Романтика пригод і подорожей у романі «Острів скарбів» - ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ - IІ семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас

Мета: зацікавити подіями роману, перевірити знання тексту; розвивати увагу, логічне мислення, уміння працювати в команді; виховувати повагу до сміливих мандрівників.

Обладнання: карта острова, картки із завданнями.

Тип уроку: урок-подорож.


Если думать не боишься

О прекрасной, беспредельной,

Неожиданной, бесценной,

Удивительной земле...

Р. Грейвс


ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

— Чи добре ви впоралися з домашнім завданням?

Чи уважно читали роман «Острів скарбів»?

Сьогодні ми це перевіримо під час уроку-подорожі. Але вирушити у подорож можна за однієї умови:

Если думать не боишься

О прекрасной, беспредельной,

Неожиданной, бесценной,

Удивительной земле,

На которой ты живёшь,—

Вот о чём тогда подумай:

Горы окружили чащу,

Чаща окружила тени,

Тени окружили пашню,

Где на чёрных и на белых

Клетках шашечной доски

Красная лежит коробка,

Перевязанная лентой,—

Вот бы развязать её!


В той коробке круглый остров,

А на острове орешник,

А в орешнике орешек —

Расколи-ка скорлупу

И в орешке ты увидишь:

Горы окружила чаща,

Чащу окружили тени,

Тени окружила пашня,

Где на чёрных и на белых

Клетках шашечной доски

Та же самая коробка,

Перевязанная лентой,—

Не развязывай её!


А развяжешь эту ленту, —

Вмиг окажешься в коробке,

Попадёшь на круглый остров

И очутишься в орешке.

И тебя окружат горы,

И тебя окружит чаща...

(Роберт Грейвс)

Тож, якщо ви не боїтесь далеких, незвіданих земель, вирушаємо в путь. Поділ на команди.


ІІ. Літературна гра

1. Знайди «четверте зайве»

• Ж. Верн, Д. Дефо, Ж. де Лафонтен, Р. Л. Стівенсон. (Письменники — автори пригодницьких творів)

• «Жага до життя», «Пригоди Тома Сойера», «Острів скарбів», «Хамелеон». (Пригодницькі твори)

• Джим Хокінс, Робінзон Крузо, Джон Сільвер, Бен Ган. (Герої роману «Острів скарбів»)

• Том Сойєр, Дік Сенд, П’‎ятниця, Джим Хокінс. (Головні герої пригодницьких книг)


2. Словник моряка

З’‎єднайте лініями слова та їх лексичні значення.

3. «Вірю — не вірю»

Відрізнити правильні твердження від хибних.

? 1) Таверна батьків Джима називалась «Веселий Роджер».

+ 2) Чорну мітку Біллі Бонсу приніс сліпий пірат на ім’‎я П’‎ю.

+ 3) Доктор Лівсі врятував Біллі Бонса за допомогою кровопускання.

? 4) Сквайр Трелоні мав великий досвід у доборі команди корабля.

+ 5) Джим поплив на острів скарбів одразу, разом з піратами.

+ 6) Компас у вигляді скелета — вигадка капітана Флінта.

? 7) «Мертві не тікають»,— говорили пірати.

? 8) Щоб дістатися «Іспаньоли», Джим узяв човен піратів.

4. «Хто найкраще знає карту?»

Нанести на «контурну карту» острова всі назви і позначки, щоб знайти скарби (див. рис. далі). Хто швидше і точніше це зробить, той перемагає в цьому конкурсі.

5. «Як це все було насправді?»

Розташувати цитати в хронологічному порядку.

1) «Ми зупинилися в тому самому місці, де на карті було намальовано якоря. Третя частина милі віддаляла нас від головного острова і третина милі — від острова Скелета». (№ 4)

2) «Бандити, шукаючи мене й матір, зірвали зі стіни навіть годинника. І, хоча вони нічого не забрали з собою, окрім мішка з грошима, який належав капітанові, і декількох срібних монет з нашої каси, я одразу зрозумів, що ми розорені». (№ 3)



3) «Інша частина скарбів — срібло у зливках і зброя — все це лежить там, де його закопав покійний Флінт. І, на мою думку, хай собі лежить. Тепер мене нічим не заманиш на цей проклятий острів». (№ 7)

4) «Ти нічого не роби, доки вони не пришлють мені чорну мітку або поки знову не побачиш Чорного Пса чи моряка з однієї ногою. Цього одноногого, Джиме, остерігайся найбільше». (№ 2)

5) ««Між іншим,— продовжував я,— мені не подобається цей прапор, містере Хендс. Якщо ви не проти, я спущу його. Краще зовсім без прапора, ніж з таким». Я побіг до мачти, смикнув за відповідну мотузку і, спустивши проклятого чорного прапора, викинув його за борт, у море». (№ 6)

6) «Я пам’‎ятаю, немовби це було вчора, як, важко ступаючи, він доплентався до наших дверей, а його морську скриню везли за ним на тачці. Це був високий, сильний, гладкий чоловік з темним обличчям». (№ 1)

7) «Я приходив сюди і зрідка молився, коли я гадав, що зараз неділя. Це не зовсім схоже на каплицю, та все ж якось урочистіше. Правда, я був один, без капелана, без Біблії». (№ 5)

6. «Що було в скрині?»

На картках записані назви предметів. Треба вибрати тільки потрібні картки та дописати ті предмети, які були в скрині й яких немає на картках.


Ніж, ложка, трубка — зайві слова.

Тютюн, компаси, плащ — треба додати.


7. «Літературні паралелі»

Порівняйте образи Бена Гана і Робінзона Крузо.

III. Підсумки гри

IV. Домашнє завдання

Підготувати розповідь про улюблених героїв роману «Острів скарбів».