Байка І.А. Крилов. Квартет, Бабка й Муравель, Вовк і ягня. Моральні проблеми в байках І. Крилова. Яскравість алегоричних образів
Мета: поглибити уявлення про байку, її будову, основні ознаки, повчальний зміст; ознайомити учнів із творчістю І. Крилова; розкрити художні особливості творів російського байкаря; порівняти байки Езопа й І. Крилова, визначити спільні і відмінні риси; розвивати навички виразного читання, образного мислення; виховувати бажання вчитися, робити будь-яку справу майстерно, досконало.
Обладнання: ілюстрації до байок І. Крилова.
Дідусь Крилов і досі цілковито панує над світом байок.
І. Іллінський
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Інтелектуальне змагання «Хто швидше?»
- Кого називають зачинателем жанру байки в світовій літературі? (Езопа.)
- Як називається перенесення якостей людини або явища на образи тварин чи предметів? (Алегорія.)
- Назвіть ім’я найвідомішого українського байкаря ХІХ ст.? (Леонід Глібов.)
- Хто першим почав писати віршовані байки на сюжети Езопа? (Федр.)
- Хто переклав французькою мовою «Байки» Езопа та Федра, надавши їм сучасного звучання? (Жан де Лафонтен.)
- Дайте визначення байки.
- У чому полягає особливість побудови байки? (Наявність основної частини й моралі.)
- Де розміщувалася мораль у байках Езопа? (У кінці.)
- У якій формі складав свої байки Езоп? (Він складав їх в усній формі прозою.)
- Назвіть персонаж байок, що уособлює собою хитрість, лицемірство, обман? (Лисиця.)
- У якого героя байки Езопа Лисиця видурила шматок м’яса? (У Крука.)
- Який плід Лисиця не змогла дістати й тому сказала, що він кислий? (Виноград.)
- Як називається повчальний висновок байки? (Мораль.)
- Звідки Ягня п’є воду? (У Езопа - з річки, у інших байкарів - зі струмка.)
- Чому героями байок виступають здебільшого звірі? (Вони є алегоричними уособленнями людських рис та вад.)
- Доберіть епітети до слова «байка». (Проста, мудра, зрозуміла, дієва, лаконічна, повчальна, актуальна.)
- Кому з відомих байкарів належать слова: «В Езопа вчіться, добрі люди» (Федру.)
- Назвіть слова, що втілюють у собі мораль байки І. А. Крилова «Вовк і Ягня» («Усильного всегда бессильный виноват».)
III. Оголошення теми й завдань уроку
а) робота з епіграфом уроку, створення проблемної ситуації
Визначається головне завдання уроку: зрозуміти, чому й досі «дідусь Крилов» цілковито панує над світом байки?
б) фронтальна бесіда на закріплення
- До якої національної літератури належить творчість Івана Андрійовича Крилова? (До російської.)
- У якому літературному жанрі прославився Крилов? (У байці.)
- Де народився Іван Андрійович Крилов? (У Москві.)
- Що Микола Г оголь назвав «книгою мудрості самого народу»? (Байки Крилова.)
- Скільки байок написав Крилов? (209.)
- У яких містах України побував Іван Андрійович Крилов? (у Києві, Чигирині.)
в) виразне читання байок І. А. Крилова за ролями.
IV. Узагальнення в просторі теми уроку
Самостійна робота по рядах
І ряд: учні дають стислу письмову відповідь на запитання «Які моральні проблеми порушує Іван Андрійович Крилов у своїх байках?» (відповідь до восьми речень).
ІІ ряд: учні дають стислу письмову відповідь на запитання « У чому полягає яскравість створених Криловим у байках образів?» (відповідь до восьми речень).
V. Аргументація й виставлення оцінок за урок
VІ. Домашнє завдання:
Повторити вивчений матеріал, підготуватися до контрольної роботи.