Таємниці золотого жука (за повістю Е. По «Золотий жук») - ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ - IІ семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас

Мета: викликати інтерес до твору-детективу, перевірити знання тексту повісті «Золотий жук» в ігровій формі, проводити літературні паралелі; розвивати допитливість, спостережливість; виховувати прагнення постійно розвивати свої інтелектуальні здібності.

Обладнання: текст повісті Е. По «Золотий жук», картки з ключовими словами, зашифрована тема, картки для редагування, фотографія жука-скарабея, зображення обкладинок книжок Е. По.

Тип уроку: урок позакласного читання.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

— Вдома ви прочитали повість Е. По «Золотий жук». Сьогодні ми проведемо урок-бесіду за змістом цього твору. Але ми не можемо розпочати розмову, не знаючи її теми, бо вона зашифрована. Хто зможе розгадати цю загадку?— А тепер розташуйте аркуші на дошці так, щоб тему було добре видно (опустіть нижче аркуші зі складами). Отже, тема уроку звучить так: «Таємниці золотого жука». А метою нашого уроку буде розгадування всього, що приховував золотий жук.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь про письменника

— Які цікаві факти з життя письменника вам відомі?

• Не зазнав слави за життя.

• Не був щасливим в особистому житті, був бідним.

• В США існує премія імені Е. По, яку присуджують за найкраще детективне оповідання року.

• Іменем Е. По відкривається історія літератури США.

— Які твори за жанром писав Е. По?

— Чи лише прозу писав Е. По?

Читання підготовленим учнем вірша Е. По «Ельдорадо» (Ельдорадо — легендарна країна золота й коштовного каміння, яку шукали в Америці іспанські завойовники.)

Молодий та стрункий

Вершник мчав навпрошки,

В дощ і спеку прямуючи радо,

Їхав поночі й вдень,

Ще й співав він пісень,—

Прагнув землю знайти — Ельдорадо.


Скільки років блукав,

Що вже й сивий він став,

Вже утратив і силу, й принаду,

Скрізь об’їздити встиг,

Та в блуканнях отих

Не знайшов він землі Ельдорадо.


На котрімсь із шляхів

Раз він привида стрів,—

Може, в нього він знайде пораду:

«Чи не знаєш хоч ти,

Де я зможу знайти

Землю ту, на ім’я Ельдорадо?»


Каже привид: «Поглянь,—

Там, де обрію грань,

Видко гір нерухому громаду;

Отуди твоя путь,

Щоб аж їх перетнуть,

Якщо хочеш знайти Ельдорадо!»

— Як ви вважаєте, чи знайшов своє Ельдорадо письменник? (Ні, на відміну від головного героя його повісті «Золотий жук».)

— Тепер біографія письменника Е. По для нас зовсім не таємниця.

2. Виявлення читацьких вражень учнів

• Ваші враження від прочитаної повісті.

• Які герої сподобалися? Чому?

• Які ситуації викликали посмішку?

• Що вразило вас у прочитаному?

3. Робота над текстом

«Чи уважний ти читач?» (перевірка знання тексту).

1) Відредагуйте речення з фактичними помилками.

Робота в парах. Аналіз виконаного завдання.


«Виправ помилку»


№ 1

Головний герой оповідання «Золотий жук» — Генрі Легран

№ 2

Легран оселився на Салівеновому острові поблизу Чарльстона у штаті Північна Кароліна

№ 3

Джупітер вірно служив своєму хазяїнові тому, що той йому добре платив

№ 4

Легран захворів, бо жук укусив його в голову

№ 5

Оповідач дуже добре розумів Леграна, на відміну від Джупітера

№ 6

Героям не вдалося відразу знайти скарб, тому що оповідач переплутав праве око з лівим

№ 8

Джупітер був найспокійніший з усіх героїв, коли вони побачили скарби

№ 7

Оповідач кинувся було танцювати, коли зрозумів, у чому його помилка

№ 9

Легран першим помітив, що намальований жук схожий на череп

№ 10

Знаки на пергаменті були зроблені синім чорнилом

№ 11

«Чортове сідало» — це висока скеля біля тюльпанового дерева

№ 12

«Єпископів заїзд» — це шинок поблизу острова

№ 13

«Добре скло» — це марка красивого скляного посуду

№ 14

Колекції комах Леграна позаздрив би сам Швемербек

№ 15

Біля скарбу шукачі пригод знайшли чотири скелети

№ 16

У важкій залізній скрині було коштовностей на мільйон доларів


2) «Побудуй ланцюжок».

Виправте помилки в існуючому ланцюжку (поміняйте картки місцями), дайте пояснення.Правильно: жук — пергамент — вогонь — череп — кіт — тепла вода — сковорідка — криптограма.

4. Робота над назвою твору

Слово вчителя

• Як ви гадаєте, чому повість має таку назву? (З жука все починається, він постійно у центрі уваги, ним захоплюються або ненавидять.)

• Знайдіть опис цієї комахи у творі, зачитайте.

«Жук був дійсно розкішний. У науковій цінності знахідки Леграна не могло бути сумнівів — натуралісти того часу ще не знали таких жуків. На спині виднілися з одного боку дві цяточки, і нижче з іншого боку ще одна.

