувати: був іще й читач Стівенсон. З самого раннього дитинства він захоплювався романами Вальтера Скотта, історичні твори якого були сповнені пригод і подорожей. Цікаво, що серед героїв романів великого шотландця Стівенсон знаходив своїх предків, не говорячи вже про те, що вони з В. Скоттом навіть мали спільних далеких родичів. А дід Сті- венсона показував авторові «Айвенго» побудовані ним маяки.

Дід і батько письменника — морські інженери, що будували маяки, такі необхідні для урятування кораблів. Але Льюїс не міг слідувати сімейній традиції: з дитинства він багато й часто хворів, тому майже не ходив до школи, не грав з однолітками. Проте, навіть лежачи у ліжку, він не сумував, тому що вмів фантазувати. А ще батько, годинами сидячи біля хворого на туберкульоз сина, розповідав йому захоплюючі історії про відважних розбійників, відчайдушні плавання, закопані скарби.

Батьки хотіли, щоб Льюїс здобув юридичну освіту, що він і зробив, закінчивши юридичний факультет Единбурзького університету. Але, як і раніше, його приваблювала лише література. Література й подорожі...

Он с собою взял в плаванье карту морей,

На которой земли — ни следа;

И команда, с восторгом склонившись над ней,

Дружным хором воскликнула: «Да!»

Для чего, в самом деле, полюса, параллели,

Зоны, тропики и зодиаки?

И команда в ответ: «В жизни этого нет,

Это чисто условные знаки.

На обыденных картах — слова, острова,

Все сплелось, перепуталось — жуть!

А на нашей, как в море, одна синева,

Вот так карта — приятно взглянуть!»

(Л. Керолл)

Щоправда, життя склалося так, що мандрувати йому доводилося не за власним бажанням, а через жорстоку необхідність. Спочатку, за приписами лікарів,— до м’якого клімату Франції, Голландії та Бельгії, потім — до Каліфорнії за нареченою, американкою Фанні Осборн, і наприкінці життя — на острови архіпелагу Самоа.

Стівенсон рано почав писати й друкуватися, але успіх прийшов лише після виходу роману «Острів скарбів».

2. Історія створення роману

Вперше роман побачив світ у 1881 р. Реакція читачів була більш ніж несподіваною — автора буквально закидали листами з проханням назвати точні координати острова, адже там залишилися скарби. Наївні сучасники так і не змогли повірити, що події роману — плід фантазії автора.

Як же з’явилася ця книга?

Коли вона вийшла вперше, на ній була присвята: «Містеру Л. О.» — з приміткою, що «смак і фантазія» Л. О. допомогли авторові в написанні романа. Усі подумали, що це якийсь критик, а виявилося — хлопчик, Ллойд Осборн.

Одного разу, граючись зі своїм пасинком Ллойдом, Стівенсон намалював карту острова. «Як називається ця земля?» — запитав хлопчик.

«Острів скарбів»,— не замислюючись відповів автор, навіть не підозрюючи, що він розпочав створювати свій знаменитий роман.

Кожного дня сім’я збиралася за одним столом, щоб послухати нові розділи майбутньої книги: про піратів, карту та скарби, про бунт та покинутий корабель, про сквайра Трелоні, і доктора, і повара на одній нозі. Та члени сім’ї Стівенсона не були пасивними слухачами: вони вигадували нові пригоди, підказували імена героїв та назви місцевості. Батько письменника склав список речей, що знаходився у скрині «морського вовка». А Ллойд був першим критиком і редактором «Острова скарбів».

«Острів скарбів» — найвідоміший, але не єдиний твір Стівенсона. Йому належать романи «Чорна стріла», «Володар Баллантре», «Дивна історія доктора Джекіла і містера Хайда».

Писав Стівенсон до останнього дня свого недовгого життя, скінчити яке йому довелося на полінезійському острові Самоа, що у Тихому океані. Рідні поховали його над морем, на вершині гори Веа. На могильному камені викарбувані його власні рядки:

Під зоряним небом, на вітру

Місце останнє виберу.

Радісно жив я, легко помру.

...

На могилі моїй напишете так:

«Тут він хотів залишити знак,

З моря додому прийшов моряк,

І мисливець вернувся з горбів».

«Реквієм»

3. Робота з літературознавчими термінами

Повторення.

• Що таке роман?

• Яка література називається пригодницькою?

4. Читання перших розділів роману

Частина І, розділ І. «Старий морський вовк у трактирі адмірала Бенбоу»

Розділ ІІ. «Чорний Пес приходить і йде геть»

• Назвіть героїв роману, про яких ви читали. Які вони викликають почуття і чому?

Розділ ІІІ. «Чорна мітка»

• Що таке чорна мітка? Хто і кому з героїв роману її приносить?

• Чи можна назвати цей роман пригодницьким (згідно з прочитаними розділами)?

III. Висновки

Продовжити речення:

Сьогодні на уроці я...:

• дізнався...

• був вражений...

• замислився...

IV. Домашнє завдання

Читати роман «Острів скарбів».