Засудження жаги до збагачення, зрадливості, підступності у романі Р. Л. Стівенсона «Острів скарбів» - ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ - IІ семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас

Мета: розкрити негативні риси героїв-піратів; вчити розрізняти щирість і лицемірство на прикладах з роману; вдосконалювати навички роботи з текстом; розвивати зв’‎язне мовлення; виховувати прагнення до самовдосконалення.

Обладнання: схема «Герої роману «Острів скарбів»», текст роману, прапор піратів, чорна мітка.


Люди, будьте людяними.

Ж.-Ж. Руссо


ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності• Що ви бачите на дошці? (Прапор піратів «Веселий Роджер», чорна мітка)

• Чи здогадались ви про кого піде мова сьогодні на уроці? (Так, про піратів)

— Ніхто не знає, коли з’‎явилися перші пірати. Можливо, це сталося тоді, коли на морях почали з’‎являтися судна, що перевозили незліченні багатства. Легка здобич приваблювала піратів, і з часом такий вид «заробітку» перетворився на спосіб життя. Перші згадки про морських розбійників у Давній Греції відносяться до VI ст. до н. е., але цілком можливо, що вони існували й раніше.

Чи знаєте ви..., що пірати існують й у наш час? Наприклад, в африканській країні Сомалі вони саме в такий спосіб заробляють собі на життя.

«Веселий роджер»

Відомо, що пірати мали свій прапор. Він був чорного кольору, на ньому зображувався череп та схрещені кістки. Такий прапор для піратів, умитих кров’‎ю, не викликає здивування, чого не скажеш про назву. Що ж означає назва прапора піратів «Веселий Роджер»?

Існує дві версії виникнення цього словосполучення. Перша полягає в тому, що пірати під час зустрічі з іншим судном спочатку піднімали чорний прапор (для попередження), а потім — червоний, що означало: на помилування розраховувати не варто. Можливо, назва червоного прапора Jolli rougе потім змінилась на співзвучне англійське Jolli Roger — веселий Роджер.

Друга версія пов’‎язана з тамільськими піратами, які називали себе «Алі раджа», що означає — володарі моря. Це словосполучення також співзвучне англійському «Джолі Роджер».

ІІ. Складання схеми «Герої роману «Острів скрбів»»

Учитель. Два різних прапори — два різних світи. І дві команди, тому що іноді перемога когось одного є неможливою і треба діяти спільно з однодумцями, уміти прислухатися одне до одного, піклуватися про інших, уміти поступатися своїми амбіціями.

Перед нами два прапори: британський та піратський. Давайте запишемо імена героїв роману, що стали під певний прапор.Імена піратів треба вписати у клітинки кросворда.

1. Сліпий пірат, що приніс чорну мітку Біллі Бонсу. (П’‎ю)

2. Пірат, який жив у таверні «Адмірал Бенбоу». (Біллі)

3. Капітан піратів на острові. (Сільвер)

4. Пірат, що сидів за одним столиком із Чорним Псом. (Морган)

5. Капітан піратів, хазяїн скарбів. (Флінт)

6. Пірат, що першим знайшов Біллі Бонса. (Чорний Пес)

ІІІ. «Світ піратів»

1. Робота з текстом (домашнє завдання)

Навести цитати, зробити висновки щодо характеристики героїв.

1) Біллі Бонс

«Я пам’‎ятаю, немовби це було учора, як, важко ступаючи, він доплентався до наших дверей, а його морську скриню везли за ним на тачці. Це був високий, сильний, гладкий чоловік з темним обличчям. Просмолена кіска стирчала над коміром його засмальцьованого синього каптана. Руки у нього були обвітрені, у якихось рубцях, а шабельний шрам на щоці — бруднувато-білого кольору зі свинцевим відтінком».

«Він був не схожий на простого матроса».

«За його словами, він провів своє життя серед заклятих злочинців на морі».

«Ніколи ні з ким не розмовляв, тільки коли був дуже п’‎яний».

Висновок. Грубий, завжди п’‎яний колишній пірат був нешанобливим, лаявся, не платив хазяям таверни, принижував інших відвідувачів. Загинув від рук таких, як і він сам, злочинців.

2) Чорний Пес

«Він був блідий, з сірим обличчям. На лівій руці у нього не вистачало двох пальців. Нічого войовничого в ньому не було, хоча на поясі й висів кортик. Я завжди пильно стежив за кожним моряком, і пам’‎ятаю, що ця людина примусила мене замислитися. На моряка він був не схожий, і все ж я відчув, що він моряк».

«Чорний Пес, незважаючи на свою рану, побіг з такою швидкістю, що через хвилину зник за пагорбом».

Висновок. Пірат Чорний Пес не сміливець (боявся Біллі Бонса), лицемірний, хитрий: щоб вивідати, де знаходиться Біллі, розмовляв з Джимом ласкаво, лагідно, а коли той не послухався, почав лаятися. Після бійки з Біллі Бонсом рятується втечею.

3) П’‎ю

«Раптом я помітив чоловіка, що повільно брів по дорозі. Очевидно, він був сліпий, тому що дорогу перед собою нащупував ціпком. Зігнутий від старості чи через хворобу, він був загорнутий у старий, обідраний матроський плащ з капюшоном, який робив його ще потворнішим. Ніколи в житті я не бачив такої страшної людини».

