Подорож Маленького принца - ЛЮДИНА ТА ЇЇ СВІТ - IІ семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас

Мета: простежити шлях Маленького принца у Всесвіті, зрозуміти сенс цієї подорожі; розкрити сутність алегоричних образів; працювати над виразним читанням; виховувати здатність критичного ставлення до явищ навколишнього світу.

Обладнання: схема «Подорож Маленького Принца»; карта зоряного неба.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

Підібрати цитати-підписи до малюнків Екзюпері.

1. «Маленький принц не міг стримати захоплення:

— Яка ви прекрасна!»

2. «А коли він востаннє полив чудову квітку і збирався накрити її ковпаком, йому навіть захотілося плакати».

3. «Останнього ранку він старанніше, ніж звичайно, прибрав свою планету. Він дбайливо прочистив діючі вулкани... Крім того, у нього був ще один згаслий вулкан... Він прочистив і згаслий вулкан теж».

II. Мотивація навчальної діяльності

Карта зоряного неба.

— Чи хотіли б ви помандрувати Всесвітом, побувати на інших планетах? Ми зробимо це разом із Маленьким принцом і намалюємо карту Всесвіту Маленького принца.


III. Робота з текстом

1. Читання за особами X розділу

• Яке враження справив на Маленького принца король? (Дивна людина, король без підданих)

• Чи можна назвати короля розумним? (І так, і ні. Він начебто говорить мудро: «Від кожного треба вимагати стільки, скільки він може дати. Влада насамперед повинна бути розумною... Я маю право вимагати слухняності, тому що веління мої розумні». Але в цей же час пропонує Маленькому принцові судити старого щура, а потім помилувати його, щоб потім було кого судити знову. Так безглузді ідеї викликають сумнів у мудрості короля.)

• Які слова короля можна записати у «Скарбничку золотих висловів»? («Судити себе самого набагато важче, ніж інших. Якщо ти зумієш правильно судити себе, значить, ти дійсно мудрий».)

• Як ви розумієте ці слова?

• Яку рису характера уособлює в собі король? (Владолюбність) Зображення на карті планети короля (див. схему).

2. Читання розділу XI

• Хто жив на другій планеті? (Честолюбець)

• У чому полягав сенс його життя? (Викликати захоплення, пошану до своєї особи: «Визнавати, що на цій планеті я найкрасивіший, найошатніший, найбагатший і найрозумніший»)

• Що здивувало хлопчика у розмірковуваннях честолюбця? (Честолюбця зовсім не хвилювало, що його ні з ким порівнювати, він не прагнув чогось досягти, щоб викликати справжнє захоплення.)

• Яка домінуюча риса цього героя? (Честолюбність)

• Які слова з цього розділу можна занести до «Скарбнички золотих висловів»? («Марнославні люди глухі до всього, крім похвали»)

• Як ви розумієте цей вислів? У чому полягає небезпека такої життєвої позиції? (Марнославні люди хочуть чути лише компліменти, не замислюючись над власними недоліками, які можна було б виправити, якби вони прислухались до критики. Небезпека такої життєвої позиції — в байдужості до навколишнього світу, небажанні допомогти тому, хто потребує допомоги та неможливості самовдосконалення.)

Зображення на карті планети честолюбця.

3. Читання розділу XII

• Який герой жив на третій планеті? (П’яничка)

• Що здивувало Маленького принца у поясненнях цього героя?

(Замкнене коло:


image85


Нелогічність учинків героя, відсутність спроб розірвати це замкнене коло, змінити своє життя на краще.)

• Які риси характеру переважають в образі п’янички? (Нелогічність, слабкість)

Зображення на схемі планети п’янички.

4. Читання розділу XIII

• Кому належала четверта планета? (Ділкові)

• Чим зайнята ця людина? (Він рахує зірки і «кладе» їх у банк; вважає цю справу серйозною.)

• Доведіть, що ділок — неромантична людина. (Увесь час працює, рахує зірки, але ніколи не милується їхньою красою, навіть не пам’ятає, як вони називаються: «Такі маленькі, золоті, усякий ледар як подивиться на них, так і замріється»; багатство потрібне йому для власного збагачення, а не для радощів життя.)

• Чому у Маленького принца виникають сумніви щодо володіння зірками ділком? («У мене є квітка, і я щоранку її поливаю. У мене є три вулкани, і я щотижня їх прочищаю. Усі три прочищаю і погаслий теж. І моїм вулканам, і моїй квітці корисно, що я ними володію. А зіркам від тебе немає ніякої користі...»)

• Яку рису характеру уособлює ділок? (Любов до багатства, неромантичність)

Зображення на схемі планети ділка.

5. Читання розділу XIV

• Хто жив на п’ятій планеті? (Ліхтарник)


«Подорож Маленького принца»• Які почуття він викликав у Маленького принца? Чому? (Ліхтарник єдиний, хто викликав у Маленького принца повагу.

«У його роботі все-таки є сенс. Коли він запалює свій ліхтар — немов народжується ще одна зірка чи ще одна квітка. А коли він гасить ліхтар — немов зірка чи квітка засинають. Чудове заняття. По-справжньому корисне, тому що красиве».

«Йому все більше подобалась ця людина, вірна своєму слову».

«Він думав не тільки про себе».

Маленький принц навіть хотів залишитися на цій планеті, подружитися з ліхтарником, людиною, що тримає свого слова, працює і думає не лише про себе.)

• Які риси характеру уособлює цей герой? (Вірність слову, неегоїстичність)

Зображення на схемі планети ліхтарника.

6. Читання розділу XV

• Кому належала шоста планета? (Географові)

• Чому Маленький принц був розчарований після розмови з географом? (Спочатку Маленький принц зрадів, бо подумав, що географ займається «справжньою справою». Але, виявляється, житель планети, що зайнятий «серйозними» справами, навіть не знає, чи є гори і океани на його астероїді. Він вважає себе надто важливою особою для того, щоб робити «живу» справу, її він замінив на «паперову».)

• Які риси характеру є головними в образі географа? (Відсталість — «ми пишемо про речі вічні й незмінні», недопитливість.)

Зображення на схемі планети географа.

IV. Висновки

— Майже після кожної розмови з жителями астероїдів Маленький принц промовляє такі слова: «Що за дивний народ ці дорослі!» Недоліки, що втілюють у собі ці герої, настільки очевидні для хлопчика, наскільки непомітні для них самих. Маленький принц, вирушаючи в подорож, мріяв пошукати собі заняття та навчитися чого-небудь. Поки що повчитися він міг лише у ліхтарника: його вірності своєму слову та неегоїстичності.

V. Домашнє завдання

Розкрити сутність алегоричних образів жителів астероїдів за допомогою схеми «Подорож Маленького принца».