Надкрилля були дивовижно твердими і справді блищали, як поліроване золото. Важкість жука теж була зовсім незвичайною».

— Відкривши примітки у книзі Е. По, я дізналась, що автор вигадав свого жука, поєднавши ознаки 2-х видів жуків, поширених на території США. Знову таємниця: яких саме жуків поєднав письменник, як вони називаються? Гадаю, що всім буде цікаво дізнатися про це докладніше. А своє розслідування таємниці золотого жука нам пропонує вчитель біології (або учень-біолог).

Виступ біолога (з демонстрацією фотографії золотого жука)

Опис золотого жука Е. По відповідає реальності. Нереальною є тільки його велика вага. Скоріше за все прототипом золотого жука був один з американських видів Plusiotis (Scarabaeidae). Золотистий хрущ з цього роду і справді здається відлитим із чистого золота, хоча важить він не більше за інших жуків. У описаного Е. По жука є ще темні плями на надкрилках, відсутні у срібного та золотого виду Plusiotis, тому коментатори зазвичай вважають, що По змішав ознаки двох різних видів.

У Книзі рекордів Гіннеса жуки сімейства Scarabaeidae, які живуть, в основному, у тропіках, визнані найсильнішими тваринами, що існують на світі, у відношенні до своїх розмірів.

Виступ учителя літератури

— Скарабей священний (Scarabaeus Sacer) був у Стародавньому Єгипті предметом культу (в тому, як саме жуки котять кульки гною, вбачали прообраз руху сонця). Існував у Єгипті й культ бога Хепрі — бога вранішнього Сонця, який зображувався у вигляді скарабея або людини з головою скарабея.

Фігурки скарабея, виготовлені з дорогоцінного каміння, служили печатками, амулетами, прикрасами. На великих «скарабеях» робились надписи, малюнки, емблеми. Ці фігурки клали у труни й саркофаги з померлими, іноді розміщали їх у муміях. Такої уваги ніякі інші жуки не привертали.

Скарабей — обов’язковий герой науково-популярних книг, у яких розповідається про жуків. А який іще жук може похвалитися тим, що з присвячених саме йому, а не людям, кадрів, розпочинається відомий художній фільм «Фараон» (1966) режисера Єжи Кавалеровича?

Не обійшли увагою цих комах і письменники. Про різних жуків у своїх творах писали Франц Кафка («Перетворення»), Віктор Пелєвін («Життя комах»,) Кліффорд Саймак («Золоті жуки»), Ганс Крістіан Андерсен («Гнойовик»), Конан Дойл («Мисливець за жуками»), Марк Твен («Пригоди Тома Сойера»).

Висновок. Жук у повісті Е. По вигаданий, хоча й дуже схожий на знаменитого скарабея.

5. Бесіда

• Навіщо письменникові потрібно було вигадувати такого жука? (Щоб ентомолог звернув увагу на його незвичайність. У нього вже була велика колекція комах, тож звичайним жуком він би не зацікавився.)

• Якими словами ви охарактеризували б цього героя? (Ефектний, незвичайний, важкий, золотий, схожий на череп)

• Які б означення ви б виділили як основні? Чому? (Золотий, схожий на череп — найчастіше повторюються)

Ознаки жука вказують на основні символи:Як пов’язані ці поняття між собою та з повістю «Золотий жук»? Пірати наживали багатство, граючи зі смертю, вбиваючи людей. Легран розгадав загадку пірата й знайшов його багатство.

Саме такий жук найбільше годився для цієї історії.

• Який художній засіб використано у назві твору? Яке значення має слово «золотий» на початку твору і якого значення він набуває з огляду на фінал історії? (Спочатку «золотий» — це колір жука, а в кінці — у переносному значенні — той, що приніс удачу, багатство, скарби; цей художній засіб — метафора.)

• Що дозволило Легранові знайти скарби? (Якості характеру: цілеспрямованість, спостережливість, кмітливість, допитливість, уважність; знання: з хімії, фольклору, англійської мови, географії, історії; вміння: логічно мислити, фантазувати, розгадувати криптограми.)

III. Літературні паралелі

Учитель. Порівняйте повість Е. По «Золотий жук» і роман Р. Л. Стівенсона «Острів скарбів».

Тема обох творів — пошук скарбів, причому захованих піратами.

І в повісті, і в романі згадується капітан Кідд — знаменитий пірат, який існував насправді й був показово страчений у Лондоні у XVIII ст.

В обох творах дія відбувається на островах, згадується скеля дивної форми, шлях до скарбів вказує череп або скелет, який знаходиться під деревом або на ньому.

Пошуки скарбів у романі Стівенсона відбуваються за допомогою карти, а в повісті Е. По — криптограми. І якщо Джимові і його друзям насамперед потрібні сміливість та кмітливість, то Легранові необхідні аналітичний розум та знання з різних наук. Позитивні герої обох творів дістають справедливу винагороду: вони проявили свої найкращі риси й таланти і тому здобули бажані скарби.

IV. Домашнє завдання

Підготуватися до тематичного оцінювання.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.