«Ніколи я ще не чув такого жорстокого, холодного й огидного голосу. Цей голос налякав мене сильніше, ніж біль».

«П’‎ю і справді був схожий на скаженого. Останні заперечення розбійників зовсім розлютили його. У приступі несамовитої злоби він підняв свого кийка і, кинувшись наосліп на товаришів, почав їх лупцювати».

Висновок. Колишній пірат, каліка, він пустив за вітром своє багатство, а потім жебракував, вбивав людей. Сміливий, відважний, але закостенілий у своєму гріху чоловік; він злий, жорстокий до Джима, Біллі, навіть до своїх товаришів.

4) Джон Сільвер


«Ні, цей охайний і добродушний хазяїн трактиру зовсім не був схожий на розбійника»

Вміння удавати когось іншого, лукавити

«Сільвер стрибав на своїй милиці, стукав кулаком по столах з таким щирим обуренням, що навіть суддя і Олд Бейлі або лондонський поліцейський повірили б у його цілковиту невинність»

Акторські здібності

«Сільвер виявився надзвичайно цікавим співрозмовником. Про кожного корабля, якого ми минали, він повідомляв мені безліч відомостей... Він пояснював мені, що відбувається в порту... Я поступово став розуміти, що кращого за Сільвера товариша під час морської подорожі не знайдеш»

Знання морської справи

Лікар Лівсі: «Джон Сільвер мені подобається». Сквайр Трелоні: «Чудовий хлопець»

Уміння справляти враження на інших людей

«Мені 50 років. Повернувшись із цього плавання, я буду жити так, як найсправжнісінькі джентльмени»

Мрія

«Я ходив у море спочатку з Інглендом, потім з Флінтом. А тепер вийшов сам»

Життєвий досвід

«А мене боявся сам Флінт. Боявся мене й пишався мною... Старі пірати Флінта були слухняними, мов вівці»

Суворість

«Незважаючи на те, що йому було прикро, Сільвер стримався і не виявив себе»

Хитрість, витриманість, прагматичність

«Я люблю розумні докази»

Розум, раціоналізм

«Мені до душі цей хлопчисько. Кращого ніж він я не бачив. Він удвічі більше схожий на чоловіка, ніж такі щури, як ви»

Щирість, справедливість, сміливість

«У мене поки що є голова на плечах, і я вирішив перейти на бік сквайра... Я знаю правила гри і розумію, що програв»

Здатність до зради

«Я думав... насамперед про ту надзвичайну гру, яку вів Сільвер, однією рукою утримуючи ватагу розбійників, а іншою хапаючись за будь-який засіб, щоб урятувати своє нікчемне життя»

Хитрість, зрадливість, розум

«Сільвер, підстрибуючи, шкандибав на своїй милиці. Ніздрі його роздувались. Він лаявся, мов скажений, коли мухи сідали на його розпашіле, спітніле обличчя. Він несамовито смикав за мотузку, поглядаючи на мене зі смертельною ненавистю. Він більше не намагався приховати свої думки»

Ненависть, лицемірство

«Сільвер знову став таким самим ласкавим, ввічливим, запобігливим поваром, яким був під час нашого плавання»

Пристосовництво


Висновок. Джон Сільвер — неоднозначна особистість. У його характері переплелися позитивні й негативні риси. Від природи щедро наділений розумом, кмітливістю, акторськими здібностями, він міг би багато досягти у житті. Але хибний крок, зроблений в юності, призвів його до піратства як способу життя і перекреслив усі можливості, які мала ця смілива, розумна людина.

ІІІ. Підсумки уроку

Бесіда

• Звідки пірати вирізали папір для чорної мітки? (З Біблії)

• Що було написано на зворотному боці мітки? («Пси та вбивці»)

• Чи випадково саме ці слова були написані на мітці? Що вони можуть означати? (Стівенсон хоче показати, що для піратів немає нічого святого: вони навіть над Біблією готові збиткуватися, не замислившись. «Пси та вбивці» — ці слова стосуються піратів, чиї руки умиті кров’‎ю.)

• Як поводили себе пірати, хазяйнуючи на «Іспаньойлі» і на острові? (Пірати постійно напивалися, готували дуже багато їжі, маючи обмежені можливості, не замислюючись про завтрашній день. Корабель був брудний, ніхто не дбав про нього; замість того, щоб рятувати корабель, розбійники билися. Пірати не були командою: вони були ладні повбивати і своїх, і чужих, піти на зраду. Почувши голос Флінта, всі, крім Сільвера, страшенно перелякалися, що свідчить про їхнє боягузтво. І, звичайно, вирушити у небезпечну путь вони були готові лише заради грошей: заради скарбів капітана Флінта вони були готові на все.)

• Як закінчується життя піратів?


image77

— Мабуть, такий кінець життя піратів промовляє сам за себе. Можливо, якби в юності ці люди могли передбачити, на що перетвориться їхнє життя, вони б зробили інший вибір.

Недарма просвітитель Жан-Жак Руссо закликав: «Люди, будьте людяними». А грузинський поет Шота Руставелі вважав:

Нарушить клятву —

Недостойно человека.

Помогать в беде другому

Нам завещано от века.

IV. Домашнє завдання

Прочитати повість Е. По «Золотий жук».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.